Turniej Pekao Open. Cuevas wygrał w Szczecinie

Urugwajczyk Pablo Cuevas pokonał Rosjanina Igora Andriejewa 6:1, 6:1 w finale największego męskiego turnieju tenisowego w Polsce.
Finałowe spotkanie challengera w Szczecinie oglądał komplet 3 tys. kibiców. Rozstawiony z dwójką Cuevas rozprawił się z Andriejewem tak błyskawicznie, że mało brakowało, a na mecz spóźniłaby się Alicja Kornasiewicz, prezes sponsorującego turniej banku Pekao SA. Pani prezes wynajęła awionetkę, by dolecieć do Szczecina, ale na trybuny dotarła tuż po godzinie 13 i... zdążyła raptem na dwa ostatnie gemy. - Spokojnie, byłam na kortach już w czwartek i trochę tenisa się naoglądałam - śmiała się później Kornasiewicz wręczając Cuevasowi czek na 15,3 tys. euro głównej nagrody.

Tegoroczny finał był najbardziej jednostronnym od 10 lat. Wtedy po raz ostatni przegrany zdobył tylko dwa gemy - Hiszpan Alberto Martin ze zwycięskim w 2000 r. Czechem Bohdanem Ulihrachem (6:0, 6:2).

Cuevas (ATP 87) wygrał w imponującym stylu, świetnie serwował, był twardy jak skała w dłuższych wymianach. Zrewanżował się Andriejewowi (ATP 115) za lutową porażkę w brazylijskim Costa do Sauipe. Rosjanin zwyciężył wówczas 6:1, 6:1. - Wtedy byłem zmęczony, a w Polsce grało mi się od początku doskonale - promieniał Urugwajczyk, który do Szczecina przyjechał po raz drugi. W 2003 r. doszedł do ćwierćfinału. Cuevas to typowy tenisowy obieżyświat, który raz na jakiś czas miewa przebłyski wielkiej formy - np. rok temu w Hamburgu doszedł do półfinału turnieju ATP, a w 2008 r. wygrał w deblu wielkoszlemowy Roland Garros w parze z Luisem Horną z Peru. - Do popularności Diego Forlana i naszej piłkarskiej reprezentacji ciągle dużo mi jednak w ojczyźnie brakuje - żartował Urugwajczyk.

Tegorocznej imprezy w Szczecinie, która po likwidacji turniejów ATP w Warszawie i Sopocie, jest największą w kraju, znów nie podbili Polacy. Rozstawiony z jedynką Łukasz Kubot oraz Marcin Gawron zdołali wygrać ledwie po jednym meczu.

Pekao Szczecin Open (pula nagród 106 500 euro). Półfinały: P. Cuevas (Urugwaj, 2) - D. Munoz-de la Nava (Hiszpania) 6:4, 6:7 (3-7), 6:1; I. Andriejew (Rosja, 8) - O. Patience (Francja) 6:3, 6:2. Finał: Cuevas - Andriejew 6:1, 6:1. Finał debla: D. Brown, R. Wassen (Jamajka, Holandia, 3) - R. Junaid, P. Marx (Australia, Niemcy, 4) 6:4, 7:5.