Kolejne wzmocnienia Prokomu Arka Gdynia

Grzegorz Jakosz i Nigeryjczyk Benjamin Imeh to nowi piłkarze Arki. - Kadra rośnie w siłę, choć szukamy jeszcze przynajmniej pięciu wzmocnień - przyznaje trener Mirosław Dragan

Pierwszym nowym zawodnikiem, który podpisał kontrakt w Gdyni, był obrońca Ireneusz Kościelniak. Teraz dołączyli do niego dwaj byli piłkarze Polonii Warszawa - obrońca Grzegorz Jakosz i napastnik Benjamin Imeh. - Obaj byli na mojej liście życzeń już wcześniej, ale nie mogliśmy ich sprowadzić do Gdyni, bo mieli ważne kontrakty z Polonią. Teraz ich umowy wygasły i od razu podpisaliśmy z nimi kontrakty - z Jakoszem na dwa lata, z Imehem na rok - mówi trener Arki Mirosław Dragan.

Jakosz ma 26 lat i 187 cm wzrostu. Karierę zaczynał w Unii Racibórz, potem grał jeszcze we Włókniarzu Kietrz, GKS Bełchatów, Górniku Zabrze i Polonii. - Od trzech lat gra na najwyższym poziomie, więc na pewno będzie dla nas wartościowym wzmocnieniem - mówi Dragan.

23-letni Imeh pojawił się w Polsce dopiero rok temu, kiedy podpisał kontrakt z Polonią. Wcześniej był piłkarzem nigeryjskiej drużyny Enyimba FC Aba. Jest 10. piłkarzem zagranicznym w historii Arki (patrz ramka). - W minionym sezonie widziałem go w dwóch meczach, za każdym razem zrobił na mnie dobre wrażenie - mówi Dragan. Imeh to czwarty napastnik w Arce, w ataku mogą jeszcze grać Dariusz Patalan, Grzegorz Pilch i Andriej Griszczenko. - Szukamy jeszcze jednego napastnika, bo Griszczenko będzie mógł zagrać również jako pomocnik - tłumaczy trener Arki.

W Gdyni trwają kolejne poszukiwania i rozmowy z piłkarzami. - Chcemy, by przyszło do nas jeszcze przynajmniej pięciu piłkarzy. Kościelniak, Jakosz czy Imeh to poważne wzmocnienia, ale mam nadzieję, że uda nam się zatrudnić jeszcze większe nazwiska - mówi Dragan.

Wiadomo już, że w okresie przygotowań (początek 29 czerwca) Arka wyjedzie na zagraniczny obóz do czeskiego Nyburga, gdzie będzie od 4 do 14 lipca. Po powrocie do Polski gdynianie będą trenować wyłącznie na swoich obiektach. Inauguracyjny mecz z Legią Warszawa odbędzie się 24 lipca.

OBCOKRAJOWCY W ARCE

Benjamin Imeh jest 10. zagranicznym piłkarzem w historii Arki. Najwięcej meczów rozegrał Białorusin Aleksander Waniuszkin. Najskuteczniejszy był natomiast Rolandas Bubilauskas z Litwy. Obcokrajowcy, którzy grali w Arce: Swietosław Petrenko (Ukraina) w 1992 roku - 13 meczów/0 bramek, Aleksander Waniuszkin (Białoruś) w sezonie 1992/93 - 45/0, Rolandas Bubilauskas (Litwa) w sezonie 1992/93 - 18/6, Leonid Leonidow (Rosja) w 1993 roku - 15/1, Andrija Baraniwski (Ukraina) w 1995 roku - 14/2, Wasilij Smirnych (Białoruś) w 1995 roku - 11/2, Samir Abane (Algieria) w 1997 roku - 25/3, Aaran Lines (Nowa Zelandia) w 2004 roku - 5/0, Andriej Griszczenko (Ukraina) w sezonie 2004/05 - 28/5.