Sport.pl

"Smurfna nawierzchnia", czyli tenis dla telewizji

Rafaelowi Nadalowi pomysł się nie podoba, innym też, ale rumuński miliarder Ion Tiriac uparł się, że znów zrewolucjonizuje tenis. W Madrycie zamienił tradycyjne czerwone korty ziemne na niebieskie. W środę o 11 na jeden z nich wybiegnie Agnieszka Radawańska, by zmierzyć się z Sarą Errani. Relacja na żywo na Sport.pl.
Radwańska vs Errani - na żywo od 11 także na m.Sport.pl


- Nigdy tego nie zrozumiem. Korty ziemne powinny być czerwone - mówi Nadal, triumfator sześciu turniejów Rolanda Garrosa. Narzeka, że na niebieskiej cegle jest ślisko, a piłka odbija się niżej.

Djoković przekonuje, że korty powinny być w tym samym kolorze, co French Open, bo do tego turnieju wszyscy się przygotowują. Samantha Stosur ma zastrzeżenia praktyczne: - Niebieski bardziej brudzi ubranie. Serena Williams stwierdziła krótko: - To jakieś szaleństwo.

Za rewolucją stoi 72-letni Ion Tiriac, właściciel praw do turnieju w Madrycie, były tenisista i menedżer Borisa Beckera, najbogatszy Rumun (majątek ok. 2,5 mld dol.), potentat lokalnej branży finansowej. Trzy lata temu wpadł na pomysł, by pomalować korty. Za pomocą chemicznych procesów ekstrakcji przemienił czerwoną cegłę w białą, poddał ją termicznej obróbce i pomalował.

Nad wszystkim czuwali wynajęci eksperci z Rolanda Garrosa, którzy zapewniają, że nowa mączka ma takie same właściwości, co czerwona. - Tenisistom wydaje się, że jest inaczej, bo chwilę wcześniej grali w Barcelonie czy Monte Carlo, a tam rzeczywiście mączka jest inna. Nie ma bowiem dwóch takich samych nawierzchni ziemnych. Zmienia się wilgotność powietrza, jego rozrzedzenie, a wraz z nimi wysokość kozła i poślizg. Kolor nie ma nic do rzeczy - zapewniają eksperci.

Po co Tiriac maluje korty? Liczy, że na tym patencie zarobi. - Niebieski to naturalny kolor tenisa. Badania dowodzą, że żółtą piłkę widać o 27 proc. wyraźniej. To ważne dla telewizji - przekonuje Rumun, który w latach 80. jako pierwszy pomalował w Stuttgarcie betonowe korty na niebiesko. - Wtedy też wszyscy marudzili, a dziś betonowe korty są w tym kolorze - podkreśla.

US Open jest niebieski od 2005 r., Australian Open od 2008. Nawet lekkoatletyczne bieżnie na MŚ były niebieskie. Sport podporządkowuje się telewizji.

Tenisiści żartują, że grają na "smurfnej nawierzchni". Czy za kilkanaście lat w Paryżu też będzie niebieski kort? - Nie wiem. Pewne jest tylko, że w Wimbledonie nie pomalują trawy - mówi Tiriac.

Więcej o:
Komentarze (19)
"Smurfna nawierzchnia", czyli tenis dla telewizji
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 11 razy 11

  ciekawe,że młodzi okazują się większymi konserwatystami niż starszy facet

 • bnch

  Oceniono 8 razy 8

  W Charleston kobiety grały w tym roku na zielonej mączce, a tamta ma już całkowicie inne parametry fizyczne. Tak więc nie jest to jedyna nieczerwona mączka świata. Djoković narzekał na niebieską nawierzchnię na Facebooku, ale raczej nie chodziło mu o san kolor, a bardziej o to, że jest śliska.

 • g_7

  Oceniono 6 razy 6

  "Pewne jest tylko, że w Wimbledonie nie pomalują trawy - mówi Tiriac" Żartowniś. Ja bym nie był tego taki pewien. Jeśli znajdzie się sponsor z odpowiednią gotówką do wydania to nie tylko na niebieskiej trawce będzie się grać, ale i kanciastą piłeczką.

 • joe_brody

  Oceniono 8 razy 6

  To Tiriac jest teraz najbogatszym Rumunem? A ja jeszcze pamiętam, jak grał z Fibakiem. Proszę, proszę, to na tenisie można się nieźle dorobić...

 • bosman_plama

  Oceniono 6 razy 6

  Zatęsknią za niebieskim, gdy nawierzchnie kortów będą malowane w reklamy.

 • p.wlodziu

  Oceniono 7 razy 3

  zastanawiam się nad zastrzeżeniami do nawierzchni kortów.Tenisista jest zawodowcem i powinien umieć/dostosować/ grać na każdej nawierzchni nawet na klepisku I po co te protesty i dyskusja.

 • jk.jaro

  Oceniono 5 razy 3

  kolor kolorem, ale zgodnie z tym co mówi Nadal (a on zna się na kortach ziemnych jak mało kto) nie wydaje się, żeby ta nawierzchnia miała takie same właściwości jak normalna mączka, wydaje się twardsza i szybsza. Generalnie jednak na sam kolor bym nie narzekał, już dawno przecież w USA gra się na burozielonej mączce i jakoś tam nikt tego nie kwestionuje. Uważam jednak, że w ważnych turniejach, zwłaszcza tych przed RG, nie powinno być takich odmienności.

 • bbb52

  Oceniono 3 razy 3

  niech się cieszą, że powierzchnia nie mieni się setkami kolorów, to byłaby jazda.
  Publika i gracze nie mogliby być pewni, czy im ktoś LSD do herbaty nie dodał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX