Roland Garros. Kubot odpadł w pierwszej rundzie [ZAPIS RELACJI]

• poniedziałek, 26 maja 2014
  • French Open. Kubot odpadł w pierwszej rundzie

Łukasz Kubot przegrał w czterech setach (6:4, 4:6, 5:7, 1:6) z Ernestsem Gulbisem i pożegnał się z singlowym Rolandem Garrosem. Mecz trwał 2 godziny i 45 minut.

• KONIEC MECZU! Gulbis w czterech setach (6:4, 4:6, 5:7, 1:6) wygrywa z Łukaszem Kubotem. W ostatnim secie z Polaka zeszło powietrze i nie umiał już wrócić do swojej gry.

• 1:5: Powoli zbliżamy się do końca meczu. Polak rozbity podczas własnego podania, Gulbis serwuje, by wygrać mecz.

• 1:4: Źle to wygląda. Gulbis znowu bez większych kłopotów wygrywa własne podanie. Wynik jest wysoki, ale to tylko jedno przełamanie. Teraz trzeba wygrać swój serwis.

• 1:3: Niestety, Kubot daje się przełamać. Gulbis ma sporo szczęście - podczas ostatniej wymiany trafił w linię. Czy Polak jest w stanie się jeszcze podnieść?

• 1:2: Kubot wciąż niewiele może zdziałać przy serwisie rywala. Po prostu niewiele ma okazji, by odbić piłkę.

• 1:1: Wydawało się, że Polak będzie miał spore problemy w tym gemie. Przegrywał już 0:30, ale od ter pory to rywal popełniał błędy. Kubot skończył gema świetnym serwisem i głośnym okrzykiem.

• 0:1: Gulbis nadal świetnie serwuje, Kubot właściwie miał tylko jedną szansę na zdobycie punktu, w ostatniej akcji. Zaryzykował i wyrzucił jednak prosty forhend w aut,

• Kubot w przerwie udał się do szatni, ale już wrócił na kort. Zaczynamy czwartą partię, serwuje Gulbis.

• 5:7: Niestety. Kubot nie trafił pierwszym serwisem, a Gulbis w ostatniej akcji długo czekał na błąd Polaka. Doczekał się - nasz teninista wyrzucił prosty forhend daleko w aut i przegrywa drugiego seta. Szkoda.

• Gulbis ma piłkę setową... 30:40.

• 5:6: Niestety, jeśli Kubot chce wygrać tego seta, będzie to musiał zrobić w tie-breaku. Gulbis przy własnym podaniu nie stracił nawet punktu, jest w dobrym rytmie. Teraz Polak serwuje.

• 5:5: Kubotowi ręka nie drży, pewnie wygrany gem serwisowy, Gulbis zdołał zdobyć tylko jeden punkt. Wciąż bez przełamania w tej partii.

• 4:5: Kubot prowadził już 30:15, ale Gulbis znowu włącza serwis w kluczowym momencie gema. Teraz to Polak serwuje, żeby nie przegrać seta.

• 4:4: Gulbis wciąż nie może znaleźć recepty na Kubota. Polak gra głębokie piłki, Łotysz często się broni i często nie może się obronić. Remis. Zaczynamy najważniejszą część seta.

• 3:4: Znowu szybki gem serwisowy Gulbisa. Ten mecz przypomina raczej spotkanie na trawie niż na mączce.

• 3:3: Nadal bez przełamania. Ważne, że Kubot nie dał się przełamać po tak ciężkim ostatnim gemie. Może teraz spróbuje?

• 2:3: Szkoda tego gema - Kubot miał trzy szansę na przełamanie - przy pierwszym break-poincie Gulbis trafił pierwsze podanie, przy następnych także nie zadrżała mu rakieta. Polak gra świetnie, dobrze się broni, wybija rywala z rytmu, ale ten nie myli się kluczowych momentach.

• 2:2: Kubot gra niesamowite ilości dropshotów i co ciekawe, większość takich wymian wygrał. Znowu ciężki gem, Gulbis walczył, ale Kubot nie dał się przełamać.

• 1:2: Gulbis wygląda dużo pewniej w swoich gemach serwisowych. Znowu szybko, łatwo i przyjemnie.

• 1:1: Kubot, z problemami, ale wygrywa pierwszego gema w trzecim secie. Na koniec znowu piękny dropshot.

• 0:1: Dobra dyspozycja serwisowa Łotysza na początku trzeciego seta. Cztery serwisy, cztery punkty, pierwszy gem.

• Zaczynamy trzeciego seta. Serwuje Gulbis.

• 4:6: Niestety. Fatalny gem serwisowy Kubota w kluczowym momencie. Gulbis jest bezlitosny i wykorzystuje wszystkie błędy Polaka. Remis.

• 4:5: Po dwóch błędach Gulbisa Kubot prowadził już 30:0, ale Łotysz znowu zaczął świetnie serwować i doprowadził do stanu 40:30. Wtedy znowu jednak popełnił podwójny błąd serwisowy. Przy równowadze Polak wygrał kapitalną akcję (znowu dropshot!), by za chwilę wyrzucić łatwą piłkę w aut. Dwa kolejne punkty dla Gulbsia, szkoda była szansa.

• 4:4: Bliźniaczo podobny gem w wykonaniu Kubota. Polak trafia pierwszym serwisem i albo od razu zdobywa punkt, albo idzie do siatki i tam kończy akcję.

• 3:4: Szybki męski tenis. Gulbis trafia pierwszym podaniem i szybko wygrywa czwartego gema w tym secie.

• 3:3: Kubot wraca do swojej gry. Pewnie wygrane podanie i już mamy remis.

• 2:3: Szybko zrobiło się 30:0 dla Kubota, ale potem Polak popełniał już błędy - najpierw wyrzucił return w aut, potem zagrał zbyt krótkiego dropshota, potem znowu nie wyszedł return. Gulbis miał piłkę na 4:1, ale trzy kolejne punkty padły łupem Kubota. Straty odrobione!

• 1:3: Niestety, Gulbis przełamuje Kubota. Polak poszedł dwa razy do siatki, dwa razy został minięty. Przy stanie 15:40 zepsuł pierwszy serwis, drugi rywal zaatakował. Skutecznie.

• 1:2: Tym razem dwa asy Gulbisa, Kubot zdołał urwać w tym gemie tylko jeden punkt. Obaj panowie bardzo sprawnie wygrywają swoje gemy serwisowy w tym secie.

• 1:1: Pewnie wygrany gem serwisowy Kubota, który ma już na koncie 5 asów i 11 winnerów.

• 0:1: Świetna akcja Kubota przy siatce przy stanie 15:15, ale następne trzy punkty padły łupem rywala. Jesteśmy świadkami bardzo szybkiego meczu, wymiany są krótkie, obaj panowie są na korcie zaledwie 45 minut.

• Zaczynamy drugiego seta, serwuje Gulbis.

• 6:4: Pierwszy set dla Polaka! Kubot trafił dwa pierwsze serwisy i szybko zrobiło się 30:0. Dwa następne punkty jednak przegrał. Przy piłce setowej dla Kubota Łotysz miał sporo szczęścia, nieczysto odebrał serwis, ale piłka trafiła w sam narożnik kortu. Dwa następne punkty padły jednak łupem naszego teninisty. Brawo!

• 5:4: Gulbis zaczął trafiać, Kubot pudłować. Łotysz wygrał 12 piłek na ostatnich 13 wymian. Kubot drugi raz serwuje, by wygrać seta.

• 5:3:Tym razem fatalny gem Polaka. Kubot zaczął gema od podwójnego błędu serwisowego, za chwilę popsuł dwa bardzo proste forhendy. Łotysz wykorzystał drugiego break-pointa - nasz tenisista popełnił drugi podwójny błąd w tym gemie. Nadal ma jednak przewagę jednego przełamania.

• 5:2: Pierwszy wygrany do zera gem serisowy Łotysza. Gulbis dwa razy minął Polaka przy siatce, ale teraz to Kubot serwuje, by wygrać pierwszego seta.

• 5:1: Kubot gra niesamowicie - kolejny kapitalny dropshot - tym razem Gulbis dobiegł do piłki, ale Polak oszukał go przy siatce, a gema skończył asem serwisowym. Jeszcze tylko jeden.

• 4:1: Gulbis trafił trzy raz z rzędu pierwsze podanie i od razu Polak ma problemy. To jednak nadal dwa przełamania różnicy.

• 4:0: Polak gra koncertowo - gania rywala po korcie (kolejny świetny skrót), dyktuje tempo wymian, świetnie serwuje. 13 minut, 4:0.

• 3:0: Drugie przełamanie na korzyść Kubota! Polak na razie świetnie gra dropshotami, Łotysz przy stanie 30:30 znowu nabrał się na to zagranie. Drugi break-point, drugi wykorzystany - brawo!

• 2:0: Trzy świetne serwisy Kubota, za czwartym razem Polak popełnia jednak pierwszy podwójny błąd serwisowy. Kolejną szansę już wykorzystuje - Glubis wyrzuca łatwy bekhend w aut.

• 1:0: I już pierwsze przełamanie na korzyść Polaka! Kubot zaczał od błędu, ale potem mylił się Łotysz. Przy stanie 30:15 nasz teninista zagrał świetnego dropshota, po czym wykorzystał drugiego break-pointa. Brawo.

• Gramy. Od serwisu zaczyna Gulbis.

• Ostatnie chwile rozgrzewki, za chwilę początek meczu.

• W Paryżu na razie nie pada. Na korcie numer trzy trwa rozgrzewka.

• Gulbis grał z Kubotem dwa razy i dwa razy wygrał. W tym roku w Doha ograł naszego tenisistę 6-2, 4-6, 6-3, trzy lata temu w Tokyo pokonał go 6-3, 3-6, 7-5.

• Przypomnijmy, że w drugiej rundzie w Paryżu są już Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Po pierwszym meczu z Rolandem Garrosem pożegnała się Klaudia Piter.

• Kubot (ATP 63) zagra w pierwszej rundzie z Łotyszem Ernestem Gulbisem (ATP 17). Mieli zagrać trzeci w kolei mecz na korcie numer 3, po spotkaniach Francuza Kenny;ego De Scheppera z Hiszpanem Alberto Montanesem i dokończeniu meczu Austriaka Juergena Melzera z Belgiem Davidem Goffinem (w sobotę przerwano je przy stanie 1:1 w setach). Plan gier uległ jednak przyspieszeniu, gdyż Montanes poślizgnął się na mokrej nawierzchni i skręcił kostkę, poddając w efekcie mecz przy stanie 1:3 w pierwszym secie. Później w Paryżu spadł jednak deszcz i mecz Polaka znowu się opóźnił - ostatniecznie Melzer ograł Goffina. Teraz czas na Kubota.