Od czwartku w Sopocie regaty Nokia Oops Cup 2005

Trimarany to najszybsze łodzie świata. Jedyny w Polsce wyścig tych łodzi będzie można oglądać w niedzielę przy molo w Sopocie

Od dziś trimarany biorące udział w regatach Nokia Oops Cup 2005 będzie można zobaczyć w okolicach Trójmiasta. W ramach regat odbędą się w Sopocie liczne konkursy z nagrodami dla widzów. Będzie można także porozmawiać z żeglarzami. Punkt kulminacyjny imprezy - Regaty Miasta Sopot, odbędzie się 10 lipca.

Międzynarodowe regaty Nokia Oops Cup rozpoczęły się 21 maja w Helsinkach, skończą się zaś 16 lipca w Sankt Petersburgu. Dotychczas odbyło się dziewięć z zaplanowanych 13 etapów regat. Regaty w Sopocie będą 11. etapem Nokia Oops Cup 2005.

W regatach bierze udział sześć zespołów z Finlandii, Szwecji, Norwegii, Rosji, a także, po raz pierwszy w historii regat, z Polski. Polska załoga, którą dowodzi gdańszczanin kapitan Roman Paszke, popłynie na trimaranie "Bonduelle", który w maju przy sopockim molo został ochrzczony.

W regatach weźmie udział ubiegłoroczny zwycięzca - załoga "Academy" z Norwegii oraz "Nokia", "HiQ" ze słynnym francuskim żeglarzem Loickiem Peyron, "Stena Sovcomflot", którą dowodzi jego nie mniej sławny brat, kapitan i konstruktor Bruno Peyron i "TietoEnator 60".

W dotychczasowej klasyfikacji regat Nokia Oops Cup 2005 prowadzi "Stena Sovcomflot" z 11 punktami. Polska załoga jest na ostatnim miejscu (35,5 punktu). Punkty przyznawane są w zależności od miejsca, na którym załoga kończy dany etap. Dlatego im mniejsza ich liczba, tym lepiej.

Sopocka wioska żeglarska zostanie otwarta już dziś.

Na czym będą ścigać się żeglarze

W regatach Nokia Oops Cup ścigają się trimarany, czyli jachty 3-kadłubowe klasy Open 60'. Trimarany są najszybszymi łodziami regatowymi na świecie. Mają kadłub (akas) i dwa mniejsze boczne (amas) - wszystkie są ze sobą sztywno połączone. Trimarany mogą osiągać prędkość ponad 65 km/h. Pierwsze trimarany Polinezyjczycy budowali już cztery tysiące lat temu.

Trójkadłubowa konstrukcja trimaranu sprawia, że jest stabilny i uchodzi za niezatapialny, ale bardzo trudno jest nim manewrować. Praktycznie nie istnieje możliwość, by trimaran przewrócił się na bok. Ze względu na osiągane prędkości istnieje ryzyko - np. podczas sztormu - wbicia się w falę i przekoziołkowania przez dziób.

W tym roku w Nokia Oops Cup startuje 6 trimaranów. Na każdym z nich żegluje maksymalnie 8-osobowa załoga.

Polska załoga to: Roman Paszke oraz Wojciech Kaliski, Zbigniew Gutkowski, Adam Skomski, Igor Szrubkowski, Mariusz Klupiński i Maciej Marczewski.

Zwycięzcy Nokia Oops Cup:

2001 r. - "Toshiba"

2002 r. - "HiQ"

2003 r. - "HiQ"

2004 r. - "Academy"

Trimaran klasy Open 60':

- Długość około 20 metrów

- Szerokość: 16 metrów

- Waga: około 5 ton

- Wysokość masztu: 30 metrów

- Powierzchnia żagli: maks. 400 mkw.

- Prędkość: około 55-65 km/h

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.