W Hajnówce w piątek zacznie się turniej plażówki

Hajnówka niczym magnes znowu przyciąga czołowych siatkarzy plażowych w kraju. W zaplanowanej na trzy dni imprezie Was-Bel Cup na zwycięzców czeka pula nagród powiększona do 13 tys. złotych

Po raz piąty niewielkie miasteczko na południu Podlasia stanie się areną zmagań duetów siatkarskich walczących na piasku. Turniej powróci do wyremontowanego amfiteatru w centrum parku miejskiego, co ma zwiększyć komfort publiczności i zawodników.

- Na trybunach zmieści się więcej kibiców, w amfiteatrze będzie także więcej miejsc na boiska - mówi Marek Antoniuk, dyrektor hajnowskiego OSiR-u, a zarazem organizator zawodów. - Po przebudowie zadaszenie sceny zostało powiększone, na zapleczu powstał nowoczesny kompleks pomieszczeń socjalnych, w którym zawodnicy będą mieli szatnie, toalety i prysznice.

Mimo to organizatorzy spodziewają się mniejszej liczby siatkarzy z najwyższej półki - to efekt innych turniejów rozgrywanych w tym samym terminie. Część siatkarzy wybierze imprezę w Kędzierzynie-Koźlu (pula 10 tys. złotych) lub Gdańsk, gdzie odbędą się akademickie mistrzostwa Polski. Wabikiem, który miał zachęcić do przyjazdu na Podlasie, jest pula nagród w wysokości 13 tys. złotych.

- Zwiększyłem kwotę o 3 tys. To nagroda dla siatkarzy, którzy lubią Hajnówkę i do nas przyjechali - dodaje Antoniuk. - Na zawodników czekają dodatkowo darmowe wyżywienie i noclegi. Możemy sobie na takie bonusy pozwolić, bo na organizację imprezy pozyskaliśmy środki unijne. Ale już na nagrody złożyli się sponsorzy.

Jednak nie wszyscy dali się skusić. Zapowiadany jako jedna z gwiazd hajnowskiego turnieju - duet Dariusz Parkitny oraz Marcin Nowak nie przyjedzie na Podlasie.

- Marcin nie chciał jechać do odległej Hajnówki, mimo że go do tego zachęcałem - mówi Parkitny. - Wybrał turniej w Kędzierzynie-Koźlu. Zagra tam z innym partnerem, bo ja w tym czasie jestem zobowiązany do startu w akademickich mistrzostwach Polski.

Zmagania w Hajnówce zaczną się już jutro eliminacjami. Awans do turnieju głównego wywalczy osiem najlepszych par, osiem kolejnych będzie rozstawionych z listy rankingowej. Wśród uczestników kibice w akcji zobaczą kilka duetów z siatkarzami pierwszoligowego Moderatora Hajnówka. Maciej Wołosz zagra razem z Piotrem Szulcem z Politechniki Warszawskiej, natomiast Andrzej Iwaniuk stworzy duet z Piotrem Antoniukiem (bratem Marka). Ale największe nadzieje hajnowska publiczność wiąże z parą: Krzysztof Hajbowicz/Damian Lisiecki.

- W rozpoczynającym sezon plażówki turnieju w Zielonce tej parze nie poszło najlepiej - dodaje Antoniuk. - Zajęli miejsca 9.-12., ale u nas będą jednymi z faworytów. Mają spore doświadczenie w grze na piasku. W turnieju głównym będą rozstawieni z czwórką, reszta naszych par musi przebijać się przez eliminacje. Jak co roku, pojawiło się sporo młodych duetów, które od razu dobijają się do krajowej czołówki. Część z nich zagra w Hajnówce.

Liczby turnieju

5 - tyle turniejów plażówki (z obecnym) rozegrano w Hajnówce

9 - pracowników OSiR-u, z dyrektorem Markiem Antoniukiem na czele, pracowało przez ostatnie tygodnie nad organizacją imprezy

28 - tyle par wystartuje w hajnowskim amfiteatrze

30 - tyle trzeba rozegrać spotkań w turnieju głównym, aby wyłonić zwycięską parę

300 - tyle ton piasku zwieziono do amfiteatru, aby stworzyć idealne warunki do rywalizacji na piasku

13 000 - taka pula (w złotówkach) czeka na zwycięskie pary w turnieju głównym