ATP World Tour Finals. Porażka Matkowskiego z Fyrstenbergiem po tie-breaku [ZAPIS RELACJI]

• czwartek, 07 listopada 2013
  • Po zwycięstwie w pierwszym meczu Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski mogli dzisiaj zapewnić sobie półfinał. Musieliby wygrać z chorwacko-brazylijską parą Ivanem Dodigiem oraz Marcelo Melo w dwóch setach. Tak się jednak nie stało, przegrali już pierwszą partię. Doprowadzili potem do tie-breaka, ale w nim już zostali zdeklasowani i przegrali go aż 2-10. Sytuacja w tabeli tej chwili wygląda tak:

Ale dwie pozostałe pary grają swój drugi mecz wieczorem. Bracia Bryanowie mają szansę Polaków wyprzedzić. Właśnie z nimi nasi tenisiści zagrają w kolejnym meczu o awans.

• 10-2 I wykorzystują pierwszą z nich. Koniec meczu!

• 9-2 Dodig i Melo mają siedem piłek meczowych...

• 8-2 Kolejne dwie wymiany dla Dodiga i Melo. Polacy już chyba pogodzili się z porażką.

• 6-2 A teraz Melo i już chyba wszystko jasne.

• 5-2 Dodig zaryzykował i zagrał wysokim lobem. Pechowo dla Polaków piłka spadła w sam środek końcowej linii. Zdecydowanie zagranie meczu.

• 4-2 Matkowski zmniejsza dystans dobrym zagraniem po prostej.

• 4-1 I jeszcze jeden punkt dla rywali. Dobre zagranie Dodiga.

• 3-1 Niestety fatalny początek tie-breaka. Matkowski załamany trafia ostatnią piłkę w siatkę. Oj, będzie ciężko.

• Jest po jeden w setach, ale więcej wymian wciąż wygrali Dodig i Melo. O cztery. Przed nami trzecia partia, czyli tie-break.

• 3:6 No i bomba! Niebezpiecznie było tylko przez chwilę, kiedy zrobiło się 30:30. Ale potem dobrze zagrał Matkowski, a seta zakończył lekkim precyzyjnym uderzeniem między rywali Fyrstenberg.

• 3:5 I znów to samo. Polacy przegrywają do zera. Przed nami prawdopodobnie najważniejszy gem meczu. Jeśli nasi tenisiści dadzą się przełamać, o zwycięstwo może być już bardzo trudno.

• 2:5 "A mówi się, że tenis to nie jest kontaktowy sport" - tak zareagował komentator Sky Sports na zagranie Dodiga, który trafił piłką prosto w nogę Matkowskiego. Spotkanie się zaostrza, ale stoi też na coraz wyższym poziomie. Szczególnie imponuje Matkowski. Zagrał w tym meczu co najmniej trzy piłki, po których dostał gromkie brawa.

• 2:4 Gem bez historii. Dodig i Melo wygrywają gema do zera.

• 1:4 Uff, ależ było nerwowo. Najpierw Matkowski miał jakieś pretensje do rywali, potem Dodig kłócił się z sędzią, że Matkowski zagrał niecelnie, a na dodatek rywale mieli trzy piłki na przełamanie (prowadzili 40:15). Na szczęście Polacy zachowali zimną krew i utrzymali serwis.

• 1:3 45 minut gry za nami i wciąż trudno wskazać faworytów do zwycięstwa w tym meczu. Dodig i Melo wygrali teraz gema przy swoim podaniu, ale ważniejsze jest w tym momencie to, żeby nie dać się przełamać.

• 0:3 Proporcje z pierwszego seta się odwróciły. Teraz jest mało błędów, dużo wygrywających zagrań i od razu widać efekty. Polacy prowadzą 3:0 i wszystko wskazuje na to, że jest szansa na trzeciego seta.

• 0:2 Tak jest! Mamy przełamanie. Znakomity gem w wykonaniu Polaków. Wreszcie złapali odpowiedni rytm, trzy razy ładnie zakończyli wymiany zagraniami w okolice linii końcowej. Oby tak dalej!

• 0:1 Dobre otwarcie Polaków. Wygrywają swoje podanie do 30. Ostatnią piłkę niepocieszony Dodig uderzył w pół siatki.

• W sumie w pierwszym secie Dodig i Melo wygrali pięć wymian więcej. I popisali się dwoma asami, a nasi tenisiści nie mieli ani jednego.

• 6:3 Przy stanie 15:15 Fyrstenberg zepsuł bardzo łatwą piłkę trafiając prosto w siatkę. Matkowski wyraźnie się zdenerwował, a po chwili rywale wyszli na prowadzenie 40:15. Potem Matkowski popisał się zagraniem meczu i przelobował Melo, ale w kolejnej akcji wyrzucił piłkę w aut i set niestety się skończył.

• 5:3 Najlepszy jak dotąd gem Polaków. Przy podaniu Fyrstenberga dali wygrać przeciwnikom tylko jedną wymianę. Teraz serwuje Dodig.

• 5:2 Dodig i Melo o krok od wygrania seta. Ta partia do zapomnienia. Polakom niewiele wychodzi, a rywale są w gazie. Zakończył Melo bardzo mocnym wolejem, po którym piłka (po koźle) wylądowała w trybunach.

• 4:2 Drugi gem Polaków do kolekcji. Tym razem serwował Matkowski, a zakończył tą część meczu mocnym wolejem w stopę rywala Fyrstenberg.

• 4:1 Polacy nie mogą sobie dać rady z serwisami rywali. Gładki gem do zera. Półfinału jeszcze dzisiaj raczej nie będzie.

• 3:1 Wreszcie wygrany gem przez Polaków. Rywale zaczęli zagrywac w aut, raz piłka niefortunnie odbiła od stopy jednego z nich. Teraz czas na przełamanie?

• 3:0 Dodig i Melo zauważyli, że słabiej dysponowany jest Fyrstenberg i zagrywają wszystkie piłki na niego. Ta taktyka dała im dobry rezultat, wygrywają gema do 30.

• 2:0 Niestety Polacy już przełamani. Przy stanie 30:30 Fyrstenberg wyrzucił piłkę w aut, potem zrobili to rywale, ale na koniec znów "Frytka" się pomylił. Niedobry początek naszych deblistów.

• 1:0 Mocny początek Dodiga i Melo, którzy wygrywają swoje podanie do 30.

• Grają!

• W pierwszym meczu londyńskiego turnieju Masters rozstawieni z ósemką Polacy pokonali 6:3, 7:6 (10-8) pakistańsko-holenderski duet Aisam-ul-Haq Qureshi, Jean-Julien Rojer (nr 5) i objęli prowadzenie w grupie A. Jeśli wygrają dziś w dwóch setach z chorwacko-brazylijską parą Ivanem Dodigiem oraz Marcelo Melo będą w półfinale. Ale o zwycięstwo łatwo nie będzie, bo ich rywale pokonali w pierwszym spotkaniu braci Boba i Mike'a Bryanów.