Engel przejął Wisłę, ostatni trening Żurawskiego

- Chcę pokazać, że się jeszcze nie wypaliłem i stać mnie na awans z Wisłą do Ligi Mistrzów - powiedział nowy trener mistrzów Polski Jerzy Engel. Na pierwszy trening mistrzów Polski przyszło dwa tysiące ludzi. Z ?Białą Gwiazdą? żegna się największy piłkarz - Maciej Żurawski, ale w czwartek trenował jeszcze z kolegami.

- Nie uczestniczyłem w gierce, żeby uniknąć jakiejś drobnej kontuzji, która mogłaby przekreślić mój transfer - tłumaczył "Żuraw". Perspektywa rychłej finalizacji transferu do Celticu wprawiła go w szampański humor. - Dlaczego Celtic, a nie Trabzonspor? Zjadłem czekoladę, napiłem się herbaty i stwierdziłem, że chyba jednak Wyspy! - żartował.

- Teraz przed nami badania lekarskie i wytrzymałościowe pod kierunkiem trenera Szula. Do akcji na boisku wkraczam w poniedziałek w Zakopanem - nie może się doczekać Engel. Na zgrupowanie w Tatry zespół wyjedzie w sobotę. Trener Engel zaakceptował plan przygotowań opracowany jeszcze przez Wernera Liczkę.

Wczoraj fani mogli zobaczyć po raz ostatni "Żurawia", a po raz pierwszy Brazylijczyka Jeana Paulistę. Jeszcze trochę brakuje mu szybkości i nie potrafił uciec Jackowi Kowalczykowi, ale 30-metrowym podaniem na głowę Tomasza Frankowskiego zasygnalizował spore możliwości. W Wiśle zadebiutował ekspolonista Konrad Gołoś, który raz nawet zwodem zgubił konkurenta do miejsca w składzie Maura Cantoro. Na swoją szansę liczą też wracający z wypożyczeń Grzegorz Kmiecik, Piotr Brożek, Maciej Mysiak i Adam Piekutowski. Zabrakło jedynie Kalu Uche (wyprowadza się z Bordeaux, na Wiśle ma być w sobotę), Nikoli Mijailovicia (wraca dzisiaj), Tomasza Dawidowskiego i Arkadiusza Głowackiego (przechodzą rehabilitację).

Wczesnym popołudniem na konferencji prasowej w jednym z hoteli prezes TS Wisła Ludwik Miętta-Mikołajewicz (został wczoraj zarazem wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Wisły SSA) namaścił Engela na trenera: - Witamy go w klubie z radością. Pan Engel nie przychodzi Wisły sprzedać czy zrobić z niej filię Polonii. Jego misją jest uporządkowanie spraw szkoleniowych, zarówno w kwestii pierwszej drużyny, jak i zaplecza.

Miętta z nowym prezesem Zdzisławem Kapką zrobią też wszystko, by załagodzić spór z Henrykiem Kasperczakiem. Zaczną od tego, że zwolnionemu pół roku temu szkoleniowcowi wręczą medal za mistrzostwo Polski.

- Minione pół roku mocno nadwyrężyło image klubu, który w obliczu stulecia powinien być znacznie bardziej wiarygodny i postrzegany przez kibiców jako dobrze zorganizowany. Zrobimy wszystko, aby ten wizerunek uległ znacznej poprawie - tłumaczył Miętta.

Engel nie obawia się konfliktu z bożyszczem kibiców Tomaszem Frankowskim, którego uważał za zbyt słabego na reprezentację Polski. - Nie powiem, że się z Tomkiem przyjaźnimy, bo to byłoby złe słowo, ale nie mamy nic do siebie - zapewniał. - W tamtym czasie, gdy go próbowałem w meczu z Islandią, zdobył bramkę, gdyż został przeze mnie wyznaczony do uderzania rzutu karnego. Zdawał sobie jednak sprawę, że wtedy stawiałem na innych. Każdy trener ma to prawo. Przypomnę, że miałem czterech napastników i jako "numer cztery" trafił do Wisły Żurawski.

dla gazety

Konrad Gołoś

nowy pomocnik Wisły

Jestem pod wielkim wrażeniem, jeszcze nie uczestniczyłem w treningu, gdzie było tylu kibiców. Ogólnie z przyjazdu do Krakowa jestem bardzo zadowolony, bo Wisła to przede wszystkim świetni piłkarze, od których można się wiele nauczyć. Widać to było podczas dzisiejszego treningu. Zdaję sobie sprawę, że na miejsce środkowego pomocnika jest kilku kandydatów, ale chyba o to chodzi, żeby była konkurencja, bo wtedy motywacja do pracowania nad sobą jest jeszcze większa.

Nowa struktura Wisły SSA

Właściciel - Bogusław Cupiał

Przewodniczący rady nadzorczej - Bertrand Le Guern

Wiceprzewodniczący rady nadzorczej - Ludwik Miętta-Mikołajewicz

Członek rady nadzorczej - Ireneusz Reszczyński

p.o. prezesa zarządu - Zdzisław Kapka

wiceprezes ds. finansowych - Romana Piotrowska

dyrektor sportowy - Grzegorz Mielcarski

I trener - Jerzy Engel

Asystenci - Tomasz Kulawik, Kazimierz Moskal

Trener bramkarzy - Marek Holocher

Trener przygotowania fizycznego - Ryszard Szul

Lekarz - Mariusz Urban

Specjaliści odnowy - Zbigniew Woźniak, Janusz Trytek, Marcin Bisztyga, Krzysztof Darmon,

Kierownik drużyny - Jarosław Krzoska

Trener rezerw - Marcin Jałocha

Trenerzy juniorów - Andrzej Turczyński, Dariusz Marzec

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.