Tenis. WTA ujawnia zmiany w kalendarzu na lata 2014-15

Dalsza ekspansja w Azji i regionie Pacyfiku, nowy turniej w Brazylii i dodatkowy tydzień z grą na trawie przed Wimbledonem. To najważniejsze zmiany w kalendarzu WTA na lata 2014 i 2015.
Śledź autora na Twitterze

W 2014 roku w 33 krajach odbędzie się łącznie 54 turniejów rangi Premier i International oraz sześć imprez z cyklu 125K Series. 23 z nich będzie miało miejsce w Europie, na środkowym wschodzie i w Afryce, 17 w Azji i rejonie Pacyfiku, a 14 w obu Amerykach.

- Kalendarze startów będą nadal powiększać zasięg profesjonalnego kobiecego tenisa na nowych rynkach i pomagać w rozwijaniu rzeszy naszych fanów wszerz i wzdłuż - powiedziała szefująca WTA Stacey Allaster. - Realizacja strategii rozwoju w Azji idzie pełną parą - dodała. Co to oznacza w praktyce?

Najważniejszym ruchem w stronę Azji jest przeniesienie na lata 2014-18 ze Stambułu do Singapuru podsumowującego sezon turnieju WTA Champioships. Poza tym największym beneficjantem są Chiny, które jeszcze w 2012 miały zaledwie dwa turnieje. W 2014 w Chinach i terytoriach od nich zależnych odbędzie się sześć imprez rangi Premier i International oraz cztery 125K Series (w Nanchang, Suzhou, Ningbo oraz na Tajwanie). Większe turnieje odbędą się w mieście Wuhan, z którego pochodzi Na Li, oraz w Hongkongu i Tianjin.

Inne turnieje WTA 125K Series odbędą się w Raanana w Izraelu i francuskim Limoges. Nowy cykl ma zapewnić młodym tenisistkom szansę na zagranie większej liczby turniejów.

Duży turniej w 2014 roku zorganizuje Rio de Janeiro, które w 2016 roku gościć będzie igrzyska olimpijskie. Ameryka Południowa ma w sumie rekordową liczbę trzech turniejów, gdyż w kalendarzu utrzymały się imprezy w Bogocie i Florianopolis.

W 2015 roku proporcje turniejów w poszczególnych regionach nie ulegną zmianie. Nowością będzie za to dodatkowy tydzień na trawie przed Wimbledonem. Nowy turniej WTA zorganizuje Nottingham. Turniej w Katowicach na dwa najbliższe sezony utrzymał swój termin w drugim tygodniu kwietnia.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone