Rosyjski tenisista wygrał Pekao Szczecin Open 2009

Szczecińskiego challengera (pula nagród 125 tysięcy dolarów) wygrał Rosjanin Jewgienij Koroliew, który w finale pokonał Florenta Serrę z Francji. Rozgrywany po raz 17. Pekao Szczecin Open to najstarsza impreza tenisowa w Polsce. Patronat nad nią objął sport.pl
W finale spotkali się broniący tytułu Francuz Florenta Serra i Rosjanin Jewgienij Koroliew, kuzyn słynnej Anny Kurnikowej. Na korcie lubi płaską i mocną grę, zwłaszcza z forhendu. Zarzeka się, że to on - a nie słynny rodak i imiennik Jewgienij Kafielnikow - zasłużył na miano "Kałasznikowa". W finale szybko rozprawił się z bezradnym momentami Serrą. W historii turnieju nikt nie zwyciężył dwukrotnie i tak też pozostanie.

Niespodziankę sprawili Tomasz Bednarek i Mateusz Kowalczyk, którzy wygrali grę podwójną, ładnie nawiązując do trzech triumfów Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego. Młodzi zapewniają, że chcą być lepsi od utytułowanych kolegów, ale to dopiero początek drogi.

Ich sukces jest miłym pocieszeniem po słabej postawie Polaków w singlu: grało pięciu, w tym Łukasz Kubot, ale przegrali wszystkie mecze. Polacy zagrali słabiej, za to szczecińska publiczność jak zawsze na swoim wysokim poziomie. Tłumy kibiców od pierwszego dnia turnieju, komplet na finale debla i nadkomplet podczas niedzielnego finału.

Jak zawsze w Szczecinie grali nie tylko zawodowcy. Turniej Artystów wygrał Jan Englert po finałowym zwycięstwie nad Marcinem Dańcem. Grali dziennikarze, osoby po przeszczepach i dzieci z którymi piłki odbijał Wojtek Fibak otwierający szczecińską Aleję Tenisowych Legend.

Grali też, ale już na instrumentach, muzycy podczas wieczornych koncertów Plus Tennis Music Festiwal. Tegoroczny festiwal to frekwencyjny rekord publiczności i rewelacyjne występy Martyny Jakubowicz, Yolandy Graves, Kapeli Ze Wsi Warszawa, amerykańskiej grupy The Soul Catchers czy formacji Oszibarack.

Wyniki Pekao Szczecin Open 2009.

Gra pojedyncza:

Półfinały: F. Serra (Francja, 2) - O. Hernandez (Hiszpania, 5) 7:6 [1], 6:1; J. Koroliew (Rosja, 4) - A. Montanes (Hiszpania, 1) 4:6, 6:3, 6:2. Finał: Koroliew - Serra 6:4, 6:3.

Gra podwójna: Finał: T. Bednarek, M. Kowalczyk (obaj Polska) - O. Dołgopołow, A. Smirnow (obaj Ukraina) 6:3, 6:4.