Meczowe mistrzostwa klasy 470 w Giżycku

Mecze na wodzie w łódkach klasy 470 z udziałem najlepszych załóg z Polski oraz Nigerii zaczną się w piątek, a zakończą w niedzielę na Niegocinie przy plaży i molo w Giżycku

Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ISAF) już po raz trzeci wpisała meczowe mistrzostwa Polski Klasy 470 do kalendarza Pucharu Świata z wysokim współczynnikiem 3 (grade 3). To pierwsze takie zawody żeglarskie w Polsce, których uczestnicy mogą zdobyć punkty do prestiżowej klasyfikacji ISAF najlepszych sterników świata.

Regaty rozgrywane będą na Niegocinie w pobliżu molo, które jest drugie co do długości na wodach śródlądowych w Europie, oraz w pobliżu plaży miejskiej. Każdy wyścig będzie komentowany dla publiczności przez profesjonalnego konferansjera oraz uczestników regat, którzy wprowadzą widzów w tajniki regat meczowych.

W regatach wystartuje sześć załóg żeńskich i dziesięć męskich oraz reprezentacja Nigerii ze sternikiem Adeyemo Akande. Na starcie, ale wśród widzów, brązowi medaliści mistrzostw świata z 1999 roku, trzykrotni złoci medaliści mistrzostw świata juniorów w klasie 470, załoga mrągowska Tomasza Stańczyka i Tomasza Jakubiaka. Faworytami regat są natomiast Patryk Piasecki z Jackiem Przybylakiem, srebrni medaliści mistrzostw świata juniorów z ubiegłego roku, oraz zwycięzcy regat meczowych w Giżycku z roku 2003. Groźni będą ubiegłoroczni meczowi mistrzowie Polski Emil Bałdyga z Grzegorzem Gontarzem jak i Tomasz Januszewski w załodze z Marcinem Mickiewiczem. W tej stawce nie zabraknie również weteranów klasy 470 - załogi Rafała Sawickiego oraz Piotra Szwocha, którzy do tej pory osobno zdobyli kilkanaście medali mistrzostw Polski. Honoru Giżycka będą bronić gospodarze i organizatorzy regat - załoga Marek Stańczyk i Maciej Kołosiński. Marek wystartuje w regatach w klasie 470 pierwszy raz po długiej przerwie, spowodowanej kontuzją na początku sezonu, kiedy to zerwał więzadła w kolanie.

W kategorii kobiet głównymi faworytkami będą na pewno Katarzyna Tylińska w parze z Zuzanną Gładysz - szóste zawodniczki zakończonych niedawno w Gdyni mistrzostw Europy. Jest to najbardziej utytułowana polska załoga kobieca ostatnich lat, ale nie będzie miała łatwego zadania, bo atak na złoto zapowiadają Marta Petrasz z Gabrielą Brzóską.

Klasa 470

Zaprojektowana w 1963 roku, klasą olimpijską stała się w 1976 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Druga po Mistralu klasa, w której na igrzyskach olimpijskich od 1988 roku ścigają się również kobiety. Ta dwuosobowa łódka ze spinakerem daje doskonałe wyszkolenie regatowe każdemu, kto na niej próbował sił. Charakteryzuje się piękną, sportową linią, a dreszczyku sportowych emocji dodaje fakt, że dzięki ogromnym możliwościom można się na niej ścigać nawet w warunkach sztormowych.