Squash na europejskim poziomie w Warszawie

Najlepsi zawodnicy grający w squasha z kilkunastu krajów Europy spotkają się w tym roku w Warszawie na ósmych drużynowych mistrzostwach Europy. Od 30 września do 2 października 2010 na kortach klubu Kahuna rozegrany zostanie turniej European Nations Challenge Cup 2010 (ENCC). Sport.pl patronuje temu wydarzeniu.

Zawody z cyklu ENCC to drużynowe mistrzostwa krajów, gdzie squash rozwija się jako dyscyplina sportu. W zawodach mogą brać udział reprezentacje takich państw jak Norwegia Litwa, Lichtenstein, Łotwa, Estonia, Malta, Gibraltar, Turcja, Isle of Man, Ukraina, Białoruś, Rosja, Chorwacja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Portugalia, Monaco, Mołdawia, Luxemburg, Islandia, Węgry, Grecja, Cypr, Bułgaria oraz Polska.

W tym roku podczas zawodów będzie można zobaczyć zmagania 24 trzy-osobowych zespołów, w tym 16 męskich oraz 8 damskich.

- Turniej ENCC to największe wydarzenie squashowe o randze międzynarodowej, które polscy kibice mogą zobaczyć na rodzimych kortach. Z doświadczenia wiemy, że nie zabraknie zaciętych pojedynków i dużych emocji - mówi Sławomir Nowisz z klubu Kahuna, który jest gospodarzem tegorocznego pucharu Europy. - W gronie najlepszych zobaczymy oczywiście reprezentantów Polski w tym mistrza kraju Wojtka Nowisza i mistrzynię Dominikę Witkowską - dodaje.

 

Zawody ENCC to duże wyzwanie dla zawodników. Każde spotkanie drużyn składa się bowiem z trzech meczy, w których walczą oni do 3 wygranych setów, każdy do 11 punktów. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która uzyska większą liczbę zwycięstw. W pierwszych dwóch dniach turnieju odbędzie się faza grupowa. Później nastąpi dzień finałowy, w którym najlepsze zespoły będą walczyć o medale w systemie pucharowym. Taki układ rozgrywek oznacza, że zwycięzcy muszą wykazać się żelazną kondycją.

Zawody ENCC dobrze kojarzą się polskim kibicom. Polska reprezentacja odniosła pierwszy sukces na tym międzynarodowym turnieju w roku 2003, kiedy drużyna mężczyzn zajęła trzecie miejsce. Na kolejne osiągnięcia trzeba było poczekać do lat 2006 i 2008 kiedy reprezentacja kobiet zdobyła srebrne medale oraz 2007, kiedy panie zajęły w turnieju 3 miejsce. W zeszłym roku mężczyźni zajęli 7, a kobiety 4 miejsce.

Squash (ang. zgniatać, miażdżyć) to gra dla 2 lub 4 osób, polegająca na przemiennym odbijaniu (specjalną rakietą) przez zawodników piłki od ścian w sposób utrudniający przeciwnikowi jej prawidłowy odbiór. Gra rozgrywana jest na specjalnym korcie o wymiarach 9.75 na 6.4 metra, który otoczonym jest ze wszystkich stron ścianami.

Gra toczy się do 3 wygranych setów, z których każdy jest rozgrywany do 11 punktów. Dyscyplina uprawiana jest w 175 krajach świata przez ponad 20 milionów ludzi.

Gra została wymyślona w Anglii na początku XIX wieku przez więźniów osadzonych za długi w słynnym londyńskim zakładzie karnym "The Fleet". Z powodu ograniczonej przestrzeni, więźniowie chcący grać w tenisa, zaczęli odbijać piłki od ścian.

Zza krat gra szybko trafiła na salony. W 1830 roku uczniowie jednej z elitarnych brytyjskich szkół odkryli, że rozgrywka staje się ciekawsza i trudniejsza, gdy używa się w niej piłki z dziurką, która ulega zgnieceniu (ang. squash) podczas odbicia od ściany.

Tak powstała nazwa sportu, który w 1864 roku został uznany za oficjalną dyscyplinę.