Finał województwa pomorskiego Coca-Cola Cup 2011

W zakończonym finale wojewódzkim turnieju Coca-Cola Cup wyłoniono najlepsze drużyny z Pomorza. Tytuły Mistrzyń i Mistrzów Województwa wywalczyli: w kategorii dziewcząt reprezentantki Gimnazjum w Stężycy a wśród chłopców zespół Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. Finał w Gdańsku zakończył fazę 16 finałów wojewódzkich tegorocznej edycji Coca-Cola Cup.

Coca-Cola, jako oficjalny sponsor przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej, finałem województwa pomorskiego XIII edycji turnieju Coca-Cola Cup w Gdańsku, rozpoczęła obchody związane z 365 dniami, które pozostały do rozpoczęcia UEFA EURO 2012".

Gościem specjalnym finału był legendarny polski gimnastyk sportowy, mistrz olimpijski z Pekinu - Leszek Blanik, który przyglądał się zmaganiom zawodniczek i zawodników biorących udział w turnieju oraz wręczył nagrody w konkursach organizowanych w Strefach Aktywnego Życia Coca-Cola Cup.

Podczas tegorocznego finału województwa pomorskiego o mistrzowski tytuł i awans do półfinałów krajowych walczyło 6 najlepszych zespołów z regionu w kategorii dziewcząt oraz 12 w kategorii chłopców. Turniej rozegrany został na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, na którym swoje mecze rozgrywa na co dzień drużyna Lechii Gdańsk.

Ogromne emocje towarzyszyły rozgrywkom dziewcząt. W meczu finałowym zmierzyły się reprezentacje gimnazjalistek z dwóch niewielkich gmin - Stężycy i Debrzna. Zawodniczki stoczyły niezwykle zacięty i wyrównany bój zakończony zwycięstwem piłkarek z miejscowości Stężyca 2:1. Wcześniej, w meczach półfinałowych, gimnazjalistki z gminy Debrzno pokonały rywalki z Jezierzyc 2:0, natomiast drugi półfinał był niezwykle emocjonujący i zakończył się w nietypowy sposób. Po dogrywce wynik brzmiał 3:3, jednak do finału awansowały zawodniczki ze Stężycy dzięki lepszej punktacji w prowadzonym przez organizatorów Coca-Cola Cup konkursie "Gram czysto". Mecz o 3. miejsce pomiędzy Gimnazjum z Luzina a zawodniczkami z Jezierzyc przyniósł zwycięstwo tym pierwszym 2:1.

Najlepszą bramkarką turnieju wybrano Wiktorię Mach z Gimnazjum w Stężycy, natomiast najlepszą snajperką została reprezentantka Debrzna Angelika Sekta (9 goli).

Rywalizację chłopców od początku zdominowali faworyci z Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. Po stosunkowo łatwych zwycięstwach w meczach grupowych, Gdańszczanie pokonali w półfinale konkurentów z Gimnazjum w Lęborku 5:2 a w wielkim finale nie dali najmniejszych szans reprezentantom z gminy Brusy wygrywając pewnie 7:1. Najniższe miejsce na podium zajęli piłkarze reprezentujący Gimnazjum nr 3 w Wejherowie, pokonując bezdyskusyjnie rywali z Lęborka 6:0.

Podobnie jak w zakończonych niedawno rozgrywkach Ekstraklasy królem strzelców został Frankowski. Choć tym razem nie chodzi tu o popularnego "Franka" - asa Jagiellonii Białystok, lecz o Przemysława Frankowskiego z Gimnazjum nr 29 w Gdańsku, zdobywcy 12 bramek. Najlepszym bramkarzem natomiast wybrano Jakuba Czarnowskiego z Brus.

Pomorski finał wojewódzki wyłonił także kolejnych finalistów Akademii Futbolu Coca-Cola Cup, którzy podejmą współzawodnictwo z utalentowanymi młodymi piłkarzami z innych województw o wejście do finałowej dziesiątki i nagrodę główną Akademii - wyjazd na profesjonalny obóz szkoleniowy do Doniecka.

Finał przyniósł wiele emocji nie tylko zawodnikom ale także kibicom, którzy licznie odwiedzili Strefę Aktywnego Życia towarzyszącą turniejowi i wzięli udział w konkursie "Wnieś flagę na stadion podczas UEFA EURO 2012TM." 16 zwycięzców konkursu, po jednym z każdego województwa, wniesie flagę przed meczem grupowym Reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w przyszłym roku.

Tegoroczną edycję turnieju Coca-Cola Cup śledź też na oficjalnej stronie ?

Więcej o: