Super Bowl: Jedyny taki klub... Finał Green Bay Packers - Pittsburgh Steelers

105 tys. kibiców obejrzy w niedzielę (o północy polskiego czasu) największe sportowe widowisko roku - Super Bowl. Na wybudowanym za 1,3 mld dol. Dallas Stadium usiądzie więcej kibiców, niż mieszka w Green Bay - mieście jednego z finalistów. Drugim jest Pittsburgh Steelers.

Drużyna Green Bay Packers to ewenement w świecie amerykańskiego sportu zawodowego. Mimo że pochodzi z maleńkiego jak na amerykańskie warunki miasta (101 tys. mieszkańców) i ubogiego rynku telewizyjnego (stan Wisconsin), cały czas utrzymuje się w elicie, i to z rekordowymi sukcesami. Green Bay ma na koncie 12 tytułów mistrza świata (w głównych ligach amerykańskich - NFL, MLB, NHL, NBA - nie gra się o mniej znaczące tytuły) - dziewięć z nich zdobytych w erze przed Super Bowl. To rekord w NFL.

Wyjątkowość Packers polega także na formie własności. Zespół należy do lokalnej organizacji non profit Green Bay Packers Inc., która ma 112 tys. akcjonariuszy. Społeczność miasta nad jeziorem Michigan ma absolutnego bzika na punkcie futbolu amerykańskiego. Przed tygodniem, gdy zwycięstwem nad Chicago Bears Packers zapewnili sobie awans do Super Bowl, z rejonu Green Bay mieszkańcy wysyłali 3,3 tys. SMS-ów na sekundę. Od 1960 r. bilety na każdy mecz u siebie są wykupywane co do jednego. Liczba kibiców oczekujących na sezonowy karnet wynosi ponad 70 tys. Bardzo często rodzice zaraz po otrzymaniu aktu urodzenia dziecka jadą do siedziby klubu, aby zapisać oseska na listę. Już teraz na zaszczyt kupienia biletu na cały sezon trzeba czekać kilkadziesiąt lat, bo rokrocznie jedynie 70 posiadaczy karnetów nie odnawia ich na kolejny sezon.

Z racji swojej wyjątkowości Packers mają kibiców w całych Stanach. Poza tym mieli szczęście do trenerów, którzy za życia stawali się legendami. Stadion nosi imię Curly'ego Lambeau, który w 1919 r. zebrał 500 dolarów wśród pracowników fabryki konserw (Indiana Packing Company - stąd Packers), aby w mieście powstał zawodowy zespół futbolowy. Potem w ciągu 30 lat Lambeau doprowadził drużynę do sześciu tytułów mistrzowskich. Drugim legendarnym trenerem Packers był Vince Lombardi. Do dziś jego imieniem nazwane jest trofeum, które zdobywa zwycięzca Super Bowl. Trenerem Packers był tylko dziewięć sezonów, ale w tym czasie zdobył pięć tytułów mistrza NFL. To jego zespół wygrał dwa pierwsze Super Bowl (1966-67). Dewizą Lombardiego, który stał się nawet ostatnio bohaterem sztuki wystawianej na Broadwayu, były słowa: "Zwycięstwo nie jest wszystkim, jest czymś jedynym".

Liczby Super Bowl

213 mln - tyle dolarów zarobiła z reklam w ubiegłym roku stacja telewizyjna pokazująca Super Bowl

106,5 mln - taką średnią oglądalność miał ostatni Super Bowl w USA. Żaden inny program w historii telewizji w tym kraju nie miał takiego wyniku

6 - tyle razy po Super Bowl sięgali Pittsburgh Steelers. To rekord w NFL

Wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź - Sport.pl na Facebooku ?