Australian Open. Djoković po raz kolejny zwycięzcą! [ZAPIS RELACJI]

• Dziękujemy za to, że wspólnie z nami śledziliście to pasjonujące spotkanie. Spokojnej niedzielni.

• Djoković podziękował Murray'owi, wyściskał się z Borisem Beckerem, rozdaje koszulki i frotki. Murray zasępiony...

7:3. As serwisowy! Novak Djokovic zwycięzcą Australian Open 2016!

• 6:3. Dwie wygrane wymiany Murray'a, presja na Djokoviciu.

• 6:1. Matchpoint, championship point dla Djokovicia!

• 5:1. As serwisowy Djokovicia!

• 4:1. Drugi podwójny błąd serwisowy w tie-breaku Murraya!

• 2:0 Serwis Murraya niecelny, Szkot sprawdził i niestety - pudło. Po chwili Djoković także zażądał sprawdzenia swojego serwisu - on już trafił, choć naprawdę w samą linię. Spore szczęście Serba.

• 6-6. Djoković świetnie zaczął, prowadził już 40:0, ale Murray zdołał wygrać dwie kolejne piłki. Choć tylko po to, by w kluczowym momencie nie trafić w kort. Szkoda Szkota! Będziemy mieć tie-break.

• 5-6. Murray wygrał przy swoim podaniu. Znów potężnie serwował, znów Djoković miał z tym spore kłopoty. Przed nami bardzo ważny gem!

• 60 niewymuszonych błędów Murray'a w tym meczu. Djoković 39.

• 5-5. Wyraźnie odżył Djoković. Świetnie rusza się na korcie, znakomicie uderza i w konsekwencji - wygrywa przy swoim podaniu.

• 4-5. Murray wygrywa przy własnym podaniu. Pomógł mu znakomity serwis, którego zmęczony już nieco Djoković nie był w stanie dobrze odebrać.

• 4-4. Djoković odpowiada przy własnym podaniu. Serb wygrał bardzo istotnego gema.

• 3-4. Przez chwilę wydawało się, że trzeci set będzie krótki i nużący. Ale wtedy do roboty wziął się Murray, który wygrał właśnie trzeciego gema z rzędu. Szkot wyraźnie się ożywił, z pewnością także ożywił publiczność.

• 3-3. Drugie przełamanie w meczu dla Murray'a, i to w takim momencie! Podniósł w górę zaciśniętą pięść. Może być siebie zadowolony. Nie poddał się, odrobił stratę i wciąż jest w grze.

• 3-2. Murray nie odpuszcza, wygrał właśnie przy swoim serwisie. Tylko jak znaleźć sposób na Djokovicia przy jego podaniu?

• 3-1. Już chyba (pomału) po wszystkim. Djoković utrzymał swoje podanie, głównie dzięki znakomitemu serwisowi.

• Kolejna ciekawostka od realizatorów: jeśli Murray przegra, będzie drugim tenisistą w Open Erze (liczonej od 1968 roku), który nie wygrał pięciu kolejnych finałów jednego z turniejów wielkoszlemowych.

• 2-1. Cień nadziei dla Murray'a, który utrzymał swoje podanie. Kibice głośno go wspierają, licząc, że jeszcze spróbuje zaatakować Djokovicia.

• 2-0. Tym razem Djoković wygrał przy własnym podaniu, Murray nie zdobył choćby punktu.

• 1-0. Niesamowita akcja Djokovicia na koniec pierwszego gema w trzecim secie. "Djoko" odbił piłkę w ekwilibrystyczny sposób i na dodatek trafił - w samą linię! I już na starcie seta przełamuje Murray'a, który jest teraz w nieprawdopodobnie trudnej sytuacji. Czy zdoła się podnieść?

• 7-5. Zdołał się Serb z tego wykaraskać! Set dla Djokovicia, Murray wściekły uderza rakietą o kort.

• Nie chce się wierzyć. Djoković w tak ważnym momencie meczu popełnił dwa z rzędu podwójne błędy serwisowe.

• 6-5. Co za gem, co za mecz! Novak Djoković przełamał Andy'ego Murraya, mimo że Szkot prowadził już 40:0! Potem Serb wygrał jednak wszystkie pozostałe punkty. Dodatkowo, zwyciężył piekielnie trudną i długą wymianę - miała aż 36 odbić piłki. "Djoko" krok od wygrania drugiego seta.

• 5-5. Dwie piłki dzieliły Murraya od wygranego seta. Szkot nie dał jednak rady, "Djoko" zmusił go do błędu i wygrał gema.

• 4-5. Murray może odetchnąć. W pewnym momencie wydawało się, że da się przełamać, że przez kilka błędów straci to, co sobie wypracował na początku gema świetnym serwisem. Nie dał się! I objął prowadzenie w drugim secie.

• 4-4. Niesamowite! Djoković przełamany. Murray miał dopiero drugą okazję w tym meczu, by przełamać rywala, ale break pointa wykorzystał w świetnym stylu. Kilka razy podjął ryzyko, jak stwierdzili komentatorzy Eurosportu "zamykał oczy i uderzał". I to się opłaciło! Najważniejszą piłkę trafił w samą linię. Za to należą mu się wielkie brawa, które zresztą otrzymuje od 15-tysięcznej publiczności.

• 3-4. Przełamanie! Zdekoncentrowany Murray przegrał przy swoim podaniu, mimo że włożył w tę partię mnóstwo sił. Wymiany były długie i wyczerpujące.

• 3-3. Piękny i długi gem, w którym Djoković obronił swoje podanie. Ale nie miał łatwo. Po kilku pierwszych wymianach był wściekły, wybuchnął, na co publiczność zareagowała gwizdami. Ale wziął się w garść, a na dodatek Murray sprezentował mu kilka piłek.

• 2-3. Murray w końcu doczekał się owacji od publiczności. Szkot tym razem ograł Djokovicia gładko, na koniec zwycięskiego gema posyłając szóstego w tym meczu asa serwisowego.

• 2-2. Pewne zwycięstwo Djokovicia przy swoim podaniu. Serb wygrywa swoje gemy z łatwością, z kolei Murray musi się sporo namęczyć, by wybronić swoje podanie. Tak, jak w poprzednim gemie.

• 1-2. Niesamowity gem, najdłuższy w tym meczu (trwał aż 12 minut), pełen pasjonujących wymian. Djoković wygrał kilka niewyobrażalnie trudnych piłek, ale mimo to Murray obronił swoje podanie - i to w świetnym stylu. Miał w tym gemie aż cztery asy serwisowe - w tym dwa na sam koniec.

• 1-1. Piekielnie mocny i celny serwis Djokovicia na koniec drugiego gema i pewne zwycięstwo przy swoim podaniu.

• 0-1. No i proszę. Dwa wygrywające serwisy Murraya i Szkot zaczyna drugiego seta od wygranego gema.

• 6-1. Tak to musiało się skończyć, Djoković wykorzystał trzeciego setbola. Niemniej ostatnie dwa zacięte gemy dają Murray'owi nadzieję na zaciętą rywalizację w kolejnych partiach..

• Cudowna wymiana. Murray jakimś cudem dobiegł do dropszota Djokovicia, ale Serb się wybronił. Po tej akcji głęboko westchnął. Ma piłkę setową.

• 5-1. Jest pierwszy gem dla Murraya. Set stracony, wynik fatalny, ale Szkot potrzebował kilku takich piłek, by złapać rytm. Uda się?

• 10 niewymuszonych błędów, ani jednej piłki wygrywającej - to, póki co, statystyka Murraya w tym spotkaniu.

• 5-0. Djoković jak profesor. W 19 minut wygrał pięć gemów. Bardzo przyjemnie patrzy się na jego grę, Murray ten set już ewidentnie odpuścił.

• 4-0. Coś niesamowitego. Murray rozkojarzony, może trochę zrezygnowany, popełnia błąd za błędem. A Djoković nabiera tempa, jest pewny siebie. I po tym, jak po raz kolejny przełamał Szkota, zacisnął pięść w geście triumfu.

• 3-0. Ależ się w trzecim gemie Djoković rozprawił z Murray'em. Serb nie pozwolił rywalowi zdobyć choćby punktu. Błyskawiczne zwycięstwo i po 11 minutach spotkania jest już 3-0.

• 2-0. Dla równowagi - dwie szanse na przełamanie przy podaniu Szkota miał teraz Djoković. I wykorzystał pierwszą z nich. Murray traci serwis.

• 1-0. Niesamowity początek spotkania! Premierowy gem trwał aż pięć minut. Djoković może odetchnąć z ulgą, a Murray - żałować, bo już na starcie miał szansę na przełamanie przeciwnika. Ostatecznie Serb kończy tę partię pięknym podaniem.

• Gotowi? Zaczynamy! A raczej zaczynają - tenisiści. Pierwszy serwuje Djoković.

• Tymczasem obaj tenisiści są już na korcie, rozgrzewają się.

• Zanim zacznie się finał mężczyzn, wspomnijmy pojedynek pań, w którym Angelique Kerber niespodziewanie pokonała Serenę Williams. Na filmiku poniżej można usłyszeć wzruszającą rozmowę zwyciężczyni z dziadkiem. "Od rana rozlewamy szampana, wszystko na twój koszt!"

• Ciekawostką jest fakt, że 28-letni "Djoko" jest jedynym tenisistą w Open Erze (liczonej od 1968 roku), któremu udało się wygrać trzy kolejne edycje Australian Open. Działo się to w latach 2011-2013. Jego serię 25 kolejnych zwycięstw przerwała dopiero porażka z 2014 roku ze Stanem Wawrinką, skądinąd późniejszym triumfatorem.

• Djoković jest zdecydowanym faworytem nie tylko ze względu na statystykę pojedynków z Murrayem. Najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Serb jest w świetnej formie. W półfinale w znakomitym stylu pokonał Szwajcara Rogera Federera 6:1, 6:2, 3:6, 6:3. Murray, by awansować do finału, musiał się sporo namęczyć. Jego pojedynek z Milosem Raonicem zakończył się wynikiem 4:6, 7:5, 6:7(4), 6:4, 6:2.