Dał sobie uciąć palec, by jechać na mundial w rugby

Rugbista Jone Tawake, zdecydował się na amputację palca, aby zakończyć kłopoty z infekcjami i móc przygotować się do gry w Pucharze Świata we Francji (wrzesień 2007 r.).

24-letni zawodnik australijskiej drużyny ACT Brumbies pozwolił sobie uciąć palec serdeczny (ten, na którym nosi się zwykle obrączkę) u prawej ręki.

- Myślałem przede wszystkim o mojej przyszłości w rugby. Ze względu na moją długotrwałą kontuzję, nie mogłem sobie pozwolić na kolejne dni poza boiskiem - powiedział Tawake, który urodził się na Fidżi, ale od dziecka mieszkał w Australii i grał w jej juniorskich reprezentacjach (U-19 i U-21).

Wcześniej rugbista próbował w inny sposób leczyć złamany z przemieszczeniem palec. Miał jednak kłopoty z infekcjami. Przez nie zdecydował się w końcu na amputację.

- W przyszłym roku jest Puchar Świata. Chcę wykorzystać każdą szansę, aby wziąć w nim udział. Aby spełnić marzenia, muszę jednak brać udział w przedsezonowych przygotowaniach - dodał Tawake. - Przed decyzją konsultowałem się z lekarzem kadry i chirurgami. Powiedzieli, żebym się dobrze zastanowił, ale poparli moją decyzję w stu procentach.

Zdaniem Warren McDonald, lekarza Brumbies, amputacja była najlepszym rozwiązaniem problemów Tawake.

Rugbista, który rozegrał już 26 meczów w elitarnych rozgrywkach Super 14 (swoistego rodzaju Liga Mistrzów dla drużyn z Australii, Nowej Zelandii i Republiki Południowej Afryki), złamał palce w marcu bieżącego roku podczas spotkania z Auckland Blues.

- Kontuzja była bolesna i bardzo frustrująca, ponieważ wciąż nic się nie poprawiało. Odkąd zdecydowałem się na operację, odetchnąłem. Nie mam żadnych wątpliwości, że podjąłem właściwą decyzję. - mówi rugbista Brumbies.

To nie pierwszy przypadek na Antypodach, gdy zawodnik decyduje się na tak drastyczny krok, by ratować karierę. W 2002 r. w lidze futbolu australijskiego (AFL) Daniel Chick zdecydował się na amputację serdecznego palca u lewej ręki (także złamanego z przemieszczeniem). Do treningu wrócił już tydzień po operacji, a później grał z powodzeniem w każdym meczu swojej drużyny (Hawthorn Hawks). W tym sezonie Chick sięgnął z zespołem West Coast Eagles po mistrzostwo AFL. Był jednym z najlepszych zawodników swojej drużyny.