US Open. Federer w wielkoszlemowym ćwierćfinale po raz trzydziesty

Szwajcar Roger Federer (3 ATP) awansował do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy US Open. Federer w meczu IV rundy zmiótł z kortu Argentyńczyka Juana Monaco 6:1 6:2 6:0. Ćwierćfinałowy mecz z Tsongą będzie jego trzydziestym kolejnym meczem 1/4 finału na imprezie wielkoszlemowej.

Szwajcar w meczu IV rundy odnotował 42 wygrywające uderzenia, 21 niewymuszonych błędów i 14 asów serwisowych.

Federer zameldował się w wielkoszlemowym ćwierćfinale po raz trzydziesty z kolei. Od tegorocznego występu we French Open (przegrał w finale z Rafaelem Nadalem - przyp. red.) Szwajcar jest samodzielnym posiadaczem tej rekordowej passy. Licznik drugiego w tej klasyfikacji Jimmy'ego Connorsa zatrzymał się na 27 kolejnych udziałach w 1/4 finału.

Rekordowa passa Federera trwa od ponad siedmiu lat, a zapoczątkowana została podczas turnieju wimbledońskiego w 2004 roku. Na przestrzeni tego czasu Szwajcar wziął udział we wszystkich turniejach wielkoszlemowych.

Mecz z Monaco trwał zaledwie 82 minuty. Juan Monaco nie miał ani jednej okazji na przełamanie serwisu utytułowanego przeciwnika. Argentyńczyk zdobył także ledwie 42 punkty (przy 85 Federera).

Rywalem Szwajcara w meczu o półfinał będzie Jo-Wilfried Tsonga. Francuz pokonał w pięciu setach reprezentanta gospodarzy Mardy'ego Fisha.

Wyniki spotkań IV rundy:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Alexandr Dołgopołow (Ukraina, 22) 7:6(14) 6:4 6:2

Roger Federer (Szwajcaria, 3) - Juan Monaco (Argentyna) 6:1 6:2 6:0

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) - Mardy Fish (USA, 8) 6:4 6:7(5) 3:6 6:4 6:2

Janko Tipsarević (Serbia, 20) - Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) 7:5 6:7(3) 7:5 6:2