US Open. Andy Murray pokonał Novaka Djokovicia. RELACJA

2 : 3

• wtorek, 11 września 2012
  • 2:6. Druga wygrana w sposób, jakiego patrząc na cały mecz można się było spodziewać. Djoković bije poza kort. Pierwszy Wielki Szlem wygrany przez Andy'ego Murraya!

• Pierwsza zmarnowana. Pobiegł do siatki, dostał loba.

• 40:0 dla Murraya. Piłka meczowa.

• Grają.

• Chwila przerwy w grze, bo Djoković jest masowany. Bolą go mięśnie.

• 2:5. Murray przełamuje Djokovicia. Będzie serwował na wygranie turnieju. Djokoviciovi jakby odcięło prąd. Dyszy ciężko jak koń po derbach. Znów gem wygrany przez Szkota nie po własnym uderzeniu, ale po zagraniu Serba w siatkę.

• 2:4. Ten mecz jest kompletnie nieprzewidywalny. Murray swoje podanie wygrał do zera. Pewnie, bez większego wysiłku. Djokovicia w tym gemie na korcie nie było.

• 2:3. Djoković wygrał swoje podanie. Rywal wciąż ma przewagę, ale wystarczy jeden gem, by to zmienić.

• 1:3. Djoković przełamał Murraya, znów w momencie, gdy Szkot ma tytuł na wyciągniecie ręki. Ale gra bojaźliwie wtedy, gdy powinien zaatakować. To Djoković zdecyduje, kto wygra tego szlema. Jeśli ustrzeże się błędów, ma tytuł w kieszeni.

• 0:3. Niesłychane! Novak Djoković zaczął psuć dosłownie wszystko. Uderza albo poza kort, albo w siatkę. I to proste piłki. Murray gra swoje i teraz zyskuje.

• Poza kortem też oglądają finał.

• 0:2. Murray wyraźnie gra lepiej. Skończył gema efektowną wymianą, w której bronił się, ale trafiał dokładnie. Djoković nie gra gorzej niż w poprzednich setach, ale Szkot gra zdecydowanie lepiej.

• 0:1. Przez dwa sety Murray nie był w stanie nic zrobić rywalowi, więc piąty, decydujący zaczął od... przełamania Djokovicia. Ale zagrał dobrze, przede wszystkim celnie po rogach kortu.

• Od finału Roland Garros przed ośmioma laty nikt w wielkoszlemowym finale nie odrobił straty dwóch setów. W dodatku Brytyjczyk na zwycięstwo w Wielkim Szlemie czeka od 1936 r. Wygrał wtedy Fred Perry.

• 6:3. Djoković już wyrównał stan meczu na 2:2. Skończył set przełamaniem Murraya. Szkot zgasł. Teraz wielkim faworytem jest Serb, bo właściwie nie wiadomo dlaczego jego rywal miałby wygrać. Murraya czasem ratuje serwis, ale jeśli chodzi o zapał, chęć do gry i agresję na korcie, Djoković bije go na głowę.

• 5:3. Serb znów lepszy. Nie przegrał swojego gema serwisowego od drugiego seta. Mniej więcej wtedy wymienił buty. Powód?

• Widzieliście kort z góry, widzieliście trybuny z dołu, to teraz Nowy Jork z trybun.

• 4:3. Murray znów wygrał swój serwis. Grają lep[iej niż w trzech pierwszych setach. Wreszcie zrobił się mecz na miarę finału US Open. Rychło w czas bo mają wspólnie prawie 100 niewymuszonych błędów (Murray - 45, Djoković - 52).

• 4:2. Kibice na korcie im. Artura Ashe'a po raz pierwszy w tym meczu wstali z miejsc, bo Murray zagrał najlepszą wymianę w meczu. W 30 uderzeniach bił piłkę przy liniach, przegonił Serba po korcie i wygrał ją. Ale przy własnym serwisie Djoković wciąż jest niepokonany. Murray gra lepiej, ale na razie zbyt słabo na rywala.

• 3:2. Murray powoli odzyskuje animusz. Na razie przy własnych gemach serwisowych. Ten wygrał dość łatwo, mocnymi serwisami. Ale żeby wygrać seta musi przełamać rywala, a w to na razie trudno uwierzyć.

• 3:1. Bardzo długi gem, ale w tej fazie meczu takie długie wymiany głównie padają łupem Serba. On od początku meczu gra swobodniej. Nie denerwował się przegrywając, za to forma Murray - jak kolejka górska.

• Nad Nowym Jorkiem coraz ciemniej, ale grają już prawie cztery godziny.

• 2:1. Murray zagrał nieco lepiej, nie żeby zaczął biegać do siatki, ale zaczął bić trochę mocniej i w linię. Djoković miał nieco słabszy set, bo kilka razy nie trafił dobrze w piłkę. I gem dla Szkota, choć niezbyt przekonująco wygrany. Była tam równowaga.

• 2:0. Djoković w tym momencie bije na głowę Murraya, ale ten po prostu się broni. I broni się nieskutecznie. Pozwolił Serbowi na grę i teraz na tym traci.

• 1:0. Djoković czwartego seta zaczął od przełamania rywala. Gra lepiej - agresywniej, biega do siatki w przeciwieństwie do Murraya, który trzyma się końcowej linii. Szkot wciąż prowadzi w setach, ale jeśli nie zmieni gry, to już niedługo.

• 6:2. Set dla Djokovicia. Co prawda wieści o śmierci wiatru na korcie są mocno przesadzone - na zbliżeniach widać, że momentami wieje mocno - ale Serb chyba już się przyzwyczaił do warunków. W trzecim secie wyglądał na dużo bardziej rozluźnionego niż rywal. Wygrał wysoko.

• 5:2. Murray znów przełamany. Tak jak bezradny był Djoković w początkowych częściach pierwszego i drugiego seta, tak teraz bez pomysłu gra Szkot. Nie gra mocno, rzadko biega do siatki, cały czas próbuje przebijać piłkę, by rywal popełniał błędy, ale ten przestał.

• 4:2. Gem dla Djokovicia i to w momencie, gdy wydawało się że Murray odrobi stratę. Ale przy stanie 15:40 Djoković zaczął grać bezbłędnie i wygrał cztery kolejne piłki. Obaj grają bardzo nierówno, ale w tym secie nieco bardziej nierówno Szkot.

• 3:2. Murray wygrywa swoje podanie dość łatwo. Oddał tylko jeden punkt. Ale cały czas ma stratę jednego przełamania.

• 3:1. Djoković serwuje mocno i celnie. Murray przestał sobie z tym radzić. W ostatnich wymianach Serb dominuje na korcie.

• 2:1. Murray przełamany. Czyżby Szkot mając rywala na widelcu się zdenerwował? W każdym razie w tym gemie popełnił pierwszy od czasu pierwszego seta podwójny błąd serwisowy. Za to Djoković świetnie returnuje.

• 1:1. Przepiękna wymiana na koniec gema, gdy obaj po dwa razy grali z powietrza. Ostatecznie tuż za siatkę zagrał Djoković który wyginał się jak tylko mógł, żeby skończyć. Murray najpierw chciał biec, ale machnął ręką.

• Na korcie w Nowym Jorku ponoć przestało wiać. Dla Djokovicia to dobrze, bo do tej pory to właśnie jemu bardziej przeszkadzała pogoda.

• 0:1. Murray wreszcie też zaczął serwować. I to w trudnym momencie bo ze stanu 15:40 Djoković doprowadził do równowagi. Ale dwóch kolejnych zagrań Szkota nie był w stanie odebrać.

• 5:7. Drugi set dla Murraya! Jego rywal przegrał na własne życznie. Najpierw 30-uderzeniowa wymiana, którą Djoković kończy wyrzuceniem piłki za kort. Potem wymiana, w której Serb trzy razy (!) smeczuje, Murray bardziej chroni głowę rakietą niż odbija piłkę, ale w końcu Djoković wali z całej siły... za linię. Murray ma dwie piłki setowe i wykorzystuje drugą.

• 5:6. Murray wygrał swoje podanie, ale wszystko raczej zmierza do tie-breaka. Djoković mimo wszystko przestał popełniać błędy. Wcześniej to była lawina. Teraz mu się zdarza.

• Tak wyglądałby fotograf robiący poprzednie zdjęcie z perspektywy Murraya.

• Tak wygląda mecz z górnych sektorów. Prawie jak na Camp Nou

• 5:5. Świetnie gra Djoković. Szybko i celnie. Skończył gem lobem nad Murrayem. Szkot, który rzadko w tym meczu biega do siatki, tylko patrzył jak piłka ląduje tuż przed linią końcową.

• 4:5. To niesłychane ale powtarza się sytuacja z pierwszego seta. Wtedy Murray na początku dwa razy przełamał rywala, ale ten tę stratę odrobił. Teraz też, a Szkot przy własnym podaniu ugrał tylko jedną piłkę. Ostatnią wymianę skończył - a jakże - wyrzucając piłkę, którą powinien skończyć, za kort. Ale teraz to on gra z wiatrem.

• 3:5. Djoković trafia. A jak trafia to wygrywa. I w dodatku zaczął biegać do siatki i w ten sposób kończyć wymiany. Murray do tej pory grał w pół kortu i Serb mu na to pozwalał.

• 2:5. Murray własne podanie wygrywa do zera. Szybko, dzięki mocnemu serwisowi, kończył wymiany.

• 2:4. Djoković wygrał pierwszy (!) własny gem serwisowy w secie. Zaczął mocno serwować - dwóch podań Murray nie był w stanie odebrać - i wreszcie trafia w kort.

• Poza Seanem Connery'm na finał wybrał się też Kevin Spacey. Ciekawe komu kibicuje?

• 1:4. Djoković wziął się do roboty i przełamał Murraya i to w momencie, gdy wydawało się, że to Szkot wygra piątego z rzędu gema.

• poniedziałek, 10 września 2012
  • 0:4. Kolejny gem serwisowy przegrany przez Serba. Różnią się głównie tym, że Szkot trafia w kort, a Serb nie. Djoković wygląda na takiego, który nie umie sobie poradzić z kortem, wiatrem, itp. Chciałby grać mocno i dokładnie, ale nie może.

• 0:3. Djoković dalej wyrzuca piłki. Ma już w tym secie siedem niewymuszonych błędów. Murray przebija piłkę za siatkę i daje rywalowi psuć uderzenia.

• 0:2. Zaczyna się tak jak w pierwszym secie. Djoković przełamany do zera. bije w siatkę, popełnia błąd za błędem.

• 0:1. Szkot kontynuuje wygrywanie. Na razie przy swoim podaniu i to dość łatwo. Trzy niewymuszone błędy Djokovicia.

• Pierwszy set trwał prawie półtorej godziny. Jeśli będzie ich pięć i każdy tak długi, to pójdziemy spać w pół do szóstej rano.

• Pogoda w Nowym Jorku jak na zdjęciu - słońce, chmury i wieje

• 6:7 (10-12). Set dla Murraya. Ależ tie-break! Szkot po mistrzowsku budował przewagę, a serb po mistrzowsku bronił piłki setowe. Udało mu się pięć razy. Za szóstym wyrzucił piłkę za linię.

• W tie-breaku 8:8, Murray miał już trzy piłki meczowe, a wiatr wyczynia na korcie niezwykłe rzeczy. Obaj mają mgliste pojęcie jak zagrać, by nagły podmuch nie wyrzucił piłki za kort.

• W tie-breaku 4:2, a przed chwilą obaj zagrali niesamowitą wymianę, w której postanowili grając tuż przy siatce przebijać tuż nad nią. Lepszy Serb, bo Szkot ostatecznie wyrzucił piłkę za linię.

• 6:6. Djoković był dwa punkty od wygrania seta, ale w tym momencie Murray zaserwował pierwszego w tym meczu asa (Serb też ma na koncie jeden). Potem przegonił rywala po korcie i mamy tie-breaka.

• 6:5. A jednak Djoković wygrywa swoje podanie do zera. Głównie przez błędy Murraya, który ma duże kłopoty z trafieniem w kort. W klasyfikacji niewymuszonych błędów Szkot właśnie wyprzedził rywala (17:16).

• 5:5. Wyjątkowo źle gra się temu, który akurat gra z wiatrem. tym razem trafiło na Djokovicia. Murray więc wygrał pierwszego z czterech ostatnich gemów.

• 5:4. Kto by się spodziewał jeszcze kwadrans temu? Djoković łatwo wygrywa swoje podanie i prowadzi.

• 4:4. Djoković ”odłamał” Murraya i to Szkot zaczął popełniać więcej błędów. W tym gemie doszło do wymiany na siatce. Bili w siebie piłką jak w tenisie stołowym. W końcu Szkot postanowił uderzyć mocno i... nie trafił w kort.

• Na trybunach m.in. ten pan. I wiadomo komu kibicuje

US Open. Alex Ferguson i Sean Connery świętowali z Murrayem awans do finału

W sobotnim półfinale US Open Andy Murray pokonał Tomasa Berdych. Na pomeczowej konferencji prasowej Szkota pojawili się jego dwa słynni rodacy - Sean Connery i Alex Ferguson.

• 3:4. Serb wygrał swoje podanie, ale męczy się niemiłosiernie. Miał też trochę szczęścia, bo ostatnie dwa punkty zdobył dzięki uderzeniom Murraya w siatkę.

• 2:4. Muray wygrał swoje podanie. A czego w tym gemie nie było. Była najdłuższa jak na razie (54 odbicia) wymiana meczu. Wygrał ją Djoković, a potem Murray dwa razy mocno zaserwował i wygrał krótką wymianę. Szkot radzi sobie lepiej.

• 2:3. Murray znów przełamał Djokovicia. Wszystko w tym meczu robi Serb. Jeśli wygrywa, to po swoich akcjach. Jeśli przegrywa, to po własnych błędach. Murray miał w tym meczu tylko jednego winnera, a prowadzi i to po dwóch przełamaniach.

• 2:2. Murray wygrywa swoje podanie do zera. Chciał skończyć lobem, bo Djoković pobiegł do siatki. Serb odbił piłkę, ale w siatkę.

• 2:1. Djoković tym razem wygrał swoje podanie, ale co się namęczył to jego. Przegrywał już 0:40. Wyraźnie obu tenisistom przeszkadza wiatr. Z tego powodu popełniają błędy. Murray na 10 punktów jakie wywalczył na razie w tym meczu, aż 8 zdobył po indywidualnych błędach rywala.

• 1:1. Tym razem Murray dał się przełamać. Było już 40:0 dla Serba, gdy Szkot zaczął zdobywać punkty, ale stracił gema uderzając w pół siatki. Obaj są zdenerwowani. Djoković pierwszy gem przegrał po czterech niewymuszonych błędach. Teraz ma ich już na koncie sześć (Murray - trzy).

• 0:1 Zaczęło się od przełamania! Murray zdobył gem wygrywając do zera.

• Grają

• Jegomość na zdjęciu, czyli Mats Wilander, który komentuje wydarzenia na US Open dla Eurosportu, lekko stawia na Murraya. Gdyby porównać osiągnięcia, to Szkot nie będzie miał łatwo. Djoković ma już na koncie pięć trofeów wielkoszlemowych. Murray nie wygrał ani razu.

• Grali ze sobą do tej pory 14 razy. Serb wygrał ośmiokrotnie. W tym sezonie zmierzyli się cztery razy i wygrywali na przemian. Ostatnie spotkanie - w półfinale igrzysk - wygrał Murray. Za to w półfinale tegorocznego Australian Open lepszy był Djoković.

• Mecz ma rozpocząć się ok. 22.Ale na początku obaj tenisiści muszą się rozgrzać, więc pewnie zaczną grać kwadrans później.