Piotr Wadecki wygrał Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Kleszczowa do Łodzi nie przyniósł istotnych zmian w klasyfikacji końcowej. Zresztą kolarze od początku chyba zdawali sobie sprawę z tego, że wyścig jest już rozstrzygnięty i nikt nie odbierze zwycięstwa Piotrowi Wadeckiemu. Zawodnik grupy Intel Action po ośmiu latach znów wygrał tę imprezę. Peleton jechał w leniwym tempie i niewiele brakowało, by zostały pokrzyżowane plany organizatorów festynu na stadionie ŁKS, gdzie była usytuowana meta.

- 200 km to naprawdę długi etap. Było też bardzo gorąco i wiał boczny wiatr - tłumaczył Wadecki. - Poza tym wyścig został właściwie rozstrzygnięty na drugim etapie, na którym były wysokie góry. Dlatego tylko kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń, a kolarze, którzy uciekli nie stanowili zagrożenia.

Decydująca akcja rozegrała się około 50 km przed metą. W czwórce uciekinierów był m.in. Jeżowski z grupy Knauf, która jeszcze w ubiegłym roku miała siedzibę w Łodzi. Pabianiczanin bardzo chciał wygrać przed łódzką publicznością. Emocjonujący finisz na bieżni stadionu ŁKS oglądało ponad 2 tys. osób. Jeżowski przegrał jednak o kilka metrów z Dariuszem Skoczylasem.

- Niestety tuż przed wjazdem na bieżnię nie wiedziałem, którą drogę wybrać. Rywal wykorzystał mój moment zawahania i odskoczył. Na nawierzchni szutrowej trudno jest odrobić straty. Bardziej trzeba uważać, by nie stracić panowania nad rowerem niż gonić rywala - opowiadał Jeżowski. - Finisze na stadionach były dobre kilkadziesiąt lat temu. Teraz są bardzo niebezpieczne, bo wjazd jest najczęściej bardzo wąski i może zdarzyć się nieszczęście.

Czwórka kolarzy uzyskała prawie minutę przewagi nad peletonem. Znów z dobrej strony zaprezentował się Hubert Nowak z łódzkiej grupy Mikomax Nadzieje Olimpijskie. Po raz trzeci znalazł się w czołowej dziesiątce etapu - tym razem na siódmym miejscu.

Wyniki

n 7. etap (Kleszczów - Łódź) - 1.Skoczylas (DHL Author), 2.Jeżowski (Knauf), 3.Paweł Szaniawski (PSB), 7.Hubert Nowak (Mikomax Nadzieje Olimpijskie)

n klasyfikacja generalna - 1.Piotr Wadecki (Intel), 2.Maurizio Varini (Ceramika Flamina) 26 sek straty, 3.Frantisek Rabon (PSK Whirlpool) 51 s; n punktowa - 1.Adam Wadecki (Intel) 35 pkt; n górska - 1.Mariusz Witecki (DHL) 23 pkt; n młodzieżowa - 1.Kai Klreus (Rabobank).