Novak Djoković: Powinniśmy zarabiać więcej od tenisistek

Najlepszy tenisista świata uważa, że nagrody w męskich turniejach powinny być wyższe niż w kobiecych. - To delikatna sprawa. Tenisistki walczyły o to, co im się należało. Ale my powinniśmy bardziej walczyć o swoje - powiedział Serb.
Dyskusja o zarobkach w tenisie męskim i kobiecym rozpoczęła się od słów Rymonda Moore'a, prezesa turnieju Indian Wells, który stwierdził, że WTA ma sporo farta i korzysta na tym, co dla tenisa zrobili Roger Federer i Rafael Nadal. - Gdybym był tenisistką, klęczałbym codziennie przed snem i dziękował Bogu, że urodzili się Federer i Nadal, bo to oni podźwignęli ten sport. Natomiast, zawodniczki korzystają na tym, że są atrakcyjne fizyczne i waleczne - wypalił 69-letni Moore przed finałowym meczem w turnieju kobiet pomiędzy Sereną Williams a Wiktorią Azarenką.

Po meczu Williams odniosła się do słów Moore'a. - Nie wydaje mi się, aby jakakolwiek kobieta musiała padać na kolana i dziękować za cokolwiek. Samo stwierdzenie jest obraźliwe. Wiele osób przyznaje, że ogląda tenis tylko dlatego, że na korcie gram ja, moja siostra albo inne zawodniczki. Podczas zeszłorocznego US Open finał kobiet wyprzedał się długo przed mecze męskim. - komentowała zdecydowanie Amerykanka, która wygrał 21 wielkoszlemowych turniejów. Federer ma 17 triumfów, Nadal 14.

- Jest wiele kobiet, których oglądanie na korcie jest ekscytujące. Tak samo jest z mężczyznami. To działa w dwie strony. Myślę, że takie zdania są błędne i bardzo nietrafione. Naprawdę jestem zdziwiona komentarzami Moore'a - dodała.

Moore po kilku godzinach ze swoich słów się wycofywał i przepraszał mówiąc, że to było "w złym guście i mylne". Ale mleko się rozlało.

Djoković: zarabiamy więcej dla tenisa, powinniśmy więcej dostawać

Temat pochwycił Novak Djoković, chwilę po tym jak wygrał finał Indian Wells pokonując Milosa Raonicia. Odniósł się do kwestii płac. - To bardzo delikatna sytuacja. Kobiety zasługują na podziw i szacunek za to, co robią. Wyrównywanie płac było głównym tematem w ostatnich siedmiu, ośmiu latach. Wiem, jak ile energii i wysiłku w to WTA włożyło - powiedział Serb.

- Tenisistki walczyły o to, co im się należało. Ale my powinniśmy bardziej walczyć o swoje. Statystyki wyraźnie pokazują, że na nasze mecze przychodzi więcej kibiców. To jedna z przyczyn, dla których nasze pule nagród powinny być wyższe. Kobiety powinny walczyć o swoje, ale my również - dodał.

- Dostępne dane oglądalności telewizyjnej, sprzedaży biletów czy gadżetów wskazują, kto dla tenisa zarabia więcej, więc te pieniądze powinny być sprawiedliwie dzielone - mówił Djoković.

Serb w wojnę płci angażować się nie zamierza. - Mam ogromny szacunek do wszystkich sportsmenek. Ich ciała różnią się od męskich, muszą dać sobie radę z o wiele większą liczbą trudności niż my - stwierdził.Jak one się zmieniły! Część 3: Najlepsze tenisistki świata [ZDJĘCIA]


Kto powinien zarabiać więcej?
Więcej o: