Finał Coca-Cola Cup 2011 - Chocianów i Warszawa najlepsze w Polsce

Najlepsze drużyny wyłonione w wielostopniowych ogólnopolskich eliminacjach walczyły o zwycięstwo w tegorocznej edycji turnieju piłkarskiego dla młodzieży Coca-Cola Cup. Tytuły mistrzowskie wywalczyli: w kategorii dziewcząt - zawodniczki z Gimnazjum w Chocianowie (województwo dolnośląskie), a w kategorii chłopców - reprezentanci Gimnazjum Nr 48 w Warszawie. Wyłoniono także dziesięciu laureatów Akademii Futbolu Coca-Cola Cup.

Sprawdź, która drużyna najlepsza w Twoim województwie ?

Gośćmi specjalnymi finału byli ambasadorzy tegorocznej edycji turnieju - znakomity napastnik Robert Lewandowski oraz renomowany holenderski szkoleniowiec, współtwórca szkółki piłkarskiej Ajaxu Amsterdam Jan Pruijn, który sprawował nadzór merytoryczny nad Akademią Futbolu Coca-Cola Cup.

Finał XIII edycji Coca-Cola Cup był częścią obchodów Dni Legionowa i został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Legionowie, którego obiekty będą w przyszłym roku zapleczem treningowym dla uczestników UEFA EURO 2012 .

Turniej Coca-Cola Cup organizowany jest od 1999 roku, od 2010 roku także w kategorii dziewcząt. We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział już blisko 550 000 uczestników. Jest to jedna z największych i najstarszych tego typu imprez w Polsce. Do tegorocznej edycji turnieju Coca-Cola Cup zgłosiło się łącznie 3829 drużyn z całego kraju, w tym 1321 zespołów dziewcząt i 2508 chłopców. To o 573 więcej niż w 2010 roku. Podobnie jak w zeszłym roku, najliczniej reprezentowane było województwo mazowieckie (404 zgłoszone drużyny). Łącznie w tegorocznej edycji turnieju rywalizowało prawie 40 tysięcy uczestniczek i uczestników.

Rozgrywki eliminacyjne rozgrywane były we wszystkich województwach od początku kwietnia, następnie odbyły się finały wojewódzkie i półfinały krajowe, z których po 8 najlepszych drużyn w kategoriach dziewcząt i chłopców zakwalifikowało się do finału krajowego. Skład finalistów uzupełniły dwie drużyny (jedna drużyna dziewcząt i jedna drużyna chłopców), które otrzymały od organizatorów tzw. "dziką kartę".

Do finału Coca-Cola Cup 2011 zakwalifikowały się następujące drużyny:

W kategorii dziewcząt:

 

- Gimnazjum w Chocianowie (dolnośląskie)

 

- Gimnazjum Sportowe w Szczecinie (zachodniopomorskie)

 

- Gimnazjum nr 3 w Opocznie (łódzkie)

 

- Gimnazjum w Alwerni (małopolskie)

 

- Gimnazjum w Starym Zamościu (lubelskie)

 

- Gimnazjum nr 2 w Ciechanowie (mazowieckie)

 

- Gimnazjum nr 2 w Barczewie (warmińsko-mazurskie)

 

- Gimnazjum SMS nr 6 w Koninie (wielkopolskie)

 

- Gimnazjum nr 2 w Mikołowie (śląskie) - "dzika karta"

W kategorii chłopców:

 

- Gimnazjum Sportowe nr 1 w Szczecinie (zachodniopomorskie)

 

- Gimnazjum nr 3 w Lubinie (dolnośląskie)

 

- Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie (łódzkie)

 

- Gimnazjum Niepubliczne w Krakowie (małopolskie)

 

- Gimnazjum nr 10 w Kielcach (świętokrzyskie)

 

- Gimnazjum nr 3 w Zamościu (lubelskie)

 

- Gimnazjum nr 29 w Gdańsku (pomorskie)

 

- Gimnazjum nr 12 w Olsztynie (warmińsko-mazurskie)

 

- Gimnazjum nr 48 w Warszawie (mazowieckie) - "dzika karta"

Lewandowski: "Nasza piłkarska młodzież ma potencjał"

W sobotę 18 czerwca toczyły się rozgrywki grupowe, z których do półfinałów awansowały zespoły: Gimnazjum Nr 2 w Barczewie, Gimnazjum w Chocianowie, Gimnazjum Sportowego w Szczecinie i Gimnazjum w Starym Zamościu w kategorii dziewcząt oraz drużyny Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie, Gimnazjum nr 10 w Kielcach, Gimnazjum nr 12 w Olsztynie i Gimnazjum nr 48 w Warszawie wśród chłopców. Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej niedzielne finały pary półfinałowe uroczyście wylosował Robert Lewandowski.

Mecze półfinałowe wśród dziewcząt były bardzo wyrównane i zacięte. W pierwszym półfinale zawodniczki z Chocianowa pokonały rywalki ze Szczecina zaledwie 1:0, także drugi mecz o miejsce w finale zakończył się zwycięstwem różnicą jednej bramki (2:1) zawodniczek z Gimnazjum Nr 1 w Barczewie nad rywalkami ze Starego Zamościa. Mecz o trzecie miejsce dał przedsmak emocji, które czekały widzów w finale. W regulaminowym czasie gry był remis 4:4, dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia i o zdobyciu 3-ego miejsca zadecydowała punktacja konkursu "Gram czysto" prowadzona przez organizatorów Coca-Cola Cup, w której lepsze okazały się zawodniczki ze Starego Zamościa.

Finał dziewcząt był wspaniałym widowiskiem, w którym szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Po pierwszej połowie pewnie prowadziły 3:1 gimnazjalistki z Barczewa. Po przerwie reprezentantki Gimnazjum w Chocianowie mocno zaatakowały, czego efektem była bramka kontaktowa zdobyta przez Kingę Urban. Podrażniły tym zawodniczki z Barczewa, które szybko odpowiedziały trafieniem niezawodnej Magdaleny Szaj na 4:2. Chocianowianki nie pozostawały dłużne i natychmiast odpowiedziały bramką na 3:4, a na 2 minuty przed końcowym gwizdkiem sędziego wyrównały, doprowadzając do dogrywki, która dała im upragnione zwycięstwo (6:4) i tytuł Mistrzyń Coca-Cola Cup 2011.

Najlepszą bramkarką wybrano zawodniczkę z Chocianowa Agnieszkę Woźniak, a na pocieszenie dla pokonanych w finale gimnazjalistek z Barczewa, najlepszą snajperką turnieju finałowego została Magdalena Szaj.

W pierwszym półfinale chłopców zacięty bój stoczyli piłkarze z Gimnazjum Nr 12 w Olsztynie z rywalami z "10"-ki w Kielcach. Po dwóch połowach był remis 2:2, po dogrywce - 3:3. W rzutach karnych większym opanowaniem wykazali się zawodnicy z Olsztyna wygrywając 3:0. Drugimi finalistami zostali zawodnicy z Gimnazjum nr 48 w Warszawie, którzy dosyć pewnie pokonali reprezentantów Gimnazjum Nr 4 w Bełchatowie 2:0. W tzw. "finale pocieszenia" Bełchatowianie chociaż częściowo powetowali sobie to niepowodzenie pokonując po zaciętym meczu rywali z Kielc 4:3.

W ostatnim meczu tegorocznej edycji Coca-Cola Cup zawodnicy wbiegali na plac gry przy dźwiękach przeboju "Eye Of The Tiger" z filmu Rocky 3 i rzeczywiście finał przypominał walkę bokserską toczoną według scenariusza rodem z Hollywood. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana i ostatecznie zakończyła się prowadzeniem piłkarzy ze stolicy 1:0, po nieszczęśliwym trafieniu samobójczym zawodnika z Olsztyna. W przerwie rozpadał się deszcz i cała druga połowa toczyła się już w ulewie. Zdecydowanie szybciej do nowych warunków gry przystosowali się zawodnicy ze stolicy Warmii i Mazur i po dwóch bramkach strzelonych jedna po drugiej objęli prowadzenie. Te dwa ciosy oszołomiły zawodników z Warszawy i sprawiły, że przez 10 minut dochodzili do siebie. Gdy już zebrali siły zrewanżowali się rywalom dwoma równie szybkimi trafieniami dającymi im prowadzenie 3:2. Olsztynianie zbyt gwałtownie rzucili się do odrabiania strat i nadziali się na kontrę, po której przegrywali już dwiema bramkami. Podbudowani takim przebiegiem meczu Warszawianie uspokoili grę i spokojnie czekali na dogodną sytuację do kolejnego kontrataku. A ta nadarzyła się bardzo szybko i przyniosła im prowadzenie 5:2. Był to cios nokautujący, po którym rywale już się nie podnieśli.

Reprezentanci Gimnazjum nr 48 zgarnęli także wyróżnienia indywidualne - najlepszym bramkarzem wybrano Oskara Bucholskiego a królem strzelców został Rafał Borzyc, potwierdzając w ten sposób świetne rozeznanie organizatorów turnieju, którzy przyznali Warszawianom tzw. "dziką kartę" umożliwiającą im grę w finale krajowym.

Podczas legionowskiego finału wyłoniono także laureatów Akademii Futbolu Coca-Cola Cup 2011, nowej inicjatywie turnieju, która w tym roku po raz pierwszy w trzynastoletniej historii Coca-Cola Cup umożliwiła ocenianie i nagradzanie indywidualnych umiejętności zawodników. Podczas 16-tu finałów wojewódzkich trenerzy-skauci wybrali 20-tu najzdolniejszych młodych zawodników, z których na podstawie specjalistycznych testów piłkarskich wybrano najlepsza dziesiątkę.

Laureatami Akademii Futbolu zostali (w kolejności, według największej liczby punktów zdobytych w testach Barcelony, Ajaxu i Evertonu): Karol Linetty (Gimnazjum Nr 3 w Poznaniu), Maciej Urbańczyk (Gimnazjum Nr 9 w Chorzowie), Michał Karnas (Gimnazjum w Błażowej), Rafał Barzyc (Gimnazjum Nr 48 w Warszawie), Kamil Wróbel (Gimnazjum w Krzczonowie), Grzegorz Tomasiewicz (Gimnazjum Nr 9 w Chorzowie), Sebastian Łuczak (Gimnazjum Nr 3 w Poznaniu), Bartłomiej Smuczyński (Gimnazjum Nr 29 w Gdańsku), Dominik Giziński (Gimnazjum Nr 4 w Puławach) oraz najlepszy bramkarz - Bartosz Gugulski (Gimnazjum nr 10 w Kielcach).

Nagrodą główną dla najlepszych drużyn w kategorii dziewcząt i chłopców oraz dla laureatów Akademii Futbolu Coca-Cola Cup jest wyjazd do Doniecka, miasta-gospodarza przyszłorocznego UEFA EURO 2012 . Tam, w jednym z najlepszych piłkarskich ośrodków treningowych na świecie, zwycięzcy wezmą udział w tygodniowym szkoleniu pod okiem najlepszych trenerów młodzieży w Europie oraz obejrzą mecz ćwierćfinalisty tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, Szachtara Donieck.

Podobnie, jak podczas wszystkich finałów wojewódzkich tegorocznej edycji turnieju, rozgrywkom finałowym towarzyszyła specjalnie przygotowana Strefa Aktywnego Życia, w której uczestnicy pikniku mieli do dyspozycji m.in. dział fitness, w którym mogli wziąć udział w treningach ogólnorozwojowych, podjąć rywalizację na takich urządzeniach jak bieżnia lub wiosła, oraz skorzystać z porad fachowców.

Więcej o tegorocznej edycji turnieju Coca-Cola Cup znajdziesz na oficjalnej stronie turnieju ?