Kto zostanie królem strzelców II ligi?

W cieniu rywalizacji o awans do ekstraklasy i utrzymanie w drugiej lidze trwa walka o tytuł króla strzelców. Duże szanse na zwycięstwo ma aż trzech piłkarzy z naszego województwa

Na czele klasyfikacji jest napastnik Korony Kielce Grzegorz Piechna, zdobywca 15 goli. Po piętach depczą mu jednak Grzegorz Król (GKS Bełchatów) - 14 bramek, a także Rafał Pawlak (Widzew) i Rafał Niżnik (ŁKS) - po 13 goli.

W historii drugoligowych rozgrywek żaden piłkarz z łódzkich drużyn nie został królem strzelców. Za to już dwukrotnie tytuł ten wywalczyli bełchatowianie. W 1993 najwięcej goli w II lidze zdobył Janusz Kudyba, a pięć lat później Dariusz Patalan (obaj po 19 bramek). Łodzianie byli za to najskuteczniejsi w ekstraklasie. W 1958 roku Władysław Soporek strzelił dla ŁKS 19 goli, a 39 lat później Mirosław Trzeciak był gorszy o jedno trafienie. Napastnik klubu z al. Unii wyprzedził wtedy Jacka Dembińskiego z Widzewa. W 1983 roku Mirosław Tłokiński (Widzew) tytułem podzielił się z Mirosławem Okońskim (Lech Poznań) - obaj po 15 bramek. Za to w 1996 roku poza konkurencją był widzewiak Marek Koniarek, zdobywca 29 goli!

Dziś oba łódzkie kluby grają tylko w II lidze, ale są na czele klasyfikacji strzelców. Skutecznością imponują doświadczeni piłkarze - Pawlak i Niżnik. Widzewiak pierwszego gola w tym sezonie zdobył w drugiej kolejce w meczu z Koroną Kielce. Na kolejną bramkę czekał aż do 13 serii spotkań. Potem strzelał już regularnie, a jego najlepszy wyczyn to hat-trick w spotkaniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Trzy bramki w jednym meczu zdobył także Król (z Górnikiem Polkowice). Hat-tricka nie ustrzelił jedynie Niżnik, ale za to aż trzy razy zdobywał po dwa gole w jednym meczu.

W pierwszej dziesiątce najlepszych strzelców jest aż siedmiu zawodników związanych z województwem łódzkim. Lider - Piechna - urodził się w Opocznie i występował m.in. w Pelikanie Łowicz, Ceramice Paradyż, WOY Bukowiec, Ceramice Opoczno i Heko Czermno. Jego klubowy kolega z Korony Jakub Grzegorzewski (9 goli) to wychowanek Concordii Piotrków, także były gracz Heko. Jacek Berensztajn (9 goli), obecnie rozgrywający KSZO Ostrowiec, urodził się w Piotrkowie. Przez lata występował w GKS Bełchatów, a ostatnio w RKS Radomsko. W Ceramice Opoczno grał za to pochodzący z Błaszek Marcin Kaczmarek, obecnie KSZO, zdobywca 9 bramek w tym sezonie.

Grzegorz Król

Wiek: 27 lat

Miejsce urodzenia: Wschowa

Gole w I lidze: 41

Gole w II lidze: 27

Czy interesuje mnie tytuł króla strzelców? Oczywiście, i ja go zdobędę. Nie ma dwóch zdań. Tak sobie postanowiłem i tak będzie. Najładniejszego gola w tym sezonie zdobyłem w meczu z Widzewem, a najważniejszego strzelę w piątek, w meczu z Kujawiakiem Włocławek. Wymarzyliśmy sobie, że zwycięstwo w tym spotkaniu zapewni nam awans do ekstraklasy.

Rafał Pawlak

Wiek: 35 lat

Miejsce urodzenia: Łódź

Gole w I lidze: 35

Gole w II lidze: 17

Szczerze mówiąc nie ekscytuję się tą rywalizacją. I tak pobiłem już swój rekord zdobytych goli w jednym sezonie. W Widzewie, jeszcze w pierwszej lidze, strzeliłem ich 10. Teraz najważniejsze są zwycięstwa Widzewa i awans do I ligi. Chociaż tytuł króla strzelców byłby bardzo fajnym osiągnięciem. Mój najładniejszy gol w tych rozgrywkach to chyba ten głową w meczu z Piastem Gliwice. A najważniejszy? Oczywiście ten w derbach Łodzi.

Rafał Niżnik

Wiek: 30 lat

Miejsce urodzenia: Żary

Gole w I lidze: 15

Gole w II lidze: 22

Z czołówki snajperów mam chyba najmniejsze szansę na koronę króla strzelców, bo Piechna, Król i Pawlak to napastnicy. Jako ofensywny pomocnik mam trochę mniej okazji, a poza tym powinienem raczej dogrywać piłki kolegom. Na szczęście wykonuje rzuty karne i to może okazać się moim atutem. Byłoby miło wygrać tą rywalizację, ale ważniejsze są zwycięstwa drużyny. W II lidze strzelam więcej bramek, ale za to ładniejsze zdobywałem w ekstraklasie. Najbardziej cieszą mnie jednak dwa trafienia w derbach Łodzi. Czekałem chyba osiem spotkań, by strzelić bramkę rywalowi zza miedzy.

not. ak, derdzik

Kto zostanie królem strzelców II ligi?