Australian Open. Rafael Nadal wyeliminowany w pierwszej rundzie

Rozstawiony z numerem piątym Rafael Nadal nie przebrnął pierwszej rundy Australian Open. Hiszpana wyeliminował jego rodak Fernando Verdasco po pięciosetowym boju 6:7 (6-8), 6:4, 6:3, 6:7 (4-7), 2:6.

Nadal nie przeszedł pierwszej rundy po raz pierwszy na Australian Open i po raz drugi w karierze Wielkiego Szlema. W swoich siedmiu ostatnich startach w Melbourne zawsze dochodził do ćwierćfinału, raz wygrał, dwa razy przegrywał w finale. Wcześniej jego najgorszym wynikiem w Australian Open była trzecia runda, w której odpadł w swoim debiucie w 2004 r.

- Nie wiem, jak tego dokonałem. Grałem niesamowicie w piątym secie. Zamykałem oczy i wszystko wpadało w kort. To niesamowite wygrać mecz z Rafą, gdy się przegrywało 1:2 w setach - mówił Verdasco po trwającym cztery godziny i 41 minut spotkaniu.

45. tenisista światowego rankingu nie tylko przegrywał w setach, ale też zaczął ostatnią partię fatalnie. Nadal w pierwszym gemie przełamał podanie Verdasco, potem wygrał swój serwis i... się zaciął. Od stanu 2:0 przegrał sześć kolejnych gemów i cały mecz.

"Verdasco sprzątnął Nadala" - tak tytułuje swoją relację dziennik "Marca". I rzeczywiście to Verdasco był stroną przeważającą. Miał 90 tzw. winnerów, przy ledwie 37 Nadala.

"Słodka zemsta" - zatytułowano informację o wtorkowym meczu Hiszpanów na stronie organizacji ATP.

Na mecz byłego lidera rankingu ATP z 45. w tym zestawieniu Verdasco kibice tenisa czekali od momentu ogłoszenia drabinki męskiego singla. W półfinale z 2009 r. rozegrali mecz uznawany powszechnie za jeden z najlepszych ostatnich lat. Po ponad pięciu godzinach walki Nadal wygrał wówczas 6:7 (4-7), 6:4, 7:6 (7-2), 6:7 (1-7), 6:4. Tym razem górą był starszy i niżej notowany z zawodników.

Z wcześniejszych 16 konfrontacji tych tenisistów Verdasco wygrał zaledwie dwie. Półfinał Australian Open z 2009 r. to jego najlepszy wynik w Wielkim Szlemie. W drugiej rundzie tegorocznej edycji zmierzy się z Dudim Selą z Izraela.

Odpadnięcie Nadala, 14-krotnego zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych, to największa, acz niejedyna niespodzianka tegorocznego Australian Open. Z turnieju odpadli już m.in. Karolina Woźniacka i Venus Williams.

We wtorek z turnieju singlistów odpadł także Jerzy Janowicz. Polak przegrał w I rundzie Australian Open z rozstawionym z "10" Johnem Isnerem 3:6, 6:7, 3:6. Był to pierwszy mecz Janowicza w sezonie. Czytaj więcej o meczu Janowicza.

Upał na Australian Open. Radwańska i Nishikori z lodem, Djokovic bez koszulki [ZDJĘCIA]