Sylwetka Kim Clijsters

Duma Flandrii, flamandzkiej części Belgii. Całkowite przeciwieństwo Henin-Hardenne. Nigdy nie wygrała w Wielkim Szlemie, jest otwarta, rozmowna, zna angielski (Henin nie zna, mówi wyłącznie po francusku), wyższa od bardziej utytułowanej rodaczki o 11 cm, cięższa o 11 kilo.

Przylgnęła do niej etykietka zawodniczki, która nie umie wygrywać najważniejszych meczów. Cztery razy grała w finale Wielkiego Szlema i zawsze przygrywała. W 2003 roku w półfinale Australian Open Clijsters grała z Sereną Williams, w decydującym secie prowadziła 5:1 i miała dwie piłki meczowe, ale w niewiarygodny sposób przegrała sześć kolejnych gemów i cały mecz. Ta porażka przeszła do historii tenisa.

Przez kilka lat kolorowe pisma pasjonowały się jej związkiem z Australijskim tenisista Lleytonem Hewittem. Na początku tego roku para nagle się rozstała. Ojcem Clijsters jest były piłkarz reprezentacji Belgii - Leo Clijsters, który w 1986 r. zdobył brązowy medal na MŚ w Meksyku. Mama Kim była gimnastyczką. To po niej Clijsters odziedziczyła talent do szpagatów, które wykonuje na korcie.

Podobnie jak Henin-Hardenne Clijsters straciła poprzedni sezon z powodu kontuzji i spadła w rankingu. W 2005 r. wystartowała rewelacyjnie - wygrała prestiżowe turnieje w Indian Wells i Miami. Po drodze pokonała cała obecną czołówkę rankingu. Np. z Amelie Mauresmo wygrała w Miami 6:1, 6:0!

WIEK: 21 lat

17. MIEJSCE W RANKINGU WTA

SUKCESY: 23 wygrane turnieje, m.in. WTA Championships (2002, 2003), Indian Wells (2005, 2003), Miami (2005), Rzym, Los Angeles (2003); w deblu m.in. Wimbledon i Roland Garros (2003)

ZAROBIŁA W KARIERZE: 9,6 mln dol

Copyright © Agora SA