Państw nie ma, sukcesy są

Właśnie mija 50 lat od chwili, gdy zdobyliśmy mistrzostwo Europy w rugby 13-osobowym. 10 maja 1956 r. rozegrano ostatni mecz turnieju, a w pokonanym polu pozostawiliśmy Anglików i Francuzów. Co prawda w zespole mistrzów Europy nie grał żaden Polak, ale skoro drużyna nazywała się Inne Narodowości (Other Nationalities), to chyba też możemy czuć się dumni.

W sporcie nie brak takich dziwacznych zespołów. Ba, wiele z nich odnosiło sukcesy.

Pierwszy z brzegu przykład to Indie Zachodnie. Takiego kraju próżno szukać na politycznych mapach świata. Jako państwo przetrwały całe cztery lata (1958-62), ale w krykiecie mają za sobą wiek historii i wiele sukcesów. Zachodni Indyjczycy (no, bo przecież nie Indianie i nie Hindusi, choć tych ostatnich nie brak w składzie Zachodnich Indii) dwa razy byli najlepszą drużyną świata (1975 i 1979 r.), a do największych sukcesów zaliczają także rozgromienia Anglii na jej terenie w serii meczów (5:0) w 1984 r. Swoją nazwę zawdzięczają pomyłce Krzysztofa Kolumba, który docierając do wysp na Morzu Karaibskim, uważał, że dotarł do Indii. Gdy zrozumiano jego pomyłkę (on sam umarł w nieświadomości), ten region świata zaczęto nazywać Indiami Zachodnimi w odróżnieniu od tych prawdziwych w Azji. W krykiecie Indie Zachodnie tworzą byłe kolonie brytyjskie na Karaibach (m.in. Trynidad i Tobago, Jamajka, Barbados) i Gujana.

Inne zbiorowe "narody" w krykiecie przeszły już do historii. W oficjalnych rozgrywkach grały m.in. Afryka Wschodnia (czyli zawodnicy z Kenii, Tanzanii, Ugandy) oraz Afryka Zachodnia (Ghana, Nigeria, Sierra Leone).

W rugby do naszych czasów przetrwał zespół Zatoka Arabska. Wbrew nazwie Arabowie są w nim w zdecydowanej mniejszości. Rugby na Półwysep Arabski przeszczepili pracownicy kompanii naftowych pochodzący z Wysp Brytyjskich, Australii i Nowej Zelandii. Oni stworzyli drużyny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Kuwejcie i Bahrajnie. Od 1993 r. pod nazwą Zatoka Arabska startują w eliminacjach Pucharu Świata (tydzień temu przegrali z Koreą Południową 5:20 i odpadli). Regularnie grają także w mistrzostwach Azji i najbardziej prestiżowych turniejach rugby siedmioosobowego w Hongkongu.

Wracając do Innych Narodowości. Ten zespół zadebiutował w mistrzostwa Europy w rugby 13-osobowym w 1949 r. Złożony był głównie ze Szkotów, z Irlandczyków oraz grających na co dzień w Anglii Australijczyków i Nowozelandczyków. W sześciu startach w mistrzostwach Europy zdobył dwa tytuły, a trzy razy był drugi.