3 : 0
Komentarze
Od?wie?
40
Rafael Nadal przed półfinałem publicznie ogłosił, że jego obecna forma nie jest na miarę triumfu w całym turnieju. Po ćwierćfinale z Soderlingiem trudno jednoznacznie zweryfikować prawdziwość tych słów. Wszystko przez to, że Szwed przez większą część meczu nie zmuszał Hiszpana do pokazania pełni swych umiejętności.

Już po niespełna kwadransie Nadal prowadził 3:0 z dwoma przełamaniami. Soderling raził seryjnymi błędami, zarówno przy pierwszym serwisie jak i w wymianach. W drugiej połowie pierwszego seta Szwed trochę się poprawił, ale nie był już w stanie dogonić wyniku.

W drugim secie Nadal totalnie zdominował rywala. Po pierwszym przegranym gemie wygrał sześć kolejnych, i jeszcze dwa na początku trzeciego seta. Dopiero wtedy Soderling ponownie podjął walkę. Zaczął serwować lżej, lecz skuteczniej, wychodziły mu też psute seriami na początku spotkania bekhendy grane po linii. To zmusiło Nadala do najwyższego wysiłku i widzowie w końcu oglądali tenis godny ćwierćfinału Wielkiego Szlema. Nie za długo. Nadal po emocjonującej końcówce szybko odskoczył rywalowi w tie-breaku i zakończył mecz w trzech setach.

W półfinale zmierzy się z Andym Murrayem, który wyeliminował nierozstawionego Argentyńczyka Juana Ignacio Chelę.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

6:4, 6:1, 7:6 (7-3) Nadal wykorzystał już pierwszą piłkę meczową, po błędzie Soderlinga, który trafił w siatkę.

6:4, 6:1, 6:6 (4-3) Szwed odrobił część strat, ale teraz serwuje Nadal.

6:4, 6:1, 6:6 (3-1) Pierwsza wymiana dla Soderlinga, ale teraz popełnił już trzeci błąd z rzędu.

6:4, 6:1, 6:6 Jednak mamy tie-break! Soderling serwuje teraz odrobinę lżej, ale znacznie skuteczniej.

6:4, 6:1, 6:5 (30-0) Nadal o dwie piłki od wygranej!

6:4, 6:1, 6:5 Nadal się wybronił, podobnie za trzecim razem. Dopiero teraz widać do czego jest zdolny Hiszpan gdy rywal zmusi go do wysiłku!

6:4, 6:1, 5:5 Soderling zaczął od 30:0, kolejny punkt Nadal zdobył po świetnym serwisie, ale dobry cross dał dwa break-pointy Soderlingowi!

6:4, 6:1, 5:5 Soderling zdołał wyrównać.

6:4, 6:1, 5:4 (30-30) Świetny drugi serwis Soderlinga, kiepski return Nadala, ale Szwed trafił w siatkę...

6:4, 6:1, 5:4 (15-15) Piękne minięcie Nadala!

6:4, 6:1, 5:4 Gem do 15. Soderling znów będzie serwował pod presją.

6:4, 6:1, 4:4 Soderling wygrywa najdłuższą wymianę meczu wychodząc na 30:15. Po chwili kończy atomowym serwisem. Będzie tie-break?

6:4, 6:1, 4:3 Nadal wygrywa swoje podanie i z każdą piłką zbliża się do półfinału.

6:4, 6:1, 3:3 Mecz się wyrównał, ale trudno uwierzyć w to, by trwał dłużej niż trzy sety. Nadal gra z wyraźną rezerwą, głównie czeka na błędy Szweda. Po prostu Soderling popełnia ich już mniej.

6:4, 6:1, 3:2 Serwujący Nadal prowadził już 40:0, ale wtedy błysnął Szwed. Piękne zagrania to jednak dziś u niego rzadkość, łatwy gema dla Hiszpana.

6:4, 6:1, 2:2 Soderling przyspieszył, wygrał do 15 zmuszając Nadala do paru błędów.

6:4, 6:1, 2:1 Nadal szybko wyszedł na prowadzenie 2:0, ale następnie przegrał przy własnym serwisie. Jeżeli Szwed chce powalczyć, to ostatni moment.

Drugi set:

6:4, 6:1Soderling przegrał sześć gemów z rzędu. Trudno uwierzyć, by mógł się jeszcze podnieść w ostatnim secie.

6:4, 4:1 Nadal nie jest w życiowej formie, ale jego obecna dyspozycja i tak pozwala mu na totalną dominację coraz bardziej bezradnego Szweda.

6:4, 2:1 Szwed znów przełamany! Soderling gra zbyt czytelnie i nieskutecznie by nawiązać skuteczną walkę z Nadalem.

6:4, 1:1 Soderling próbuje walczyć z Nadalem grając bekhendy po linii, ale nie przygotowuje tych akcji dokładnie. Najczęściej zagrywa piłkę na aut, lub tak lekko, że Hiszpan nie ma problemu z nielubianym przez siebie zagraniem.

6:4, 0:1 Soderling lepiej serwuje, trochę bardziej ryzykuje i zaczyna drugiego seta od wygrania własnego serwisu.

Pierwszy set:

6:4 Emocjonująca wymiana została przerwana przez Nadala, który zasygnalizował niewywołany aut - miał rację. Hiszpan wykorzystał pierwszą piłkę setową.

5:4 Słabszy początek meczu stawia Soderlinga w trudnej sytuacji - musi przełamać Nadala by przedłużyć swoje szanse w pierwszym secie.

5:3 Soderling zagrał cudowny return, ale takie akcje prezentuje w tym meczu wciąż zbyt rzadko. Nadal wygrywa gema przy swoim serwisie i jest bliski skończenia seta.

4:3 Soderling trafia coraz częściej, wygrywa gema przy swoim podaniu do 15.

4:2 Gra się wyrównała, Soderling nie myli się już tak często jak na początku.

3:2 Nadal znów miał szansę na przełamanie, ale tym razem Soderling się obronił. Wygrał pierwszego gema przy swoim serwisie, kończąc pierwszym jak dotąd asem serwisowym.

3:1 Może to będzie przebudzenie Soderlinga? Szwed wreszcie parokrotnie trafił kończącym atakiem i odrobił część strat.

3:0 Soderling myli się raz za razem. Jeżeli gra będzie tak przebiegać w dalszym ciągu, to skończy się łatwym 3:0.

2:0 Nadal zaczął odrobinę nerwowo, prowadząc 40:15 popełnił prosty błąd ale chwile później zakończył gema.

1:0 Już w pierwszym gemie Nadal wywalczył przełamanie! Soderling popełnia sporo błędów, gdy nie wchodzi mu pierwszy serwis rywal świetnie to wykorzystuje.

0:0 Mecz już się rozpoczął, jako pierwszy serwuje Szwed.

Przed meczem:

Faworytem spotkania jest Nadal, jednak Hiszpan nie jest w Paryżu w optymalnej dyspozycji. Obaj tenisiści grali ze sobą ośmiokrotnie, przy czym zaledwie dwukrotnie wygrał Soderling.

Co ciekawe, obaj tenisiści grają ze sobą na trzecim French Open z rzędu. W 2009 roku Szwed sensacyjnie wyeliminował Nadala w 1/8 finału, a rok później Hiszpan zrewanżował mu się w finale.