Sport.pl

Radwańska, Lewandowski? Kto polskim nr. 1?

Wygrała nieoficjalne MŚ, zachwyciła kibiców na całym świecie efektowną grą. Czy Agnieszka Radwańska jest najbardziej popularnym polskim sportowcem na świecie?
Teoretycznie łatwo to sprawdzić w internecie. Hasło "Robert Lewandowski" wpisane w wyszukiwarkę dało wczoraj 27,5 mln wyników. "Agnieszka Radwanska" - 2,45 mln, "Justyna Kowalczyk" - 909 tys, "Kamil Stoch" - 765 tys., "Marcin Gortat" - 752 tys., a "Robert Kubica" - 584 tys.

Ale dopóki Google nie opublikuje bardziej szczegółowych danych, nie będzie wiadomo, jak wygląda geografia tych wyników. Co do Lewandowskiego i Radwańskiej, to nie ma wątpliwości, że odpowiedzi na zapytanie pochodzą z całego świata, w ich liczbie niknie wpływ lokalnej popularności. Ale co z innymi? Czy Kowalczyk lub Stoch są bardziej globalni niż Kubica?

Można by uznać, że przy podobnej klasie sportowej o tym, kto jest bardziej popularnym polskim sportowcem, decyduje powszechność dyscypliny. Jest nią piłka nożna, tak?

Zależy od kryteriów. Pod względem liczby kibiców na całym świecie, nr. 1 jest krykiet. Cena praw transmisji? Zdecydowanie futbol amerykański. Liczba kibiców na trybunach w czasie rozgrywek ligowych? Baseball w MLB o niebo nad numerem 2. Aktywny udział fizyczny kibiców? Tenis, kolarstwo, narciarstwo alpejskie lub bieganie. Oglądalność? Formuła 1.

Hasło "Lewis Hamilton" wpisane w wyszukiwarkę daje 133 mln wyników. 27,5 mln Polaka - czołowego piłkarza świata - wypada mizernie, prawda? Ba, nawet "Cristiano Ronaldo" daje niższy wynik niż Brytyjczykowi - 89,3 mln. Dlaczego kierowca wzbudza większe zainteresowanie w sieci niż piłkarski gladiator? Może dlatego, że Hamilton właśnie zdobył swój trzeci tytuł mistrzowski.

- Sport żywi się sukcesami. Gdyby oceniać w tej chwili, Radwańska byłaby przecież w takim zestawieniu o niebo wyżej niż jeszcze miesiąc temu. Nie tak dawno pozycja Lewandowskiego byłaby absolutnie niepodważalna, a dziś dzwonicie i każecie się zastanawiać, czy jednak rzeczywiście. A na razie Radwańska wygrała piąty najważniejszy turniej roku. Jaka będzie jej popularność, gdy wygra Wimbledon? - mówi Jerzy Ciszewski, były minister sportu i były właściciel agencji PR, współpracującej m.in. ze sportowcami.

We wrześniu, gdy napastnik Bayernu strzelał Wolfsburgowi pięć goli w dziewięć minut, jego popularność w internecie była ponad 100 razy większa niż Radwańskiej i Gortata (źródło: Google Trends). A w lutym 2014 Kowalczyk - złoto w igrzyskach w Soczi! - była w światowym necie popularniejsza niż Lewandowski.

Nikt nie zrobił globalnych badań popularności sportowców, za to istnieją firmy, które oceniają ich wartość marketingową. Ona jednak nie ma ścisłego związku z popularnością, nie jest to zależność 1:1.

- Chodzi o to, jakie korzyści marketingowe mogą wiązać się z podpisaniem umowy ze sportowcem. Popularność jest ważna, ale ważna jest też cena kontraktu, osobowość, jej pozytywny lub negatywny wydźwięk, czas kariery sportowej, czas aktywności sportu w sezonie i na końcu, ale nie mniej ważna, zgodność z charakterem marki - mówi Arkadiusz Łoś z największej w Polsce agencji brandingowej Dragon Rouge. - Wynik ma znaczenie, ale nie aż takie, jak nam się najczęściej wydaje. W końcu Lewandowski oprócz mistrzostwa Niemiec nie zdobył z Bayernem żadnego trofeum. Zresztą podobnie jak Radwańska nie wygrała żadnego turnieju Wielkiego Szlema. Jerzy Janowicz jest znacznie popularniejszy niż wskazywałyby jego wyniki sportowe, ale wziąwszy pod uwagę jego osobowość, czy byłyby jakieś korzyści marketingowe dla firmy, która się z nim zwiąże?

A może w ogóle nie chodzi o wymierny sukces sportowy? Największe zainteresowanie internautów hasłem "Agnieszka Radwanska" było w lipcu 2013 roku - prawie trzykrotnie wyższe niż wtedy, gdy grała w finale Wimbledonu w 2012 roku. Agnieszka pozowała wtedy nago dla ESPN Body Issue.

Kto jest najlepszym polskim sportowcem?
Więcej o:
Komentarze (45)
Radwańska, Lewandowski? Kto polskim nr. 1?
Zaloguj się
 • helwiusz

  Oceniono 10 razy 10

  <<Hasło "Lewis Hamilton" wpisane w wyszukiwarkę daje 133 mln wyników >>

  Jak wpiszę nazwisko pewnego sprzedawcy hamburgerów z Ipswich, którego przypadkiem poznałem tego lata w Zakopcu, wyskakuje mi 845 milionów wyświetleń. Gość nazywa się John Smith

 • qqben

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ważne co osiągniesz, ile potu wylejesz i zdrowia poświęcisz, najważniejsze jest czy gołą dupę pokażesz i wtedy dopiero sukces nadejdzie

 • szanta12

  Oceniono 4 razy 2

  Rozumiem, że sugestia jest taka, by Lewandowski zrobił sobie nagą sesję zdjęciową, a wtedy jego prymat będzie bezkonkurencyjny. No śmiech.

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  "Hasło "Robert Lewandowski" wpisane w wyszukiwarkę dało wczoraj 27,5 mln wyników."Podajecie też 'wczorajsze' wyniki innych osób. Ale co to znaczy wczorajsze? o której godzinie? że wczoraj było tyle wejść? czy może są to wejścia łączne z ostatniego miesiąca, tygodnia, 24h? Potem wspominacie że lepsze wyniki mieli w poprzednich latach, ale już nie podajecie jakie. Jaki wynik miała Radwańska w lipcu 2013? Jakie Kowalczyk w lutym 2014? Jakie Lewandowskiego o strzeleniu 5 bramek?

 • taka_jest_prawda

  Oceniono 3 razy 1

  Osiągnięcia Lewandowskiego trzeba podzielić przez 11, podczas gdy Agnieszka zdobywa wszystko w pojedynkę.

 • rumun106

  Oceniono 3 razy 1

  Jak na razie to Kubica ma problem by dojechać do mety...bodajże 70% wyścigów ,,kończy nim dojedzie do końca"...Na pewno się stara-walczy,ale formuła bardziej mu słuzyła...za dobre wyniki w F1 dostał,, szansę "w Rajdach...ale rezultaty są jakie są...

  Ranking na sportowca wygra Robert- Agnieszka bedzie w okolicach 3-4 miejscach...

 • harddy

  Oceniono 3 razy 1

  Proszę nie nazywajcie Kubicy sportowcem i przestańcie pisać o tym podrzędnym kierowcy jak o postaci wybitnej bo on nic w życiu nie osiągnął.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX