Danone Nations Cup. Mistrz wyłoniony

Przez trzy ostatnie dni najpierw na boiskach OSIR Bemowo, a w niedzielę na Stadionie Narodowym 500 dzieci z 40 krajów rywalizowało o puchar Danone'a. Tegoroczną edycję Danone Nations Cup wygrała po rzutach karnych Korea Południowa. Mecz o trzecie miejsce wygrali Szwajcarzy. Polacy zajęli 17. miejsce.

Drużyny zanim przyjechały do Warszawy musiały przejść eliminacje krajowe. Na całym świecie wzięło w nich udział 2,5 miliona dzieci w wieku od 10.-12. r. życia.

- Skoncentrowaliśmy się na tym przedziale wiekowym, ponieważ tutaj nie ma mowy o profesjonalnej piłce. To wiek, kiedy możemy mówić przede wszystkim o radości ze sportu - uzasadnił wybór tej grupy wiekowej Zinedine Zidane, ambasador turnieju Danone.

Każda z drużyn zagrała 8 meczów, w tym jeden, ten najważniejszy, na Stadionie Narodowym. Na niedzielny finał sprzedano w sumie 45 tys. biletów. Całkowity dochód został przeznaczony na akcję Danone, Podziel się posiłkiem.

Danone Nations Cup, to nie tylko piłka, to również nauka zdrowego żywienia i zasad fair play. Młodzi sportowcy poprzez zabawę, uczyli się, jak należy się odżywiać. Dla drużyny grającej w turnieju najbardziej fair przyznano honorowe 3. miejsce. Tytuł przypadł Irlandii.

- Samo zachowanie na boisku jest równie ważne jak zwycięstwo. To klucz do czerpania radości z gry - stwierdził Zidane na konferencji prasowej przed finałem DNC.

W meczu o 1. miejsce spotkały się reprezentacje Japonii i Korei Południowej. Japonia wygrała rywalizację w grupie F pokonując na swojej drodze do finału między innymi Hiszpanię i Argentynę. Finał rozstrzygnął się w karnych. Lepsza okazała się Korea Południowa. Patrząc na ich drogę do tytułu, można stwierdzić, że jedenastki to ich specjalność. W ten sposób wygrali wszystkie mecze pucharowe.

 

Podobnym scenariuszem zakończyło się spotkanie o 3. miejsce. Wygrała Szwajcaria, pokonując Argentynę.

Puchar Koreańczykom wręczył Zinedine Zidane, który wcześniej obserwował zmagania małych piłkarzy na Stadionie Narodowym. Na koniec wszystkim uczestnikom finałowego Turnieju Danone Nations Cup zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Polacy reprezentowani przez drużynę OZPN Gorzów, skompletowaną specjalnie na tę okazję przez trenera Mariusza Janowiaka, zajęli 17. lokatę na Stadionie Narodowym, pokonując Irlandię w rzutach karnych.

 

Za rok światowy finał Danone Nations Cup ma się odbyć w Londynie. Już teraz można zgłaszać drużyny do przyszłorocznych rozgrywek.

Więcej informacji na - stronie Danonenationsup.com ?

Więcej o: