Dwie białostockie drużyny będą walczyć o mistrzostwo Polski

Rozgrywki juniorskie w naszym województwie dobiegły końca. Wśród juniorów starszych triumfowali piłkarze MOSP-u Jagiellonii Białystok, natomiast w grupie juniorów młodszych zawodnicy białostockiego Piasta

Ostatnia kolejka spotkań przebiegała bez większych emocji. Najważniejsze rozstrzygnięcia poznaliśmy już wcześniej. W meczu kończącym sezon juniorzy starsi (do lat 19) MOSP-u Jagiellonii zaaplikowali piłkarzom Supraślanki aż pięć bramek.

- Założenia przedsezonowe zostały zrealizowane - stwierdza trener Jerzy Szydłowski. - Teraz z dwóch naszych zespołów muszę wybrać 26 zawodników, których zgłoszę do udziału w mistrzostwach Polski.

Ważną postacią w drużynie Szydłowskiego jest Grzegorz Juzwa, który w tym sezonie zadebiutował już w drugoligowym zespole Jagiellonii.

- Grzesiek jest trochę przemęczony sezonem, ale mam nadzieję, że w trakcie przygotowań odzyska świeżość - mówi trener.

Czterech-pięciu zawodników będzie pochodzić z kadry drugiego zespołu MOSP-u Jagiellonii występującego w juniorach starszych, w którym grają chłopcy z rocznika 1987.

W ramach przygotowań dziś białostoccy juniorzy zmierzą się w Bielsku Podlaskim z czwartoligowym Turem. Następnie udadzą się na obóz przygotowawczy do Supraśla. Będą tam przebywać aż do pierwszego meczu eliminacyjnego mistrzostw Polski, który rozegrają 22 czerwca na stadionie MOSP-u (najprawdopodobniej z drużyną z Grodziska Wielkopolskiego).

Również w rozgrywkach juniorów młodszych (do lat 17) wszystko było już jasne przed ostatnią kolejką spotkań. Udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyli piłkarze Piasta. Nie przeszkodziła im w tym porażka w ostatniej kolejce z MOSP-em Jagiellonią 1:4.

- Piłkarze Jagiellonii zasłużenie odnieśli zwycięstwo - powiedział Jacek Bayer, trener Piasta. - Najważniejsze jednak jest to, że moi podopieczni spełnili założenia stawiane im przed sezonem. Zdobyli pierwsze miejsce.

Teraz piłkarze Piasta przygotowują się do wyjazdu do Krakowa, gdzie 22 czerwca rozegrają pierwszy mecz w ramach eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Przeciwnikiem białostoczan najprawdopodobniej będzie zespół Cracovii.

- Krakowianie są zdecydowanym faworytem - mówi Bayer. - Jednak nie poddamy się bez walki. Postaramy się zdobyć tam bramkę, która w końcowym rozrachunku może okazać się bardzo cenna.

Główne role w drużynie Piasta powinni odgrywać zawodnicy, którzy mają za sobą występy w czwartej lidze: Filip Jurczuk, Michał Danilczyk i Marcin Gościk. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany 26 czerwca.

Piast wygrał, rywalizacja w lidze była bardzo wyrównana. Obok piłkarzy Piasta do głównych faworytów zaliczała się drużyna Hetmana Białystok trenera Artura Woronieckiego.

- Ten sezon to nasza porażka - oświadcza Woroniecki. - Olbrzymi wpływ na to miały kontuzje, które wyeliminowały z gry podstawowych zawodników.

Natomiast do walki o pierwsze miejsce włączyły się dwa młodsze zespoły z rocznika 1989, MOSP-u Jagiellonii i Hetmana II.

- Jestem zadowolony z tego sezonu - stwierdza Sławomir Kopczewski, trener Hetmana II. - Piłkarze spełnili wszystkie założenia. W następnym sezonie będziemy walczyć już o najwyższe cele.

Będzie to o tyle łatwiejsze, że drużynę Hetmana wzmocnią co najmniej trzej zawodnicy Piasta. Ponieważ kończą oni naukę w gimnazjum i będą ją kontynuować w II Liceum Ogólnokształcącym, w którym swoją sekcje piłkarską ma zespół Hetmana.

O zwycięstwo w następnych rozgrywkach powinien także rywalizować zespół MOSP-u Jagiellonii trenera Mirosława Dymka. Drużyna ta już w tym sezonie zajęła drugie miejsce w tabeli. W ostatniej kolejce pokonała pewnego już mistrzostwa Piasta 4:1.

- Zagraliśmy chyba najlepsze w tym sezonie spotkanie - powiedział Dymek. - Z wywalczenia drugiego miejsca na zakończenie sezonu jesteśmy bardzo zadowoleni. Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte w zakończonych rozgrywkach będzie procentować w przyszłości.

Podopieczni Dymka mają dużą motywację do pracy, gdyż za dobrą grę mają okazję ćwiczyć z zespołem trenera Adama Nawałki. W tym sezonie z drużyną pierwszego zespołu Jagiellonii trenowało pięciu podopiecznych Dymka.

WYNIKI

14. kolejka juniorów starszych: Sokół Sokółka - MOSiR Bielsk Podlaski 4:3, Supraślanka Supraśl - MOSP Jagiellonia Białystok 0:5, Olimpia Zambrów - Wigry Suwałki 0:3, MOSP Jagiellonia II - Piast Białystok 0:2.

KOŃCOWA TABELA

14. kolejka juniorów młodszych: Sokół Sokółka - Hetman Białystok 0:4, Mlekovita Wysokie Mazowieckie - MOSP Jagiellonia II Białystok 1:4, Hetman II Białystok - Wigry Suwałki 5:2, MOSP Jagiellonia Białystok - Piast Białystok 4:1.

KOŃCOWA TABELA