Augustowscy kajakarze przygotowują się do startu w Pucharze Świata

19-letnia Edyta Dzieniszewska jest trzecią - obok Marka Twardowskiego i Adama Wysockiego - reprezentantką Sparty Augustów, z którą trener kadry wiąże nadzieje na olimpiadę w Pekinie. Będzie pływać w K-2 z Beatą Mikołajczyk

Duet Dzieniszewska/Mikołajczyk (Łączność Bydgoszcz) wystartuje po raz pierwszy w rozpoczynających się w piątek w Duisburgu drugich i ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata. Obie zawodniczki w pierwszym Pucharze Świata w Poznaniu występowały w innych osadach. Uchodząca za wschodzącą gwiazdę polskiego kajakarstwa Mikołajczyk pływała z Anetą Pastuszką-Konieczną (brązową medalistką igrzysk w Atenach). Efektem było srebro na 500 i złoto na 200 metrów. Ponadto kajakarka Łączności sprawiła sporą niespodziankę, wygrywając w jedynce na 1000 m. Z kolei Dzieniszewska świetnie poprowadziła K-4 do czwartego miejsca na 1000 metrów.

- Ta czwórka to osada młodzieżowa - ocenia zajmujący się kadrą trener Michał Brzuchalski. - W Duisburgu na 1000 m Edyta poprowadzi już pierwszą ekipę seniorek, w której popłyną także: Aneta Białkowska, Joanna Skowron i Iwona Pyżalska. Z kolei w dwójce z Mikołajczyk wystartują na dystansach 500 i 200 m.

Dla Dzieniszewskiej pływanie z uznawaną za najlepszą zawodniczkę w kategorii młodzieżowej Mikołajczyk to spora szansa i - co nie mniej ważne - niemal pewne miejsce w kadrze na najważniejsze tegoroczne imprezy: seniorskie mistrzostwa Europy i świata.

- Moja polityka kadrowa jest dalekowzroczna - tłumaczy Brzuchalski. - Chcę tę dwójkę przygotować pod kątem startu na igrzyskach w Pekinie. Duet ma możliwości, już w najbliższy weekend wystartuje w Duisburgu. Interesuje mnie tam zajęcie najlepszego miejsca, choć nie mniej ważne będzie, jak doświadczona Mikołajczyk oraz nieokiełznana "Edi" [pseudonim Edyty - red.] wypadną wspólnie na torze.

Trener kadry wysoko ocenia umiejętności Dzieniszewskiej, i to nie tylko te sportowe.

- Jest dobrym duchem reprezentacji, fantazją i humorem wprowadza tak potrzebny luz - dodaje selekcjoner. - Należy do gatunku augustowskich "Żubrów", które charakteryzują się tym, że są uparte i nie rezygnują łatwo z wyznaczonego celu. Poza tym nie ulegają wpływom.

Dzieniszewska z Mikołajczyk trenuje na zgrupowaniu kadry narodowej w Wałczu, gdzie do zawodów w Duisburgu przygotowuje się także eksportowa od lat dwójka Sparty - Adam Wysocki i Marek Twardowski. Augustowianie ćwiczą głównie w nowo utworzonej osadzie K-4, w której ich partnerami są: Tomasz Mendelski (OKS Olsztyn) oraz Paweł Baumann (Łączność Bydgoszcz).

- Nieźle wypadliśmy na Pucharze Świata w Poznaniu, gdzie wygraliśmy na olimpijskim dystansie 1000 m - wyjaśnia Wysocki. - W Niemczech będzie znacznie trudniej, bo to zawsze najsilniej obsadzone regaty po mistrzostwach świata i Europy. Tutaj zawsze startuje światowa czołówka, więc zobaczymy, na co stać naszą czwórkę.

W poprzednich sezonach dwójka Sparty trenowała poza kadrą pod okiem trenera Andrzeja Siemiona. Teraz to się zmieniło i augustowianie ćwiczą razem z innymi kadrowiczami.

- Musimy się podporządkować rygorom kadry, jeśli chcemy pływać czwórkę - dorzuca Wysocki. - Ktoś nawet zażartował, że takiej dwójki jak nasza, żaden trener nie jest w stanie zepsuć.

Jerzy Grąbczewski

klubowy trener Edyty Dzieniszewskiej

Miałem cichą nadzieję, że Edyta będzie wiosłować z Mikołajczyk. To dla niej ogromna szansa. Można nawet powiedzieć, że początek kariery. Nie wiem, jaka będzie jej rola w tej dwójce, zawsze była szlakową i z tej roli dobrze się wywiązywała. Dzieniszewska ma podobny styl wiosłowania do Mikołajczyk. Edyta ma talent, ma dobry fundament, na którym można dużo zbudować. W juniorkach wszystko wygrywała stosunkowo niewielkim kosztem. Teraz obciążenia będą większe, ale powinna im podołać. Jej słabą stroną jest technika, ale to zawsze można poprawić.