Indian Wells. W Kalifornii lecą głowy

Obrońcy tytułu już nie grają w tenisowym turnieju w Indian Wells. Rafael Nadal przegrał z Ukraińcem Aleksandrem Dołgopołowem, Maria Szarapowa - z włoską kwalifikantką Camilą Giorgi.


Dla Nadala, lidera rankingu ATP, to druga porażka w sezonie. Hiszpan, który w III rundzie uległ 25-letniemu Ukraińcowi 3:6, 6:3, 6:7 (5-7), triumfował w Dausze, Rio de Janeiro i doszedł do finału Australian Open, gdzie zatrzymała go dopiero kontuzja pleców i Stanislas Wawrinka.

Z Dołgopołowem w trzecim secie było już 2:5, ale Nadal doprowadził do tie--breaka, a w nim wyszedł nawet na 4-2. Przegrał, bo w końcówce Ukrainiec zagrał odważnie, zresztą przez cały mecz potrafił mocno przycisnąć Hiszpana.

Dołgopołow to syn byłego gracza ZSRR o tym samym imieniu i nazwisku. Ojciec zabierał go na turnieje już w wieku pięciu lat. Młody Olek przebijał piłki z Jimem Courierem i Andre Agassim. Niektórzy żartują, że właśnie dlatego ma tak genialną technikę, a do tego wielką zadziorność.

Nadal nie skarżył się po przegranej na plecy ani inne urazy, co nie jest regułą, ale w jego ruchach można było dostrzec nieco mniej szybkości i pewności niż w poprzednim sezonie, gdy zgarnął 10 tytułów, w tym dwa wielkoszlemowe.

Za grosz pewności nie ma w tym roku Maria Szarapowa, która w III rundzie przegrała z Giorgi (WTA 79) 6:3, 4:6, 7:5, popełniając aż 58 tzw. niewymuszonych błędów. Dwa półfinały, czwarta runda Australian Open, trzecia Indian Wells i spadek na piąte miejsce na świecie - to sezon Rosjanki w pigułce. - Moja obecna forma jest kilometry od tej, w jakiej chciałabym być - stwierdziła. Zabrzmiało to trochę jak przestroga dla pracującego z nią od niedawna holenderskiego trenera Svena Groenefelda. Ale niewykluczone, że Rosjanka jest jednak dla siebie zbyt surowa, bo Giorgi, córka emigrantów z Argentyny, to jednak brylancik, który rozbłysł nie po raz pierwszy. 21-letnia Włoszka prezentująca na korcie dość ofensywny styl dochodziła już dwukrotnie do 1/8 finału w Szlemach - w 2012 r. w Wimbledonie po niełatwym boju zatrzymała ją Agnieszka Radwańska, a w 2013 r. w Nowym Jorku rodaczka Roberta Vinci.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone