Pływanie. Częstochowianka coraz bliżej najlepszych

Podczas mistrzostw Polski wśród gwiazd polskiego pływania błyszczała także częstochowianka Anna Kowalczyk

Mistrzostwa Polski Seniorów w Pływaniu odbyły się w Dębicy. Na starcie trzydniowej imprezy stanęło 401 zawodników z 61 klubów. Gwiazdami zawodów były min. mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak i mistrzyni Europy Aleksandra Urbańczyk. W tym gronie była także Kowalczyk, zawodniczka UKS-u Trójka Częstochowa. - Ania potwierdziła, że należy do czołówki polskich pływaków - mówi trener zawodniczki Jacek Gawda.

Kowalczyk wywalczyła medal brązowy na dystansie 200 m st. zmiennym (w czasie 2:22,25 min). - Przegrała jedynie z Martą Baranowską z MKP Szczecin, która ustanowiła nowy, fantastyczny rekord kraju - 2:14.56 - dodaje Gawda.

Częstochowianka miała także szansę na medal w wyścigu na 100 m st. klasycznym. Zdaniem trenera Kowalczyk nie wytrzymała do końca tempa, jakie sobie narzuciła, na ostatnich 10 m osłabła i straciła medalową pozycję. Czas 1:13,59 dał jej ostatecznie piąte miejsce.

- Szanse na medal były również w wyścigu na 50 m st. klasycznym - mówi Gawda. - Zapowiadały to poranny wynik z eliminacji 0:33,77. Niestety, Ania spięła się na starcie i płynęła bardzo sztywno.

Ostatecznie częstochowianka zajęła szóste miejsce.

- Postępy, które od kilkunastu lat czyni Ania Kowalczyk, dają nadzieję, że być może już w przyszłym roku uda się jej zakwalifikować do imprezy najwyższej rangi - twierdzi trener. - Wprawdzie to daleka i wyboista droga, ale jeszcze dwa lata temu tylko ja i Ania wierzyliśmy w medale w seniorach, a dziś są one faktami. Mam nadzieję, że sukcesy zwrócą uwagę nie tylko kibiców, ale sponsorów, którym możemy oddać wizerunek młodej i niebojącej się ciężkiej pracy, żądnej sukcesów sportowych zawodniczki.