US Open. Wielki finał: Novak Djoković - Rafael Nadal 3:1

3 : 1
Komentarze
Od?wie?
51
To był fantastyczny mecz, godny finału US Open. Obaj zawodnicy są wycieńczeni. Nadal powiedział po meczu, że to, co zrobił Djoković jest chyba nie do powtórzenia, ale Serb na pewno będzie chciał przebić swoje osiągnięcie i za rok wygrać wszystkie cztery wielkoszlemowe turnieje. Poniżej zapis relacji na żywo.

6:1 Djoković wygrywa dziesiątą piłkę z rzędu - na 30:0. Nadal już wie. Wszyscy już wiedzą. Ale potem wygrywa wymianę. I kolejną. I znienacka robi się 30:30. I piłka meczowa dla Djokovicia... I koniec!

5:1 No i dzieje się coś niesamowitego. Nagle jest po Nadalu. Nagle jest 5:1. Nadal błyskawicznie przegrywa przy własnym podaniu. Hiszpan też nie wygląda od jakiegoś czasu najlepiej, ale nie prosi o żadną pomoc.

4:1 Ale Djoković coraz bliżej kolejnego triumfu w wielkoszlemowym turnieju! Również bardzo szybko wygrywa swój gem serwisowy i znowu prosi o szybką pomoc lekarza. Nadal z tego jeszcze nie korzystał. Rozpoczyna się piąta godzina spotkania.

3:1 Podwójnego przełamania nie będzie. W tym akurat gemie Djoković nie miał szans. Nadal wygrywa i ciągle wszystko jest możliwe.

3:0 No i proszę, kapitalny gem Djokovicia! Naprawdę ładnie rozrzucał Nadala po korcie, stracił tylko jedną piłkę i należą mu się za tę część meczu brawa. Ale na nogach trzyma się niepewnie. Będzie kolejna szybka pomoc medyczna.

2:0 To była bardzo długa pomoc. Djoković łykał jakieś tabletki, obficie popijał wodą, masowano mu plecy. Trochę to trwało. Wygląda na to, że łapią go skurcze i jest w fatalnej kondycji fizycznej. Nie, żeby Nadal był wyjątkowo świeży, ale im dłużej ten mecz trwa, tym lepiej dla Nadala. A tu niespodziewanie Djoković wygrał kilka wymian i wyszedł na prowadzenie, ale Nadal doprowadził do równowagi. I doprowadzał do niej jeszcze wiele razy, bo Djoković miał wiele szans na przełamanie. Udało mu się za czwartym razem.

1:0 Djoković poprosił przed rozpoczęciem seta o pomoc medyczną. Pierwszy gem był chyba jak dotąd najdłuższy w tym meczu. Djoković męczył się, ale w końcu, po wielu powrotach do równowagi, wygrał. A potem znowu udzielono mu pomocy. Nie wygląda to dobrze, ale też nie beznadziejnie. Można podejrzewać, że chodzi głównie o potworne zmęczenie Serba.

3:7 Wykorzystana już pierwsza!

3:6 Djoković przegrał wygraną wymianę! Rozrzucił Nadala i miał go podanego na tacy, a w decydującym momencie właściwie do niego podał i sam się wystawił. Trzy piłki setowe dla Nadala!

3:5 To jeszcze może być tie-break z niesamowitą historią...

2:5 Djoković znowu w linię. Teraz jednak serwisy Nadala.

1:5 Trzy sety stają się powoli bardzo, bardzo niemożliwe.

1:4 Kolejny aut! Djokoviciowi brakuje sił.

1:3 I kolejny raz w aut.

1:2 Djoković się odratowuje.

0:2 Bardzo długa wymiana, ale było widać, że Djoković po prostu pada ze zmęczenia z każdym kolejnym zagraniem. Aż wreszcie posłał piłkę prosto w siatkę.

0:1 Djoković w aut. Kibice oszaleli.

6:6 Djoković minimalnie w aut po bardzo długiej wymianie, w której wydawało się, że to on musi być górą. I będziemy mieli tie-break!

6:5 Wydawało się, że Nadal wykończy Djokovicia kapitalnym returnem, z zimną krwią, ale pomylił się i zrobiło się 30:15. Kolejny return był już jednak dużo, dużo lepszy. I w końcu Djoković, bez wątpienia zmęczony, odkrył w sobie jednak jakby ostatnie siły i zrozumiał - jeśli nie w tym secie, to może nigdy. I zrobi wszystko, żeby zakończyć to jak najszybciej.

5:5 Potężny aut posyła Nadal i robi się 30:30, a Djoković miał już nie lada kłopoty. A potem zaskoczył chyba wszystkich łącznie z sobą, wygrywając wymianę i kończąc gema szybkim asem! Rozstrzygnięcie w trzech setach wciąż możliwe.

4:5 Teraz to Djoković prosi o challenge. I przegrywa. Potem znowu łatwo przegrywa wymianę, robi się 30:0. Potem popisuje się niezłym zagraniem, ale w sumie bardzo łatwo oddaje tego gema. Serb po raz pierwszy w tym meczu jest w takich tarapatach.

4:4 Djoković jakoś wygrywa przy swoim serwisie, ale dzieje się z nim coś niepokojącego. Bez przerwy się rozciąga, pokazuje, że coś jest nie tak. A może stara się wytłumaczyć, być może przed samym sobą. Chyba trochę opada z sił. Nadal bierze challenge i tym razem ma rację - minimalny aut Serba. Potem dzieje się wymiana po prostu NIEPRAWDOPODOBNA. Nadal kilka razy broni się cudownie, aż w końcu Djoković zagrywa idealnie w linię, doprowadza do równowagi i mową ciała przekazuje Nadalowi coś w stylu "i co ty na to, umiesz tak?". Nadal chyba się spala, bo popełnia błąd, ale po kolejnej, dłuższej wymianie, znowu mamy równowagę. A potem błyskawiczne zwycięstwo Serba.

3:4 Dzieje się coś bardzo dziwnego. Nadal przy swoim podaniu wychodzi również dość łatwo na 40:0. W końcu Djoković odpowiada genialnym - nawet dla niego niespodziewanie kończącym - returnem. Ale kolejna piłka to już gem dla Nadala.

3:3 Nie ma tylu przełamań z rzędu, ilu nie udałoby się wywalczyć. Sądzą tak obaj tenisiści. Djoković męczył się przy serwisie Nadala strasznie, a Nadal zaskakuje teraz wszystkich, wygrywając przy podaniu Serba bez problemu. I nagle zrobił się niespodziewanie pewny.

3:2 Niezwykle długi, wyczerpujący gem. Nadal miał kilka okazji, żeby go zakończyć, ale Djokoviciowi udało się go dogonić, a potem obronić się przy przewadze Nadala. Ale Serb jest coraz bardziej wściekły, ma niezrozumiałe pretensje. Być może do siebie samego. Potem to Nadal musiał jednak sprowadzać stan gema do równowagi. Hiszpan wydaje się jednak całkowicie zrezygnowany. Nie wierzy w to, co się dzieje. Djoković przełamuje go po pięknej wymianie, gdy obaj posyłali sobie piłki w głąb, idealnie w linię. W końcu Nadal po prostu nie wytrzymał. Trochę jakby nie uwierzył, że to w ogóle możliwe..

2:2 Zaczęło się od bardzo długiej wymiany, którą Nadal zakończył prawdziwie piekielnym autem. Ale Djoković szybko odwdzięczył się Hiszpanowi podobnym błędem. Tak zaczęło się zmartwychwstanie Nadala. Djoković wygrał jednak piłkę na 30:40, a potem doprowadził do równowagi trafieniem tak nieznacznie w linię, że choć Nadal wiedział, że uderzenie było celne, to po prostu nie mógł w to uwierzyć. Ale mimo tego Nadal błyskawicznie się "odłamał"!

2:1 No i mamy przełamanie. Czyżby to już miało długo nie potrwać? Djoković prowadzi po raz pierwszy na tym etapie seta, pewnie jest trochę zmęczony, ale Nadal nie wygląda najlepiej. A jeszcze gorzej wygląda jego sytuacja. Chyba rzeczywiście wkrótce to zakończymy, w trzech setach.

1:1 No i mamy zmianę scenariusza. Komentatorzy Eurosportu sądzą, że zwycięstwo Serba w jego pierwszym gemie serwisowym w secie może mu źle wróżyć. No ale to on teraz się za bardzo nie namęczył, szybko rozstrzygając gema na swoją korzyść.

0:1 Tradycji stało się zadość. Otwarcie dla Hiszpana. A więc kolejny gem też powinien być dla niego. Ale ponadto Nadal wygrywa po raz pierwszy bez straty punktu, naprawdę błyskawicznie, a gema kończy asem serwisowym.

6:4 Djoković prowadził w swoim gemie serwisowym 30:15. A potem przyszła wymiana, w której niebiosa sprzyjały mu chyba za wszystkie czasy. Szczęście dało mu piłkę setową, którą wykorzystał naprawdę nieprawdopodobnym backhandem!

5:4 No i Djoković przełamuje Nadala. Wygrywa, tracąc tylko jedną piłkę, grając bardzo mądrze, choć może bardziej to Nadal grał w tym gemie głupio. Zrobił się strasznie agresywny, chciał jak najszybciej kończyć wymiany i to go gubiło.

4:4 No i proszę, Nadal chce nam udowodnić, że niesłusznie skazaliśmy go na pożarcie. Przełamał Djokovicia, który spokojnie zaczął gema i ponownie mamy remis. Ale wciąż to Nadal musi się znacznie bardziej namęczyć i nie może dać się nabierać Djokoviciowi na pokaz siły, wciąż musi przetrzymywać jak najdłużej wymiany.

4:3 Wyrównany gem. Djoković bliski kolejnego przełamania, ale Nadal się ratuje. A potem dostaje szansę na zwycięstwo po drugim prostym błędzie Djokovicia w tym gemie. Ale tym razem to on popełnia błąd. Potem Djoković znowu się broni, a Nadal dostaje kolejną szansę i... wykorzystuje ją. Wydaje się, że Djoković trafia w linię, ale sędzia ogłasza aut! Djoković jest teraz wściekły na publiczność, to on ma coraz większe pretensje, pokazuje kibicom, że najlepiej by było, gdyby zniknęli.

4:2 Cóż, Nadal trochę nie ma czym zrobić krzywdy Djokoviciowi. Nie ma dzisiaj takich uderzeń kończących, nie ma takiego serwisu. Ratuje go tylko wytrzymałość i wola walki, ale już widać, że to będzie na Serba za mało.

3:2 No i powtarza się sytuacja z poprzedniego seta. Djoković przełamuje rywala w świetnym stylu, a Nadal kończy gema podwójnym błędem serwisowym. Znowu ta serbska machina zaczyna się rozkręcać. Wieszczymy w tym meczu ciężkie, ale jednak trzy sety.

2:2 Nadal ma pretensje do głośno zachowujących się kibiców. A przecież w tym secie, mając nadzieję na bardziej wyrównany mecz, dopingują jego. Sędzia poprosił ich więc właśnie, by robili, co chcą, ale nie w trakcie wymiany. A Djoković w parę chwil wygrał gema bez straty punktu, głównie dzięki genialnemu serwisowi.

1:2 No i zaczęło się. Djoković szybko wygrał dwie piłki przy serwisie rywala, ale potem Nadal odrobił. Kolejny punkt Djokovicia, a potem - po heroicznej walce - Nadal znowu wytrzymał przeciwnika i pozwolił mu, po bardzo długiej wymianie, popełnić błąd. Przewaga Nadala, ale świetne zagranie Djokovicia i mamy remis. Przewaga Nadala, a potem kolejne świetne zagranie Djokovicia i remis. A potem... trzeci raz taki sam scenariusz. W końcu Djoković pokazał świetny return, ale Nadal się obronił. A potem obronił się drugi raz. No i potem to Nadal musiał się cały czas bronić, ale w pewnym momencie można było stracić rachubę. W końcu Nadal popełnił podwójny błąd serwisowy, a potem, gdy Djoković bronił się rozpaczliwie, Nadal nie przebił smecza w arcyprostej sytuacji! Gem trwał prawie 20 min.!

0:2 Nadal zaczął grać w sposób, który wydaje się jego jedyną szansą na sukces w tym finale - wytrzymywać wymiany z Djokoviciem tak długo, aż tamten się pomyli. I w końcu Nadalowi szło to naprawdę dobrze. Prowadził 40:0 przy podaniu Serba, potem przegrał dwie kolejne piłki, ale w końcu udało mu się przełamać rywala. Na razie mamy powtórkę z poprzedniego seta. A wiemy, jak to się dla Nadala skończyło.

0:1 Nadal przerywa serię Djokovicia. Choć trochę przerywa ją sam Djoković, kontynuując swój koncert niewymuszonych błędów. Hiszpan wygrywa do 30, ale dość spokojnie, kontrolując przebieg rozgrywki.

6:2 Pierwszy set trwał 52 min. Ostatni gem trwał dosłownie kilka chwil. Błyskawicznie wygrany przez Serba bez straty punktu. To też szósty gem z rzędu wygrany dzisiaj przez Djokovicia.

5:2 Djoković zaczyna bawić się z Nadalem. A przynajmniej mógłby. Hiszpan serwuje, a Serb prowadzi 40:0. Nadal wygrywa jeszcze jakimś sposobem dwie piłki, ale gem kończy się dla niego przykrą porażką. Im dalej w mecz, tym gorzej to wygląda dla światowego nr. 2.

4:2 Tym razem to Djoković wychodzi na dwugemowe prowadzenie. I choć walka jest piękna, to Nadal nie wygląda za dobrze. Wspomnijmy może, czego nie zrobiliśmy przed meczem, że Djoković, aby przypodobać się kibicom, dzień po dziesiątej rocznicy zamachów z 11.9. pojawił się na korcie w czapeczce "New York Fire Department".

3:2 Pierwsze cztery gemy trwały 28 min. Dla miłośników tenisa do białego rana - kolejne gemy wcale nie robią się krótsze. Wręcz przeciwnie. Punkt za punkt. Długie, wspaniałe wymiany. Nadal nie ma za dobrego serwisu. Tylko 30 proc. skuteczności pierwszego podania. Poza tym, Nadal równie trochę nie ma backhandu. I dlatego Djoković w końcu wymęczył zwycięstwo. Drugi raz z rzędu przełamuje rywala.

2:2 Djoković tuż po popełnieniu szóstego niewymuszonego błędu zaserwował asa na 15:30. W końcu dogonił Hiszpana i wygrał gema po wyczerpującej grze na przewagi. Stacja CBS zaserwowała z kolei ciekawostkę - w zeszłym roku przed finałem US Open Nadal tylko razy dwa podczas całego turnieju przegrał własnym gem serwisowy. W tym roku 13.

1:2 Nadal nie trafiał pierwszym serwisem, a Djoković z dużą łatwością odbiera jego drugi serwis. Zaczyna się to, co może być zgubą Hiszpana. Było już 40:0 dla Serba, ale Hiszpan próbował jeszcze nawiązać walkę. No i za chwilę możemy mieć już ponownie remis.

0:2 Djoković zaczął od błyskawicznego wygrania pierwszego podania i wydawało się, że to on jednak łatwiej będzie sobie radził w swoich gemach serwisowych, ale Nadal wygrał kolejnego gema do 30! Od razu przełamanie! Ogromna w tym zasługa jego rywala, który zdążył popełnić już cztery niewymuszone błędy!

0:1 Dopiero się zaczęło, a mamy już tak fantastyczne wymiany, jakby to był decydujący gem! Wspaniały początek! Obaj starają się trzymać dość daleko, ale Nadal ustawia się naprawdę daleko, daleko za linią końcową. Hiszpan wygrywa swój gem serwisowy do 30.

22:10 Trwa rozgrzewka. A finał US Open w poniedziałek odbywa się już kolejny rok z rzędu. Powoli możemy zacząć się do tego przyzwyczajać. Pogoda nie jest łaskawa dla tenisistów w Nowym Jorku.

22:05 Tenisiści niespiesznie wkraczają na kort. Obaj rozegrali ze sobą już astronomiczną liczbę 28 spotkań! 16 wygrał Nadal, ale w tym roku we wszystkich pięciu zwyciężał Djoković. Wszystkie te spotkania były też finałami turniejów. Serb będzie miał więc okazję zrewanżować się za zeszłoroczny finał US Open, kiedy przegrał z Nadalem 1:3.

22:00 Roger Federer zmarnował prowadzenie 2:0 w setach i dwa meczbole, przegrywając półfinał z Djokoviciem 7:6 (9-7), 6:4, 3:6, 2:6, 5:7. Niemal identycznie było rok temu. Nadal w półfinale pokonał Andy'ego Murraya. Za moment rozpocznie się wielki finał.