Pekao Szczecin Open 2009

Challenger ATP odbędzie się już po raz 17., to najstarszy zawodowy turniej w Polsce. Pula nagród wynosi w tym roku 150 tys. dolarów. Zawody odbędą się w dniach 12-20 września na kortach Promasters w Szczecinie.
W tym roku pełna nazwa brzmi Pekao Szczecin Open, bo do sponsorującego turniej od lat banku Pekao SA dołączyło miasto Szczecin. Oznacza to większą siłę rażenia w czasach kryzysu - utrzymanie puli nagród i poziomu - ale też ładne nawiązanie do szczecińskich tradycji deblowych. Trzykrotnie triumfowała tu para Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, ten drugi zresztą o szczecińskich korzeniach. Przed rokiem wygrał zaś Dawid Olejniczak, który w parze z Davidem Marrero pokonał... Łukasza Kubota grającego z Olivierem Marachem. Polacy byli także wysoko w singlu - jak nigdy w historii - Jerzy Janowicz i Kubot odpadli w półfinałach, więc wspomnienia z 2008 roku mamy miłe. Wygrał Florent Serra, solidny gracz z Bordeaux, który w finale pokonał Alberto Montanesa (a więc wciąż w Szczecinie nigdy nie zwyciężył Hiszpan!).

Od lat szczeciński turniej ma niezwykły poziom - porównywalny z turniejami ATP. Gościliśmy u nas Nikołaj Dawydienkę, Nicolasa Lapenttiego, Agustina Calleriego, Nicolasa Massu (wszyscy wygrywali turniej). Byli też mistrzowie z Roland Garros - Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio i Sergi Bruguera, czy Alex Corretja. Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Pekao Szczecin Open to turniej z charakterem. Urok stanowią ocienione korty w Alei Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także "mecze dnia" rozgrywane przy sztucznym świetle. Za dnia jest granie na korcie, wieczorem - na koncertach festiwalu muzycznego. To również dlatego turniej przed siedmioma laty dostał prestiżową Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie.

Pekao Szczecin Open to licencjonowana impreza Międzynarodowej Organizacji Tenisowej ATP. Organizowany jest od 1993 roku, najpierw jako cykl satelitarny z pulą nagród 25.000 dolarów, a od 1996 roku - już jako challenger. Od 1997 roku mamy rangę 150.000 dolarów, czyli 125.000 dolarów w puli nagród plus hospitality, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie zawodników. Pekao Szczecin Open należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP Challenger Series - Tretorn Series Plus (to tylko 20 turniejów na całym świecie).

W turnieju występuje 64 zawodników: 32 tenisistów walczy w eliminacjach o cztery miejsca w turnieju głównym i 32 graczy w turnieju głównym (w tym czwórka z "dzikimi kartami"). Gra też 16 par deblowych (w tym trzy z "dzikimi kartami"). W imprezie najważniejsze są punkty do klasyfikacji ATP, które zawodnicy otrzymują za awanse do kolejnych rund. Im więcej punktów tym również wyższe nagrody finansowe.

Plan turnieju

12-13 września: gry eliminacyjne

14-20 września: turniej główny

14-17 września: I i II runda turnieju głównego

18 września: ćwierćfinały turnieju głównego

19 września: półfinały turnieju głównego i finał gry podwójnej (godz. 19:00)

20 września: finał gry pojedynczej (godz. 12:00)

Wszystko: www.pekaoszczecinopen.eu ?