Jest kraj, gdzie skoki ogląda więcej ludzi niż w Polsce. Zaskakujące wyniki oglądalności

Michał Kiedrowski
Co mają wspólnego Hiszpania i USA? W pierwszej trzydziestce najchętniej oglądanych w tych krajach programów telewizyjnych w 2021 roku, tylko dwa były niesportowe. Tyle tylko, że na Półwyspie Iberyjskim króluje piłka nożna, a za oceanem - futbol.

Trzeba szczerze jednak przyznać, że hiszpański sukces piłkarski został nieco sztucznie wygenerowany. W rankingu 30 najchętniej oglądanych programów oddzielnie występują mecze, oddzielnie dogrywki, oddzielnie serie rzutów karnych. W ten sposób łatwiej zrobić dobre wrażenie. Nr 1. w ostatnim roku w Hiszpanii były rzuty karne w półfinale Euro 2020 Hiszpania - Włochy (14,1), nr 2. to dogrywka w tym meczu (13,7), a trzy (11,5) – sam mecz. Jeśli chodzi o dalsze miejsca, to wysoko były też karne w meczu ćwierćfinałowych Hiszpania – Szwajcaria (8,5 mln). W zestawieniu jest też polski akcent – na 11. miejscu grupowe spotkanie Polska – Hiszpania miało 7,2 mln widzów. 

Zobacz wideo

Niemcy kochają piłkę nożną, skoki i biathlon!

W Portugalii cała pierwsza dwudziestka to piłka nożna. Najlepszy mecz Belgia – Portugalia miał 3,8 mln widzów, a drugi, Portugalia – Francja, 3,5 mln. 

Kolejnym superpiłkarskim krajem okazały się Niemcy - spośród 30 najchętniej oglądanych programów roku, aż 27 to były spotkania na żywo. Pierwsze miejsce zajął mecz Anglia – Niemcy z widownią 24,5 mln widzów. Magiczną liczbę 20 mln przebiły jeszcze trzy mecze Niemców i finał Euro 2020. Z innych sportów najbardziej popularne okazały się noworoczne skoki w Ga-Pa z widownią 7,3 mln widzów. W czołowej setce roku było aż - tu niespodzianka - dwadzieścia transmisji biathlonowych. 

We Włoszech siedem meczów kadry na Euro 2020 obejrzało średnio po 10 mln widzów. Najwięcej finał - 18,2 mln w stacji RAI 1 i 2,4 mln w stacji Sky Sports. Z innych sportów 7 mln widzów oglądało transmisję z lekkoatletycznych zawodów podczas igrzysk w Tokio, gdy Gianmarco Tamberi zdobył złoty medal dla Włoch w skoku wzwyż, a Marcell Jacobs - na 100 m. 

W Anglii też dominowały mecze Euro 2020, ale tylko te, w których grali Anglicy. Finał obejrzało 29,85 mln widzów, a półfinał - 23,86 mln. 

Irlandczycy mają najbardziej oryginalny sportowy gust w Europie

W Holandii w zestawieniu 100 najlepszych programów roku było 38 meczów piłkarskich. Nr 1 było spotkanie Holandia – Czechy (5,75 mln), przed Holandia – Austria (5,53). Na podium wprosił się też finał Eurowizji. Jeśli chodzi o inne sporty, na 34. miejscu było ostatnie, pasjonujące Grand Prix Formuły 1, w którym Max Verstappen zdobył mistrzostwo świata - jego wynik to 2,54 mln. 

We Francji trzy pierwsze programy roku to mecze Euro 2020: Francja – Szwajcaria (16,4 mln), Portugalia – Francja (15,6 mln) oraz Francja – Niemcy (15,2 mln). W pierwszej piętnastce więcej było jednak odcinków serialu "HPI" niż meczów (8 do 5). Z innych sportów na 30. miejscu uplasował się mecz Turnieju Sześciu Narodów rugby Francja – Szkocja (7,7 mln). 

Najbardziej zaskakującą i oryginalną listę najchętniej oglądalnych programów roku mają Irlandczycy. W Top 20 znalazło się 12 transmisji sportowych, ale w aż czterech dyscyplinach. Sportowym nr. 1 jest finał mistrzostw Irlandii w futbolu irlandzkim – to gra łącząca w sobie elementy piłki nożnej i rugby. Spotkanie Mayo – Tyrone obejrzało 944 tys. widzów. Nr 2 to finał Euro 2020 z 941 tys. widzów. Szóste miejsce w klasyfikacji generalnej zajął mecz rugby Irlandia – Francja (798) w Turnieju Sześciu Narodów, a dziewiąte finał mistrzostw Irlandii w hurlingu – oryginalnej irlandzkiej gry hokejowej – Limerick – Cork (774 tys.). 

Polska oryginalność – skoki

Oryginalny jest też sportowy top roku w Polsce. Nr 1. to mecz Szwecja – Polska 7,87 mln widzów, na drugim miejscu Hiszpania – Polska (6,95), a trzecie zajmuje Polska – Słowacja (6 mln). Potem: finał Euro 2020 (5,7), a następnie – to, co stanowi o polskiej odmienności – konkursy PŚ w skokach narciarskich (Bischofshofen – 5,35 i Willingen – 4,68). Wszystkie liczby podaję za firmą Nielsen i obejmują one jedynie transmisje w TVP 1, bez tych w Eurosporcie (skoki) czy TVP Sport (mecze Euro 2020). 

Poza Europą warto też spojrzeć na najbogatszy sportowy rynek świata – USA. Tam w Top 100 programów telewizyjnych w 2021 r. aż 95 to sport. 75 pozycji to mecze NFL, 11 to transmisje igrzysk w Tokio, siedem – mecze futbolu akademickiego, dwa – mecze Final Four ligi uniwersyteckiej w koszykówce. Pewnym zaskoczeniem dla polskich kibiców jest pewnie brak w setce meczów NBA. Ten stan trwa już drugi rok z rzędu. Najbardziej oglądanym programem w USA był Super Bowl, w którym Tampa Bay Buccaneers  pokonali Kansas City Chiefs – 91,63 mln. Na drugim miejscu uplasował się finał NFC (Buccaneers – Green Bay Packers (44,77 mln), a na trzecim finał AFC (Chiefs – Buffalo Bills, 41,85 mln).

 Super Bowl rządzi nie tylko w USA

Super Bowl był też najbardziej oglądanym programem roku w Kanadzie z 10,54 mln widzów. Wyprzedził siódmy mecz pierwszej rundy Puchar Stanleya w hokeju na lodzie między Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs (7,31 mln). 

Jeśli chodzi o Japonię, gospodarza ubiegłorocznych igrzysk, to najwyższą oglądalność przyniosły tam ceremonie otwarcia i zakończenia. A wśród zawodów sportowych finał turnieju baseballistów, w którym Japończycy pokonali USA. 

Igrzyska zdominowały też najchętniej oglądane programy w Australii – aż 29 miejsc w pierwszej pięćdziesiątce - ale czołowe miejsca należały do dyscyplin u nas niemal nieznanych. Nr 1 był finał ligi futbolu australijskiego Melbourne – Western Bulldogs (3 mln widzów). Kolejne dwie pozycję zajęły programy nadawane przy okazji tego meczu. Nr 4 to finał australijskiej ligi rugby trzynastoosobowego 2,2 mln: Penerith Panthers – South Sydney Rabbitohs. 

Jak widać w porównaniu do Irlandii czy Australii, Polacy ze skokami narciarskimi w Top 10 wcale nie są tacy oryginalni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.