Lekkoatleci po mistrzostwach Polski

Brązowy medal Tomasza Marksa na 800 metrów i świetny wynik na 400 metrów juniora Kacpra Kozłowskiego to najcenniejsze osiągnięcia lekkoatletów z AZS Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, uzyskane podczas mistrzostw Polski

Mistrzostwa kraju w kategorii seniorów wypadły pod każdym względem okazale. Organizatorzy spisali się na medal, a sportowcy okrasili imprezę kilkoma bardzo dobrymi rezultatami. W Białej Podlaskiej była skromna ale waleczna grupa zawodniczek i zawodników z klubów Warmii i Mazur.

Brązowy medal Marksa

Najlepiej spisał się Tomasz Marks z AZS-UWM, który potwierdził , że jest aktualnie jednym z najlepszych średniodystansowców w kraju. Tym razem olsztyniak prowadzony przez trenera Zbigniewa Ludwichowskiego, a wcześniej Jerzego Denaburskiego, wystąpił w biegu na 800 metrów i pokonując dystans w czasie 1.48,51 zdobył brązowy medal. Marksowi do srebra zabrakło jedynie dziesiątej części sekundy, bo o tyle lepszy od olsztyniaka był drugi na mecie Grzegorz Krzostek z Radomia.

Z bardzo dobrej strony pokazał się już w eliminacjach biegu na 400 metrów junior AZS UWM Kacper Kozłowski. Olsztyniak pokonał jedno okrążenie stadionu w czasie 46.62. Olsztyniak trafił do finału i ostatecznie zakończył mistrzostwa na ósmym miejscu z takim samym czasem, jak w eliminacjach.

Kacper jest podopiecznym duetu trenerskiego Andrzej Siennicki i Zofia Siennicka.

Najszybszy jest Zrada

- Owe 46.62 to znakomity czas! - podkreśla Jerzy Denaburski, doktor fizjologii i trener lekkiej atletyki z Olsztyna. - Kacper dobrze rokuje, a wartość jego wyniku podnosi fakt, że jest jeszcze zawodnikiem młodym. Rezultat Kozłowskiego to najlepszy aktualnie czas w historii olsztyńskiego AZS, niewiele gorszy od rekordy okręgu warmińsko-mazurskiego, a na pewno najlepszy uzyskany w tym sezonie w Polsce przez juniora.

Na tablicy rekordów AZS Olsztyn, zawieszonej obok szatni klubowej w Kortowie, sprawdziłem, że najszybciej na 400 metrów biegał Henryk Dąbrowski, który w roku 1969 uzyskał w Warszawie 46.9 i czas zmierzono mu wówczas stoperem ręcznym. W AZS-ie, a później w Gwardii biegał też Ryszard Szparak, który bił rekordy Polski i zdobywał medale mistrzostw kraju na 400 metrów przez płotki. Szparak szybko też pokonywał i 400, kończąc karierę z wynikiem 46.84 na tym dystansie. Rekord okręgu warmińsko-mazurskiego wynosi z kolei 46.47 i należy do Piotra Zrady z Budokaru Orneta. I co ciekawe, Piotr uzyskał ten czas jako junior podczas mistrzostw świata rozgrywanych na Jamajce. Zrada startował też w Białej Podlaskiej, uzyskując czas 46.80 zajął pierwsze miejsce w finale B.

Trójskokiem z USA

Z innych rezultatów uzyskanych przez reprezentantów Warmii i Mazur podczas mistrzostw w Białej Podlaskiej na uwagę zasługuje 13.39 i czwarte miejsce w konkursie trójskoku Kamili Rywelskiej. Skoczkini Truso Elbląg studiuje w USA i tam też trenuje, a przyjechała do Polski specjalnie na mistrzostwa. Kamila będzie miała pracowite wakacje, bo niebawem wystąpi w młodzieżowych mistrzostwa Europy. Na te same zawody pojedzie również wspomniany Piotr Zrada, a także Urszula Jasińska z Polonii Pasłęk (na mistrzostwach w Białej Podlaskiej uzyskała w konkursie rzutu oszczepem 48.04).

W stojącym na bardzo wysokim poziomie konkursie skoku wzwyż mężczyzn Marcin Glaubert z Truso Elbląg zajął siódme miejsce z wynikiem 210 cm. Identyczną lokatę wywalczyła w wyścigu na 5000 metrów Agnieszka Lewandowska z Budokaru Orneta. Niewiele do szczęścia i brązowego medalu zabrakło sztafecie AZS UWM w biegu rozstawnym cztery razy 400 metrów. Olsztyniacy biegli niemal przez cały dystans na trzecim miejscu i dopiero na finiszu spadli na czwarte. W sztafecie AZS UWM wystąpili: Wojciech Chabiński, Kacper Kozłowski, Michał Podolak i Tomasz Marks.