Nowy najdroższy klub świata. Rekord Chelsea pobity o co najmniej 1,5 miliarda

Prawie półtora miliarda dolarów więcej niż Chelsea ma kosztować futbolowa drużyna Denver Broncos. Faworytem do przejęcia klubu jest spadkobierca sieci sklepów Walmart, Bob Walton, którego majątek wycenia się na 70 miliardów dolarów.

Do walki o kupno trzykrotnego zdobywcę Super Bowl przystąpiło dziesięciu oferentów. Do drugiego etapu rywalizacji przeszła czwórka chętnych na drużynę z Kolorado. Jak twierdzą media, faworytem do wygrania przetargu jest Rob Walton, którego majątek szacuje się na 70 miliardów dolarów. Poza nim do drugiego etapu sprzedaży klubu przeszli Josh Harris, właściciel drużyny NBA Philadelphia 76ers i zespołu NHL New Jersey Devils; Jose E. Feliciano i Behdad Eghbali – założyciele firmy inwestycyjnej Clearlake Capital oraz Mat Ishbia prezes i dyrektor generalny UWM Holdings – firmy zajmującej się udzielaniem kredytów hipotecznych.

Zobacz wideo

Nie wystarczy mieć pieniądze, trzeba też aprobaty innych właścicieli

Gdy zwycięska oferta zostanie wyłoniona, wciąż potrzeba będzie aprobaty ze strony komitetu finansowego National Football League, w której grają Broncos oraz zgody ze strony innych właścicieli drużyn. Do zaakceptowania oferty potrzeba 75 procent głosów za.

Iga ŚwiątekFrancuskie media: Iga Świątek przegra. Trawa jest mniej wygodna

Broncos jest pierwszym klubem NFL wystawionym na sprzedaż od czterech lat. Ostatnią drużyną, która zmieniła właściciela, byli Carolina Panthers. W maju 2018 r. kupił ich David Tepper, menedżer zarządzający funduszami hedgingowymi, którego majątek wycenia się obecnie na 16,7 miliardów dolarów. Jest on też fundatorem FC Charlotte – drużyny piłkarskiej ligi MLS, gdzie grają dla niego Polacy – Karol Świderski i Jan Sobociński. Za Panthers Tepper zapłącił 2,2 mld dolarów. Teraz okazuje się, że bardzo tanio w porównaniu do Broncos.

Poprzedni właściciel drużyny z Denver Pat Bowlen – zmarł w 2019 r. - po długich zmaganiach z chorobą Alzheimera. Żaden z jego spadkobierców nie chciał przejąć zespołu. Jednak aż do stycznia bieżącego roku nie można było rozpocząć procesu sprzedaży zespołu z powodu roszczeń spadkobierców dawnego wspólnika Bowlena – Edgara Kaisera. Twierdzili oni, że mają prawo pierwokupu drużyny. Sąd oddalił jednak ich roszczenia, utrzymując ze umowa między Bowlnem i Kasierem wygasła, gdy obaj zmarli.

Robert Lewandowski na meczu Igi ŚwiątekLewandowski na meczu Świątek. Ojciec Igi wyjaśnia. "Nie mówiliśmy jej o tym"

Do czasu rozstrzygnięcia sporu oficjalnym właścicielem zespołu był Pat Bowlen Trust – fundusz powierniczy. 

Trzykrotny zwycięzca Super Bowl od 6 lat nie zagrał w play off

Czasy Pata Bowlena były złotym okresem w historii klubu. Drużyna wystąpiła w siedmiu Super Bowl, trzy razy wygrała najcenniejsze trofeum amerykańskiego sportu. Teraz jednak zespół przeżywa zdecydowanie chude lata. Od sześciu sezonów nie zakwalifikował się do play-off. Tylko jedna drużyna w NFL ma gorszą passę – New York Jets, którzy nie awansowali do fazy walki o tytuł przez ostatnich 11 lat. Nową jakość ma wnieść do drużyny zatrudniony w styczniu trener 42-letni Nathaniel Hackett, który w Kolorado będzie debiutował jako główny szkoleniowiec zespołu NFL. Drugą wielką nadzieją Broncos ma być nowy rozgrywający – Russell Wilson, który w wyniku jednego z najbardziej sensacyjnych transferów w historii NFL, przeniósł się do Denver z Seattle Seahawks, gdzie grał przez 10 sezonów. Wilson uchodzi za jednego z najlepszych quarterbacków w lidze. 

Rafael Nadal z pucharem za Roland Garros 2022Rafael Nadal walczy z bólem, a francuski kolarz krzyczy: Doping, to nie bohater

Według prasowych spekulacji zwycięska oferta za Broncos ma wynosić ok. 4,5 miliarda dolarów. To byłoby prawie 1,5 miliarda dolarów więcej niż kosztowała Chelsea, niedawny zwycięzca Ligi Mistrzów. Tu warto wyjaśnić. W mediach pojawiła się bowiem kwota 5,2 mld dolarów, jakie amerykański miliarder Todd Boehly miał zapłacić za klub Premier League. Nie jest to jednak informacja ścisła. Warto tu sięgnąć do oświadczenia samego klubu. A w nim czytamy, że za 100 procent akcji klubu, które w całości należały do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. Amerykanin zapłacił 2,5 miliarda funtów (3,08 mld dolarów). Ta kwota zostanie zdeponowana na koncie bankowych w Wielkiej Brytanii i zamrożona na skutek sankcji, jakie rząd Jej Królewskiej Mości nałożył na Władimira Putina i jego współpracowników. Natomiast dalsze 1,75 mld, które wyda Boehly na Chelsea to nie zapłata za klub, ale "dalsze inwestycje na rzecz klubu".  Obejmuje to inwestycje w stadion Stamford Bridge, Akademię piłkarską Chelsea, drużynę kobiet Chelsea oraz stadion Kingsmeadow, gdzie gra żeński zespół londyńskiego klubu.

NFL - najbogatsza liga świata

Dlaczego zespoły sportowe są takie drogie wyjaśnia Sal Galatioto, bankier ds. inwestycji sportowych, który w sprawie kupowania i sprzedawania drużyn doradza od lat 90.: Ponieważ mamy skok technologiczny i ludzie mogą oglądać swoje ulubione programy, kiedy chcą i omijać reklamy jedyne, co tak naprawdę oglądają na żywo, to sport. Dzięki temu wartość sportu dla reklamodawców rośnie. 

Najlepszy na to przykład to niedawny kontrakt telewizyjny NFL, który ma obwiązywać od sezonu 2023. W ciągu 11 lat liga ma zarobić 113 mld dolarów za prawa do transmisji. Jeden sezon ligi futbolu amerykańskiego będzie wart więcej niż prawa telewizyjne piłkarskich lig - angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej i niemieckiej razem wziętych. 

Jeśli kogoś to dziwi, to powinien zerknąć do ostatniej publikacji firmy Nielsen, badającej rynek telewizyjny i reklamowy. Wynika z niego, że w finał Ligi Mistrzów Chelsea – Manchester City oglądało na całym świecie 48,7 – zaokrąglając w górę – milionów widzów na całym świecie. Tegoroczny Super Bowl obejrzało – 131 mln widzów licząc jedynie trzy kraje – USA, Meksyk i Kanadę. To jest ta różnica.

Oglądalność finałów Ligi Mistrzów na świecieOglądalność finałów Ligi Mistrzów na świecie Nielsen.com

Broncos zostaną oczywiście najdroższym klubem na świecie, jeśli chodzi o dokonaną transakcję kupna-sprzedaży. Kilka klubów jest wycenianych wyżej niż 4,5 mld dolarów. Według amerykańskiego serwisu Forbes najwartościowsze kluby świata to:

  • Dallas Cowboys (NFL) - 5,7 mld dolarów
  • New York Yankees (MLB) - 5,25 mld
  • New York Knicks (NBA) 5 mld
Więcej o: