Eliminacje mistrzostw Polski par w Krośnie

ŻUŻEL. W czwartek o godzinie 16 w Krośnie sześć par klubowych będzie walczyć o dwa miejsca premiowane awansem do finału mistrzostw Polski. W gronie tym znajdują się duety Marmy Rzeszów i KSŻ Krosno. Faworytami są jednak ekstraligowcy z Unii Tarnów i Unii Leszno.

W czwartek na torach w Krośnie, Pile i Rawiczu odbędą się eliminacje Mistrzostw Polski Par Klubowych na żużlu. Do finału (10. lipca, Wrocław) awansują po dwa najlepsze duety z każdej elimiacji. Przypomnijmy, że obrońcami tytułu są żużlowcy Apatora Toruń, którzy przed rokiem na swoim torze wyprzedzili Unię Tarnów i Lotos Gdańsk.

Faworytami krośnieńskiej imprezy są tarnowianie, choć awizują skład bez Tomasza Golloba. Tym niemniej dwie młode "jaskółki" Janusz Kołodziej i Marcin Rempała, którzy przed paroma dniami zdobyli srebrny medal w młodzieżowych mistrzostwach Polski par klubowych, powinny nadawać ton rywalizacji.

O drugie miejsce premiowane awansem bić będą się lesznianie Jacek Rempała i Damian Baliński. Zagadką pozostaje, czy "Byki" przyjadą do Krosna ze swoim liderem Krzysztofem Kasprzakiem, 11. pod względem skuteczności jeźdźcem ekstraklasy.

Szyki ekstraligowcom pomieszać chcą reprezentanci Marmy Polskie Folie. Rzeszowian reprezentować będą Maciej Kuciapa i błyszczący ostatnio formą Dariusz Śledź, rezerwowym będzie Rafał Trojanowski (zastąpi Tomasza Rempałę, który w czwartek będzie ścigał się w lidze szwedzkiej).

Jak swoje szanse oceniają żużlowcy z naszego regionu? - Chcemy awansować, to oczywiste, ale trudno przewidzieć jak się potoczą zawody. Nie wszyscy przepadają za krośnieńskim, specyficznym torem, ja zresztą też - mówi Dariusz Śledź. Podobnego zdania jest Maciej Kuciapa. - Wolałbym aby te zwody odbywały się na granitowym torze. Do Krosna przyjeżdżają dwie ekipy z ekstraligi, mimo tego uważam że stać nas na awans - mówi Maciej Kuciapa.

Sporo zamieszania mogą wprowadzić gospodarze z rewelacyjnie dysponowanym Rafałem Wilkiem na czele. - Startujemy u siebie, to na pewno w jakimś stopniu ułatwia nam sprawę - przyznaje Rafał. - W zawodach jedzie kilka wyżej od nas notowanych par, które ostrzą sobie apetyt na awans, ale damy z siebie wszystko i może uda się coś wskórać - dodaje.

Turniej w Krośnie rozpoczyna się o godzinie 16, poprowadzi go Artur Kuśmierz z Częstochowy. Bilety są w cenie trybuna 18 zł, normalny - 15 zł, szkolny - 8 zł; program - 3 zł.

Lista startowa zawodów w Krośnie: TŻ Sipma Lublin (1. Adam Pietraszko, 2. Krzysztof Dominiczak), Unia Leszno (3. Jacek Rempała, 4. Damin Baliński), TŻ Łódź (5. Jordan Jurczyński, 6. Jacek Woźniak), Marma Polskie Folie Rzeszów (8. Maciej Kuciapa, 9. Dariusz Śledź), KSŻ Krosno (9. Rafał Wilk, 10. Tomasz Łukaszewicz), Unia Tarnów (11. Marcin Rempała, 12. Janusz Kołodziej).

Pozostałe eliminacje:

* Rawicz: Kolejarz Rawicz, Włókniarz Częstochowa, RKM Rybnik, Apator Toruń, Polonia Bydgoszcz, GTŻ Grudziądz.

* Piła: Polonia Piła, ZKŻ Zielona Góra, Fular Gniezno, Mars Gorzów, Lotos Gdańsk, Intar Ostrów.

Dokonania naszych duetów

Rzeszowianie 12-krotnie awansowali do finału MPPK. W 1989 roku w Lesznie Jan Krzystyniak z Januszem Stachyrą wywalczyli srebrny medal. Wynik ten powtórzyli rok później, na rzeszowskim torze. Po raz ostatni jeźdźcy Stali wystąpili w finale w 2004 roku w Toruniu (5. miejsce). Krośnianie mają na swoim koncie tylko jeden występ w finałowej batali MPPK, w 1992 roku w Gorzowie zajęli 6. lokatę.

Parowi multimedaliści

* Gorzów: 17 (7 - złotych, 4 - srebrne, 6 - brązowych)

* Bydgoszcz: 15 (11, 4, 0)

* Leszno: 12 (6, 6, 0)

* Toruń: 11 (2, 3, 6)