Roger Federer mistrzem Australian Open 2018!

2 : 3

• niedziela, 28 stycznia 2018
  • To były fantastyczne dwa tygodnie Australian Open. Swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy zdobyła Caroline Wozniacki, a 20. - Roger Federer. Dzięki, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje w Sport.pl!

• KONIEC! Roger Federer mistrzem Australian Open 2018! Szwajcar pokonuje Marina Cilicia 6:2 6:7(5) 6:3 3:6 6:1 i zdobywa swój 20. tytuł wielkoszlemowy!

• To już jest chyba koniec! Podwójne przełamanie na korzyść Rogera Federera! Szwajcar prowadzi już 5:1 i jest cztery piłki od swojego 20. tytułu wielkoszlemowgo

• 1:4 Bezbłędnie Federer. Po prostu idealnie. Cztery kapitalne serwisy i Szwajcar kończy po... 1 minucie i 6 sekundach

• 1:3 Gem do zera dla Cilicia. Federer trochę zlekceważył tę rozgrywkę, ale musi być ostrożny, bo w czwartym secie też miał przewagę przełamania, a wszystko stracił. Za chwilę przekonamy się, w jakiej Szwajcar jest dyspozycji serwisowej - to jest teraz kluczowe

• 0:3 Kolejny wyrównany gem kończy się na przewagi. Kończy się szczęśliwie dla Federera, który po swoim skutecznym serwisie i błędzie Cilicia wychodzi na prowadzenie i jest już bardzo blisko zwycięstwa

• Jest przełamanie! Federer prowadzi 2:0!

• 0:1 Z ogromnych opresji wyszedł teraz Federer! Szwajcar obronił breakpointy i ostatecznie wygrał swoje podanie, ale gra Cilicia wydaje się być coraz pewniejsza

• Będzie piąty set! Marin Cilić poczyna sobie na korcie coraz lepiej i udało mu się wyrównać stan meczu. 6:3 w czwartej partii dla Chorwata

• Cilić ponownie przełamuje Federera! Chorwat wykorzystał trzeciego breakpointa i jest już tylko jeden gem od zwycięstwa w czwartej partii!

• 4:3 I Cilić wychodzi na prowadzenie! Ciężki był to gem dla Chorwata, ale udaje mu się wyjść zwycięsko. Teraz presja przechodzi na Federera

• Niespodzianka! Cilić wyrównuje! Zaskakujący obrót spraw - Federer przegrał swojego gema serwisowego do zera! Marin Cilić ponownie podaje i może wyjść na prowadzenie w secie. Czyżby zwrot akcji?

• 2:3 Wygrywa swojego gema Cilić, ale jego gra nie jest już tak imponująca jak choćby w drugim secie. Federer rządzi na korcie i jest coraz bliżej triumfu

• 1:3 Kapitalnym skrótem kończy swojego gema Federer. Klasa światowa. Cilić po raz kolejny bez szans

• 1:2 Wybronił się Cilić, ale nie przyszło mu to łatwo. Federer miał breakpointy i jakby ponownie przełamał, to chyba byłby to początek końca

• 0:2 Gem bez historii. Federer spokojnie powiększa przewagę, a Cilić jest mocno zdenerwowany i zaczyna krzyczeć

• 0:1 Cilić prowadził już 30:0, ale Federer wygrał cztery punkty z rzędu i niespodziewanie przełamał już na początku czwartego seta. Statystycy szanse na zwycięstwo Chorwata oceniają w tym momencie na... 5 %25

• Koniec seta! Kapitalny gem w wykonaniu Szwajcara, który asem kończy trzecią partie i wychodzi na prowadzenie w meczu. Mistrzowi z Bazylei wystarczy już tylko jedna partia do 20. tytułu wielkoszlemowego

• 3:5 Federer podobnie jak w pierwszym secie myślami już przy swoim serwisie. Gem bez historii, wygrany przez Cilicia do zera

• 2:5 Federer pewnie zmierza po zwycięstwo w drugiej partii. Mała pomyłka przy zagraniu skróta nie przeszkodziła. Najpierw as, potem mocno rotowane drugie podanie i Szwajcar na wysokim prowadzeniu

• Jest przełamanie! Federer znakomicie się bronił przed atakami Cilicia i jeszcze lepiej kontrował. A Chorwat pomagał błędami. W efekcie "Król Roger" na dwugemowym prowadzeniu

• 2:3 Cilić potrafi czasem zaskoczyć kończącym returnem, ale przy większości serwisów Federera nie ma zbyt wiele do powiedzenie. Szwajcar ponownie na skromnym prowadzeniu

• 2:2 Chorwat coraz częściej wywiera presję na Federerze. Każde przełamanie będzie niespodzianką, bo obaj bardzo pewnie wygrywają swoje gemy serwisowe

• 1:2 Federer wymusza błędy na rywalu i bardzo pomaga mu serwis. Dobra gra Szwajcara, ale trzeba przełamać

• 1:1 Doskonały backhand po linii Cilicia i mamy remis

• 0:1 Rozdrażniony Federer pewnie wygrywa pierwszego gema trzeciej partii. Tym razem to nie on goni wynik, co z pewnością pomaga

• Koniec seta! Marin Cilić wyrównuje! Chorwat najpierw atomowym forehandem wywalczył piłkę setową i choć Federer wybronił się asem to przy smeczu Chorwata był bezradny

• 6:6 (5:4) Federer najpierw w siatkę, a później w aut. Cilić na prowadzeniu

• 6:6 (3:3) Cilić wyrównał forehandowym wolejem. Federer chwile później zagrał atomowy backhand, ale nie utrzymał swojego serwisu, ponieważ Chorwat kapitalnie zareturnował. Remis na półmetku

• 6:6 (1:2) Federer wyrzuca slajsa backhandowego, ale za chwilę nadrabia to dwoma asami. Lepiej nie można

• 6:6 Żarty się skończyły - Federer błyskawicznie wygrywa gema do zera i doprowadza do tie-breaka. Czas na decydującą rozgrywkę!

• 6:5 Szybki gem Cilicia, Chorwat z biegiem czasu coraz lepiej serwuje. Federer nie miał nic do powiedzenia, teraz będzie walczył o doprowadzenie do tie-breaka

• 5:5 Słaby gem Federera. Szwajcar popełnił dwa podwójne błędy serwisowe i był jedną piłkę od przegrania seta. Zdołał się jednak wybronić i ponownie mamy remis

• 5:4 Federer kapitalnym minięciem backhandowym wywalczył breakpointa, ale Cilić wybronił się potężnymi serwisami, w tym asem z drugiego podania. Chorwat jeden gem od zwycięstwa w drugim secie, ale teraz podawał będzie faworyt

• 4:4 Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do tie-breaka. Panowie pewnie wygrywają swoje serwisy, solidna gra z obu stron

• 4:3 Cilić nie pozostaje dłużny. Znakomity gem serwisowy Chorwata, Federer nawet nie zbliżył się do breakpointów

• 3:3 Ależ fenomenalny gem Federera... Szwajcar popisał się kapitalnym wolejem przeciw nogom Cilicia, a zakończył asem. Niebywale mocny psychicznie jest dzisiaj 36-latek

• 3:2 Cilić wyszedł z opresji, ponieważ musiał bronić breakpointa, ale potem zagrał już na swoim najwyższym poziomie. Trzeciego gema przypieczętował asem

• 2:2 Federer już dużo spokojniejszy przy swoim serwisie. Szwajcar wyrównuje i zachwyca widzów takimi zagraniami

• 2:1 Najdłuższy gem meczu, trwający niemal 10 minut. Obaj tenisiści popełniali dużo prostych błędów, ale lepiej skończyło się to dla Cilicia. Federer zachwycił fenomenalnym backhandem po linii, a za chwilę w podobnej sytuacji trafił w siatkę

• 1:1 Pierwsze problemy Federera przy własnym serwisie. Szwajcar musiał bronić dwóch breakpointów, ale przy pomocy znakomitego serwisu i pewnego forehandu zdołał wygrać gema

• 1:0 Pewny początek Cilicia. Chorwat po raz pierwszy w meczu na prowadzeniu

• Koniec seta! Roger Federer nie pozostawia złudzeń, kto jest lepszy na korcie. Szwajcar wygrywa pierwszą partię bardzo pewnie - 6:2, dwukrotnie przełamując Cilicia

• 2:5 Chorwat wchodzi na wyższe obroty i wygrywa swojego gema do zera, ale Federer ewidentnie jest już myślami przy swoim serwisie. Za chwilę powinna zakończyć się pierwsza partia

• 1:5 Federer nie myli się przy swoim serwisie. Ciężko spodziewać się, by w tym secie nastąpił zwrot akcji. Szwajcar bardzo blisko wyjścia na prowadzenie w meczu

• 1:4 Jest pierwszy gem dla Cilicia. Ale nie było łatwo. Federer znakomicie spisuje się w defensywie i często wymusza błędy na przeciwniku.

• 0:4 Jeden punkt był w stanie zdobyć Cilić przy podaniu Federera. Szwajcar ruszył chwilę później do siatki i wymusił błąd na rywalu. Szybko idzie jak na razie

• 0:3 Cilić stara się przejść do ofensywy, atakować, ale nie jest w stanie udźwignąć wagi spotkania. Wyrzuca prosty backhand na aut, a Federer wykorzystując drugiego breakpointa wychodzi na wysokie prowadzenie. Jak na razie popis jednego aktora

• 0:2 Bezbłędny jak na razie Federer. Pewny serwis, forehandy i szybki gem wygrany do zera

• Przełamanie! Cilić zaczął bardzo niepewnie, ewidentnie się denerwuje. Już w pierwszym gemie Federer wywalczył znakomitym returnem breakpointa, a Chorwat zepsuł chwilę później prostego smecza. Udany początek spotkanie dla Szwajcara

• Gramy!

• Za chwilę zaczynamy ostatnie starcie Australian Open 2018. Liczymy na wielkie emocje i wielki tenis. Serwisem rozpocznie Marin Cilić

• Panowie weszli już na kort Rod Laver Arena. Wielkie owacje dla szwajcarskiego mistrza

• Droga Cilicia do finału wyglądała następująco: Vasek Pospisil, Joao Sousa, Ryan Harrison, Pablo Carreno-Busta, Rafael Nadal i Kyle Edmund

• Federer w drodze do finału prawie w ogóle się nie zmęczył. Eliminował kolejno: Aljaza Bedene, Jana-Lennarda Struffa, Richarda Gasqueta, Martona Fucsovicsa, Tomasa Berdycha i Hyeona Chunga. Wszystkich bez straty seta

• Wygrana Chorwata w Nowym Jorku była jednak jedyną nad Federerem. Szwajcar zwyciężył pozostałe osiem pojedynków, w tym ostatni w finale Wimbledonu 2017

• Marin Cilić ma na koncie jeden wielkoszlemowy triumf. Podczas US Open 2014 w półfinale pokonał... Federera, a w finale nie dał szans Japończykowi Kei Nishikoriemu