Augustowscy kajakarze wystartują w mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców

Trójka kajakarzy Sparty Augustów wystartuje w rozpoczynających się w czwartek w Płowdiw w Bułgarii mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców. Naszą kandydatką do podium będzie Edyta Dzieniszewska

Dzieniszewska walczyć będzie w kategorii młodzieżowców. 19-letnia augustowianka popłynie na dystansach 500 oraz 1000 m w K-2. Na krótszym wraz z Beatą Mikołajczyk z Łączności Bydgoszcz, która jest uważana za najlepszą zawodniczkę w Polsce w tej kategorii wiekowej. Augustowsko-bydgoski duet pokazał próbkę swoich możliwości na silnie obsadzonych majowych regatach Pucharu Świata w Duisburgu. Tam Polki okazały się bezkonkurencyjne na olimpijskim dystansie 500 m. Czy ten sukces uda się im powtórzyć w Płowdiw?

- Edyta w parze z Mikołajczyk na pewno będzie walczyć o złoto - nie kryje Jerzy Grąbczewski, klubowy trener Dzieniszewskiej. - Nie wiem, jak wypadnie na dłuższym dystansie, na którym popłynie z Małgorzatą Chojnacką z Posnanii Poznań. Jest na tyle silna, że powinna być blisko podium. Ale z drugiej strony to kategoria młodzieżowców, w której Edyta występuje dopiero pierwszy sezon.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że kajakarka Sparty na 1000 m popłynie z inną zawodniczką. Zwłaszcza że trener reprezentacji kobiet Michał Brzuchalski zapewniał, że Dzieniszewska i Mikołajczyk to osada stworzona z myślą o występie na igrzyskach w Pekinie.

- Mikołajczyk wystartuje na 1000 m w jedynce, więc nie może płynąć dwójki - uspokaja nas Dzieniszewska. - To jedyny powód. Jak oceniam swoje szanse medalowe? Czuję się dobrze przygotowana, jestem także pozytywnie nastawiona przed zawodami. Na pewno zrobię, co do mnie należy. Czy to wystarczy, aby stanąć na podium? Zobaczymy. Na torze nie można myśleć o medalach, tylko o rywalizacji.

Ale Dzieniszewska nie będzie jedyną reprezentantką naszego regionu w Płowdiw. Do Bułgarii wraz z kadrą juniorów zabrała się dwójka innych kajakarzy Sparty: Renata Klekotko i Adam Milejczyk. Oboje popłyną w osadach K-4 na 500 m.

- Milejczyk to pierwszy kajakarz z Augustowa (po kilku latach posuchy), jaki znalazł się w kadrze juniorskiej - przypomina trener Grąbczewski. - Jest bardzo ambitny, ale nie błysnął indywidualnymi sukcesami w K-1. Dlatego pływać będzie w osadach. A Klekotko to nieźle zapowiadająca się zawodniczka, która uczy się i trenuje w SMS-ie w Mrągowie. Trochę techniką pływania naśladuje Edytę, ale ma swoją osobowość.

W biegach eliminacyjnych augustowscy kajakarze wystartują dzisiaj.

Copyright © Agora SA