Tenis. Maria Szarapowa może liczyć na rosyjskiego miliardera

?Biedna Maria. Oberwała przez hipokryzję zachodnich marek. Jeszcze nie w pełni wyjaśniono sytuację, ale ze strachu przed szefami i udziałowcami, od razu zerwali kontrakty. Maria, jesteśmy gotowi cię wspierać, Tinkoff Bank jest gotów ci pomóc? - napisał na Facebooku Oleg Tińkow, rosyjski miliarder, właściciel m.in. gruby kolarskiej Saxo-Tinkow, w której ściga się trzech polskich zawodników.
W poniedziałek Rosjanka przyznała, że podczas Australian Open w jej organizmie wykryto niedozwolony środek - Meldonium, które z początkiem roku zostało wpisane na listę leków zakazanych. Rosjanka przekonuje, że lek Mildronate pierwszy raz wzięła już 10 lat temu, gdy pojawiły się u niej zaburzenia rytmu serca oraz pierwsze objawy cukrzycy. 28-letniej zawodniczce grożą cztery lata zawieszenia.

Nie czekając na decyzje władz sportowych współpracę z tenisistką zawiesili jej sponsorzy. Nike, gigant na rynku sportowym, właśnie zawiesił współpracę z Szarapową. Po nim ze wspierania Rosjanki wycofały się m.in. producent sportowych samochodów Porsche, także producent zegarków Tag Heuer.

"Jedna z moich ulubionych sportsmenek dostała taki prezent na 8 marca. Biedna Maria. Oberwała przez hipokryzję zachodnich marek. Jeszcze nie w pełni wyjaśniono sytuację, ale ze strachu przed szefami i udziałowcami, od razu zerwali kontrakty. Maria, jesteśmy gotowi cię wspierać, Tinkoff Bank jest gotów ci pomóc. Nie zostawia się człowieka w potrzebie" - napisał Tińkow.

48-letni rosyjski miliarder zaczynał od handlu pierogami, potem założył najpopularniejszy rosyjski browar, a od kilku lat z sukcesami podbija branżę bankową. Od lat inwestuje ogromne sumy w sport, najwięcej przeznacza na kolarstwo. Jest właścicielem grupy Saxo-Tinkoff, z której chciał uczynić kolarski Real Madryt. W barwach jego zespołu jeździ trzech Polaków: Rafał Majka, Maciej Bodnar i Paweł Poljański.

Tińkow słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi i aktywności w mediach społecznościowych. Dyskutuje z fanami, składa oferty biznesowe kolarzom innych ekip, wrzuca dziesiątki zdjęć, np. jak popija szampana czy ściska się z kolarzami. Kilka lat temu gotów był zapłacić milion euro czterem największym gwiazdom kolarstwa - Hiszpanaowi Alberto Contadorowi, Brytyjczykowi Chrisowi Froome'owi, Włochowi Vincenzo Nibelemu i Kolumbijczykowi Nairo Quintanie, o ile wystartują w przyszłym roku w Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a Espana.

Szarapowa mimo straty sponsorów na brak pieniędzy raczej narzekać nie będzie. Rosjanka, która większą część życia spędziła w USA, wygrała łącznie 35 turniejów. Na korcie zarobiła ok. 36,8 miliona dolarów, a szacuje się, że rocznie do jej kieszeni trafiało ponad 20 mln. dol. z umów sponsoringowych. W 2005 roku była też liderką światowego rankingu. Obecnie jest w nim na siódmej pozycji.

W trwającym sezonie z powodu kontuzji ręki Szarapowa wystąpiła tylko w Australian Open, a przegrany ćwierćfinał z Amerykanką Sereną Williams był jej ostatnim dotychczas oficjalnym występem.

Nie tylko Szaarapowa. Na meldonium wpadła też mistrzyni olimpijska z Soczi i złota medalistka lekkoatletycznych MŚ [ZDJĘCIA]


Czy chcesz, by Szarapowa wróciła do tenisa?