Sport.pl

Tenis. Szarapowa pięciokrotnie ostrzegana o pojawieniu się meldonium na zakazanej liście

Przed 1 stycznia Maria Szarapowa była pięciokrotnie ostrzegana o pojawieniu się meldonium na zakazanej liście substancji. Tenisistka została zawieszona od 12 marca. Grozi jej dwuletnia dyskwalifikacja.
28-letnia rosyjska tenisistka Maria Szarapowa przyznała, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open. Zabroniona substancja odkryta w jej ciele to meldonium. Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła, że Rosjanka będzie zawieszona od 12 marca.

Szarapowa w poniedziałek tłumaczyła się, że nie sprawdziła korespondencji informującej jej o zmianach w przepisach substancji niedozwolonych. Światowa Agencja Antydopingowa poinformowała, że ostrzegała tenisistkę pięciokrotnie w dniach 3-29 grudnia 2015.

- Wszyscy zawodnicy i zawodniczki zostali o tym poinformowani - powiedział Dick Pound, prezydent instytucji zajmującej się wykrywaniem dopingu. Eksperci sceptycznie podchodzą do tłumaczeń tenisistki ponieważ zabroniona substancja nie jest licencjonowana na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie Rosjanka żyje od siedmiu lat.

- 22 grudnia dostałam e-mail od WADA o zmianach na liście substancji zabronionych, gdzie można było zobaczyć zabronione rzeczy i nie kliknęłam w link. Od 10 lat przyjmuję lek o nazwie meldonium, który wcześniej nie znajdował się na liście zabronionych substancji, ale wpisano go na nią 1 stycznia 2016 roku - oświadczyła w poniedziałek.

Nick Wojek, prezes brytyjskiej agencji antydopingowej stwierdził, że byłoby to zaskakujące, gdyby jakikolwiek lekarz przypisał meldonium na okres dziesięciu lat. Dr Tim Chico z Uniwersytetu w Sheffield stwierdził, że Szarapowa nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia.

28-letnia tenisistka jest triumfatorką pięciu turniejów wielkoszlemowych. Była też liderką światowego rankingu. W trwającym sezonie z powodu kontuzji zagrała tylko w Australian Open.

Czy wierzysz w tłumaczenia Szarapowej?
Więcej o:
Komentarze (171)
Tenis. Szarapowa pięciokrotnie ostrzegana o pojawieniu się meldonium na zakazanej liście
Zaloguj się
 • djarev

  Oceniono 16 razy 10

  Nie wiem co popycha ludzi do ostatecznego kompromitowania się poprzez chodzenie w zaparte w sprawach nie mogących budzić wątpliwości.

 • kamill2001

  Oceniono 11 razy 7

  Sport zawodowy to jedno wielkie bagno i doping to tylko jeden z jego dopływów.

 • 1p.3.15

  Oceniono 6 razy 6

  A jej trener też nie kliknął w link? A manager itp? Przecież sportowcy na tym poziomie nie działają w pojedynkę.

 • niebylica

  Oceniono 8 razy 4

  Zaraz zaraz, był taki Carl Lewis, któremu udowodniono doping, ale złotych medali olimpijskich nie zabrano.
  A Lance Armstrong ? Coś mi sie zdaje , że nie byli z Rosji.

 • smutna_mama123

  Oceniono 8 razy 4

  A gdyby przestała brać ten lek w grudniu i w czasie Australian Open nic by nie wykryto, wszystko byłoby OK? To nie jest problem jednego leku, to problem całego profesjonalnego sportu, w którym od dawna liczą się głównie pieniądze. Dlaczego meldonium znalazło się na liście zakazanych leków dopiero w 2016 roku? Ile jest jeszcze takich substancji, które wciąż na niej nie są, a pomagają sportowcom w osiąganiu sukcesów. I jaki sens ma udawanie, że to wszystko ma cokolwiek wspólnego z fair play i ideałami?

 • raddy

  Oceniono 5 razy 3

  "(...)gdzie Rosjanka żyje od siedmiu lat".

  A nie mieszka czasem w USA od siódmego roku życia?

 • georg_w_gazecie

  Oceniono 7 razy 3

  Nic nowego, wszędzie i wszyscy to robią. Np. czy ktoś wierzy, że w branży motoryzacyjnej tylko Volskwagen "podkręcał" parametry? Branża sportowa niczym się nie różni, bo wszystko to jest biznes. Dziś padło na Szarapową, a jutro na BMW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX