Australijczycy w Delekcie/Chemiku

206 cm - taka będzie średnia wzrostu w bloku Delekty/Chemika, jeśli dołączą do drużyny Andrew Grant i Dave Ferguson, stypendyści Australijskiego Instytutu Sportu

Dwójka Australijczyków to stypendyści Australijskiego Instytutu Sportu i reprezentanci swego kraju, którzy w Polsce już grali, kiedy ekipa z Antypodów występowała w olsztyńskim memoriale Huberta Wagnera.

O transferze Lubiejewskiego, środkowego GTPS Gorzów już pisaliśmy. Chemik, jak przed rokiem chce awansować do Polskiej Ligi Siatkówki, więc szykuje silny skład.

Na razie wiadomo, że bydgoski zespół będzie być może miał najwyższy blok w całej I lidze a już na pewno w historii klubu. Zapewnią to Grant, Ferguson i Lubiejewski.

Według działaczy Delecty/Chemika obaj Australijczycy przylecą do Bydgoszczy we wrześniu. - Wszystko się zgadza. W Katowicach rozmawiałem z menedżerem Andrzejem Grzybem, który kontaktuje się z australijską federacją - przekazał "Gazecie" wiceprezes sekcji Jerzy Winiarski. - Grant z Fergusonem mają dotrzeć do nas na trening ósmego września. Do tego czasu występują w kadrze Australii. Gdy przyjadą, trener musi określić ich przydatność do drużyny - dodaje.

Ich sylwetki można znaleźć na stronie internetowej www.aussiepeople.com.au promującej czołowych sportowców Antypodów. "Andrew może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych eksportowych sportowców Australii od czasów Luc'a Longleya" - czytamy pochwały na stronie.

- Siatkówka to wspaniały sport. Daje mi szanse reprezentować mój kraj, poznawać nowych przyjaciół i zdobywać doświadczenie na świecie - mówi o sobie 20-letni Grant. Mimo młodego wieku za sobą ma kilkadziesiąt występów w reprezentacji narodowej, w tym mecze w pierwszej drużynie Australii, która wystąpiła w mistrzostwach świata juniorów. Tam też był drugim blokującym. W ubiegłym sezonie w Queensland otrzymał regionalną nagrodę dla najlepszego juniora roku. Ferguson występował na igrzyskach w Atenach.

Poza tą dwójką w kręgu zainteresowań Delecty/Chemika jest jeszcze kolejny środkowy Paweł Szabelski (24 lata, 195 cm) z Górnika Radlin. Po wychowanku Wojciechu Wieczorku byłby czwartym środkowym. - Bo wysokiego Lubiejewskiego przygotowujemy, by grał na ataku - stwierdza Winiarski.

O awans ma walczyć jeszcze już zakontraktowany w miejsce Łukasza Kruka nowy rozgrywający Tomasz Borczyński. Pozostali gracze to libero Krzysztof Wójcik (od tego sezonu także drugi trener) i jego syn - Sebastian Wójcik oraz Tomasz Knasiecki, Rafał Matusiak, Krzysztof Kocik, Piotr Niemiec, Wojciech Blomberg.

Treningi zespół rozpoczyna w poniedziałek, 25 lipca. W planach są obozy w Zakopanem i Cetniewie (tam również mecze sparingowe), udział w turnieju w Hajnówce a także organizacja turnieju w Bydgoszczy pod koniec września (m. in. z Avią Świdnik, Skrą Bełchatów i Moderatorem Hajnówka).

Ile to kosztuje

- Koszt zatrudnienia Australijczyków jest niższy niż zakontraktowanie graczy na podobnym poziomie i pozycji z Polskiej Ligi Siatkówki - mówi Jerzy Winiarski nie chcąc zdradzać kwot. Byli środkowi kadry jak np. Jarosław Stancelewski, który też interesował się Chemik zarabiali w poprzednim sezonie w ekstraklasie między 140 a 180 tys. złotych za sezon bez premii. Australijczycy (składali także ofertę klubowi Stancelewskiego Mostostalowi Azoty Kędzierzyn Koźle) nie wezmą więcej niż 150 tysięcy każdy.

Kto i jak zagra w I lidze

Spadkowicze: AZS PZWS Nysa i Górnik Radlin

Beniaminkowie: Energetyk Jaworzno, Olimpia Sulęcin, PZU AZS Olsztyn II, Bzura Ozorków

Nominacja PZPS: SMS Spała

Utrzymali się: Avia Świdnik, BBTS Bielsko-Biała, Jadar Radom, Moderator Hajnówka

Orzeł Międzyrzecz, GTPS Gorzów, Skra II Bełchatów, Delecta/Chemik

15 zespołów od 1 października zmierzy się systemem każdy z każdym, mecz i rewanż, plus faza play-off. Spadną z cztery ostatnie ekipy (nie licząc SMS), a awans uzyskają tylko dwa. Podobnie będzie za rok aby od sezonu 2007/08, zaplecze ekstraklasy miało 10 drużyn. Za takim rozwiązaniem była zdecydowana większość klubów (m.in. Avia Świdnik, BBTS Bielsko-Biała, Chemik Bydgoszcz, Energetyk Jaworzno, Jadar Radom, Moderator Hajnówka czy Orzeł Międzyrzecz). Zwolennikami konkurencyjnej koncepcji powiększenia I ligi do 16 drużyn, z podziałem na dwie terytorialne grupy, były tylko GTPS Gorzów, Olimpia Sulęcin, PZU AZS II Olsztyn i AZS PWSZ Stal Nysa.

W innych klubach

Avia Świdnik

Kontrakty podpisali Marcin Jarosz (poprzednio Gwardia Wrocław, przyjmujący), Wojciech Pawłowski (Resovia, atakujący), Wojciech Kaźmierczak (Delecta/Chemik, środkowy)

Jadar Radom

19-letni rozgrywający Łukasz Żyłkowski z MDK Warszawa podpisał trzyletni kontrakt. Do rozgrywek zostanie zgłoszony prawdopodobnie również trener Grzegorz Wagner, choć chciał już skończyć z występami na parkietach.

Moderator Hajnówka

Nowymi graczami są przyjmujący Grzegorz Szumielewicz z Jadaru i 19-letni Waldemar Świrydowicz z MOSu Wola Warszawa (środkowy).

AZS Nysa

Spadkowicz pozyskał środkowych Mariusza Kuczkę i Pawła Kupisza z Resovii oraz Słowaka Martina Vlka z BBTS Bielska-Białej. Prezesem klubu został rektor Ryszard Knosala z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.