Sport.pl

Radwańska ósma na liście najbogatszych sportsmenek "Forbesa"

Agnieszka Radwańska z zarobkami na poziome 7,4 mln dolarów zajęła ósme miejsce w rankingu najbogatszych sportsmenek według magazynu "Forbes". Liderką jest Rosjanka Maria Szarapowa.
"Forbes" zanalizował dochody sportowców między czerwcem 2012 roku a czerwcem tego roku. Aż siedem z dziesięciu najlepiej zarabiających sportsmenek to tenisistki. Liderką zestawienia jest Rosjanka Maria Szarapowa, która przez rok zarobiła 29 mln dolarów - o 8,5 mln dolarów więcej niż druga w rankingu Serena Williams. Szarapowa na korcie zarobiła 6 mln dolarów, reszta to efekt umów ze sponsorami jak Nike czy Head.

Po raz pierwszy w karierze tak wysoko na liście "Forbesa" znalazła się Agnieszka Radwańska - zajęła ósme miejsce. Najlepsza polska tenisistka zarobiła przez rok 7,4 mln dolarów - 2,5 mln to dochody z umów i kontraktów sponsoringowych. Resztę zarobiła zwycięstwami na korcie.

W pierwszej dziesiątce listy płac tylko trzy sportsmenki uprawiają inną dyscyplinę niż tenis - Amerykanka Danica Patrick (piąte miejsce, 15 mln dol.) ściga się w wyścigach Nascar, Koreanka Kim Yuna (6. miejsce, 14 mln dol.) jest łyżwiarką figurową, a Paula Creamer (10. miejsce, 5,5 mln dol.) gra w golfa.

"Forbes" podkreśla, że dysproporcja w zarobkach między kobietami a mężczyznami nadal jest spora, mimo że w wielu dyscyplinach dąży się do wyrównywania płac. Najlepiej opłacany sportowiec na świecie golfista Tiger Woods zarobił między 1 czerwca 2012 a 1 czerwca 2013 78 mln dolarów - 2,7 razy więcej niż Szarapowa.

Gwiazdor Los Angeles Lakers Kobe Bryant w najbliższym sezonie NBA zarobi 30,5 mln dolarów (nie wliczając kontraktów reklamowych), podczas gdy najwyższa pensja w kobiecym odpowiedniku, czyli WNBA, wynosi tylko 107 tysięcy dolarów. Takich przykładów jest więcej.

Na liście 100 najbogatszych sportowców świata, opublikowanej 24 czerwca, znalazły się tylko trzy kobiety. Szarapowa zajęła 22. miejsce, Williams była 68., a Na Li - 85.

Najbogatsze sportsmenki według "Forbesa"

1. Maria Szarapowa (Rosja), tenis, 29 mln dol.

2. Serena Williams (USA), tenis, 20,5 mln dol.

3. Na Li (Chiny), tenis, 18,2 mln dol.

4. Victoria Azarenka (Białoruś), tenis, 15,7 mln dol.

5. Danica Patrick (USA), Nascar, 15 mln dol.

6. Kim Yuna (Korea Płd.), łyżwiarstwo figurowe, 14 mln dol.

7. Karolina Woźniacka (Dania), tenis, 13,6 mln dol.

8. Agnieszka Radwańska (Polska), tenis, 7,4 mln dol.

9. Ana Ivanović (Serbia), tenis, 7 mln dol.

10. Paula Creamer (USA), golf, 5,5 mln dol.



Więcej o:
Komentarze (45)
Radwańska ósma na liście najbogatszych sportsmenek "Forbesa"
Zaloguj się
 • czesu4f

  Oceniono 145 razy 137

  Się gra- się ma!

 • maro2009

  Oceniono 120 razy 102

  brawo! życzę dalszych sukcesów!

 • vondemelon

  Oceniono 113 razy 99

  Cieszą mnie wysokie zarobki wszystkich polskich sportowców:
  Radwanskich, Janowicza, Kubota, Kubicy, Gortata, Lewandowskiego i innych piłkarzy...
  Im więcej takich dobrze zarabiających sportowców tym lepiej, zabieramy coś dla siebie z wielkiego sportowego tortu. Tym bardziej że prędzej czy później zainwestują (albo chociażby wydadzą) większość z tych pieniędzy w Polsce.

 • kliszczak1

  Oceniono 79 razy 73

  Ale robi karierę! Kilka lat temu wiadomo było, że moze zajść daleko ale takich sukcesów pewnie mało kto się spodziewał. Gratulacje!
  _ _
  Korona Gór Małopolski – znasz wszystkie?

 • coliber

  Oceniono 66 razy 60

  Aga ma dobre podejście do tego co robi, może nie jest najlepsza, może nie wygrywa turniej za turniejem ale robi swoje i co ważniejsze utrzymuje poziom czego nie można powiedzieć o wielu zawodniczkach "jednego sezonu".

 • film100

  Oceniono 45 razy 29

  Karolina nieźle dostaje kasy od sponsorów. Jeśli ktoś mocno pracuje to i się należy.

 • marian_ty_stary_pedrylu

  Oceniono 56 razy 20

  wkurza mnie, że Agnieszka zarobiła tak mało w porównaniu z Woźniacką

 • ptak57

  Oceniono 60 razy 10

  Drażni mnie ale i śmieszy to liczenie cudzych pieniędzy. Zarobiła to i ma.Pewnie nie jeden myśli sobie...po co jej tyle , odpaliłaby milionik...Takie myśli pewnie dręczą też Nycza, Hosera, Dziwisza i resztę tego towarzystwa by odpaliła na dokończenie świątyni opaczności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX