Jedna kobieta w finale - ostatnie Asy wyłonione

Ostatni finaliści gokartowego programu Red Bull As w Karcie zostali wyłonieni w czasie dwudniowych finałów rozgrywanych na torze Moto Akademia w Radomiu. 12 najlepszych kierowców amatorów, w tym jedyna dziewczyna - Monika Mazur z Tarnowa - wezmą udział w wielkim finale na warszawskim Placu Trzech Krzyży już 4 września. Zwycięzca będzie rywalizował na ulicznym torze gokartowym z kierowcą Formuły 1 - Markiem Webberem.

Dwudniowe rozgrywki w Radomiu przyniosły amatorom gokartów wiele emocji. Doskonale przygotowany tor sprawiał, że uczestnicy robili wszystko, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty i móc wystartować na ulicach Warszawy. Niewątpliwym zainteresowaniem uczestników i zgromadzonej publiczności drugiego dnia rozgrywek była walka dwóch dziewczyn w finałowym wyścigu, które jako jedyne zakwalifikowały do tego etapu programu Red Bull As w Karcie. W rezultacie lepsza okazała się Monika Mazur z Tarnowa, która zakwalifikowała się do warszawskiego finału.

Radomska edycja różniła się od poprzednich przede wszystkim dominacją znacznie młodszych kierowców. Na finałowe rozgrywki w Warszawie zakwalifikowali się między innymi: 12-letni Adrian Chmielowski z Krakowa, 13-letni Mateusz Jakubas z Tarnowa, a także 13-letni Michał Topór z Tarnowa. Ten ostatni z nich zajął pierwsze miejsce na podium wywołując niemały precedens w projekcie Red Bull As w Karcie. Żaden z nich nie może jeszcze zdawać egzaminu na prawo jazdy, jednak umiejętności do starań o licencję kartingową z pewnością im nie brakuje.

"Nigdy bym się nie spodziewał, że dostanę się do finałów, nie mówiąc już o wygraniu całej rywalizacji," wyznał nie ukrywając wzruszenia Michał Topór. "Tor w Warszawie będzie zupełnie inny, dlatego przygotowania przed finałem będą wyglądały zupełnie inaczej."

"Podczas warszawskiego finału będzie mi bardzo ciężko, bo jestem jedyną dziewczyną, która będzie tam startować" - powiedziała Monika Mazur po ceremonii wręczenia nagród. "Na pewno dam z siebie wszystko i będę walczyła do końca."

Finałowa dwunastka:

Damian Filipiak z Legionowa

Daniel Romańczuk z Warszawy

Jacek Kołodziejczyk z Warszawy

Rafał Kozikowski z Łomży

Bartosz Zams z Lublina

Mateusz Poselski z Bydgoszczy

Michał Topór z Tarnowa

Krzysztof Olszewicz z Grodziska Mazowieckiego

Monika Mazur z Tarnowa

Dariusz Madura z Tarnowa

Adrian Chmielowski z Krakowa

Mateusz Jakubas z Tarnowa.

Rywalizacja na torze Moto Akademia w Radomiu była ostatnim spotkaniem w ramach finałów regionalnych projektu Red Bull As w Karcie. Poprzednie finały odbyły się w Sopocie (7 sierpnia) i w Starym Kisielinie k. Zielonej Góry (14 sierpnia).

Grupa najlepszych kartingowców wybranych podczas regionalnych starć, w 4 września wystartuje w wielkim wyścigu ulicznym w Warszawie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie możliwość bezpośredniej rywalizacji z Markiem Webberem za kierownicą gokarta. Dodatkowo zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać umiejętności Marka Webbera za kierownicą bolidu Red Bull Racing.

Finał ogólnopolski Red Bull As w Karcie

4 września

godz. 14.00

Plac Trzech Krzyży, Warszawa