Mariusz Czerkawski otworzył nowe lodowisko w Jastrzębiu

Mariusz Czerkawski uroczyście otworzył wczoraj nowe lodowisko w Jastrzębiu Zdroju. - Mam nadzieję, że kolejny polski hokeista, który zagra w NHL, będzie wywodził się z tego miasta - uśmiechał się..

Tradycje hokejowe Jastrzębia sięgają lat 50. W tamtym czasie jastrzębska drużyna rozgrywała swoje mecze na naturalnym lodowisku, czyli... na zamrożonym basenie. Lodowisko Jastor powstało dopiero w latach 70. Obiekt nie miał jednak dachu i ścian, więc hulał po nim wiatr i śnieg. - Za rolbę służyła nam szmata na kiju - wspominał Leszek Laszkiewicz, pochodzący z Jastrzębia zawodnik, obok Czerkawskiego najlepszy polski hokeista.

- Czasami był taki mróz, że w płucach zatykało. Może dzięki temu mam teraz taką kondycję - śmiał się. - Mam nadzieję, że teraz dzieciaków, które będą uganiały się za krążkiem, będzie dużo więcej, a po kilku latach będzie tutaj ekstraliga. Może wtedy i ja zagram w drużynie JKH - zastanawiał się zawodnik, który póki co negocjuje warunki kontraktu z Milano Vipers. Ma też oferty z GKS-u Tychy, Cracovii, Unii Oświęcim i TKH Toruń.

Zanim na lód wyjechali zawodnicy, a pierwszy mecz rozegrała drużyna budowlańców realizujących inwestycję oraz zespół przyjaciół Jastrzębia, obiekt poświęcił Antoni Pudlik, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Pamiętam, jak cztery lata temu poświęciłem taflę, a tu proszę: już mamy dach. Lubię pooglądać hokej. Gdy byłem dzieckiem, miałem takie łyżwy, które mocowało się do butów. Jazda na nich była bardzo przyjemna - uśmiechał się duchowny.

Zespół JKH Czarne Jastrzębie wystartuje jesienią w rozgrywkach pierwszej ligi. Działacze klubu liczą, że z pomocą możnych sponsorów (m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej) zespół szybko awansuje do ekstraligi. Lada dzień do Jastrzębia powinni przyjechać na testy hokeiści zza wschodniej granicy.

Na dobry początek działacze JKS otrzymali wczoraj od Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, proporzec GKS-u - aktualnego mistrza Polski. - Kto wie, może już za dwa lata spotkamy się w finale - uśmiechał się Andrzej Frysztacki, prezes ds. sportowych JKH.

Liczby lodowiska

1584 - miejsca siedzące ma lodowisko w Jastrzębiu (kolejne 500 osób może oglądać mecze na stojąco)

14 - milionów złotych kosztowała przebudowa obiektu

14 - metrów wysokości ma jastrzębski obiekt - teoretycznie po rozmrożeniu tafli mogliby tam swoje mecze rozgrywać siatkarze Jastrzębskiego Węgla, którzy w poprzednim sezonie w poszukiwaniu hali, która spełniałaby wymogi gry w Lidze Mistrzów, zawędrowali do katowickiego Spodka.

Dla gazety

Mariusz Czerkawski

najlepszy polski hokeista

Pamiętam ten obiekt z początków swojej kariery. Wsiadałem do autobusu z kolegami z GKS-u Tychy i jechało się na mecz... Fajnie, że powstało nowe lodowisko, to na pewno zmobilizuje dzieci do treningu, a przecież głównie o to chodzi. Gratuluję konsekwencji! Włodarzom Jastrzębia udało się doprowadzić inwestycję do końca, chociaż w wielu miastach trudno o pieniądze na sport.

Przyjechałem do Jastrzębia prosto ze Szwecji. Do końca czerwca zamierzam jeszcze odpoczywać. W lipcu rozpoczynam przygotowania do nowego sezonu - siłownia, biegi, tenis. W sierpniu tradycyjnie już Szwecja i pierwsze treningi na lodzie. Gdzie zagram? Jest szansa, że w NHL. Rozmawiałem w niedzielę z Matsem Sundinem [szwedzki hokeista, gwiazda NHL - przyp. red.] twierdzi, że wszystko jest na dobrej drodze, by rozgrywki wystartowały zgodnie z terminem. Myślę, że stać mnie jeszcze na dwa lata gry na wysokim poziomie.

not. tod