Bojery do hangaru, łódki na wodę

Zawodnicy i turyści z jedenastu kierskich klubów przywitają w sobotę sezon żeglarski. A bojerowcy oficjalnie pożegnają zimę.

Żeglarze z Poznania spotkają się na przystani Harcerskiego Klubu Żeglarskiego o godz. 14. Wieczorem, ok. 18.30, rozpocznie się piknik i zagra rockowa kapela. A już w niedzielę pierwsze regaty.

Zakończony sezon zimowy był kapryśny - ze względu na pogodę zaledwie przez trzy weekendy można było latać w Kiekrzu na bojerach. Mimo to Poznański Klub Morski LOK, którego zawodnicy zakochani są w żeglarstwie lodowym od lat, zdążył zorganizować trzy imprezy. Niektórzy zawodnicy szukali lodu i wiatru na Mazurach. W Dorotowie pod Olsztynem czternastoletnia Patrycja Żeberska po raz drugi z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski w klasie Ice-opti.

Ice-opti to dziś najszybciej rozwijająca się konkurencja w zimowym żeglarstwie. Do małego kadłuba, wykonanego z drewna lub laminatu, który kształtem przypomina tradycyjny kadłub bojerowy, zamontowano zwykły żagiel od Optymista (to najpopularniejsza klasa żeglarska dla dzieci). W ten sposób powstała bezpieczna i stosunkowo niedroga konstrukcja komplet kosztuje od 3,5 do 5 tys. zł).

Na pomysł wpadli bojerowcy z Mazur. Dziś w całej Polsce jest już ponad 70 takich ślizgów. W Poznaniu animatorem nowej klasy jest Poznański Klub Morski. Ale już wiadomo, że kolejne kluby pójdą w jego ślady. W przyszłym sezonie PKM LOK wspólnie z Jachtklubem Wielkopolski zorganizuje pierwsze regaty Srebrny Żagiel Ice-opti, na wzór letnich zawodów Srebrny Żagiel Optymista.

Wyniki sezonu bojerowego

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI. Klasa DN: 1. Bogdan Kramer (JKW), 2. Dariusz Kosecki (LKS Charzykowy) 3. Ryszard Szumowski (JK Stocznia Gdańsk). Klasa Iceboard: 1. Marcin Urbański (JKW), 2. Dariusz Żeberski, 3. Marek Kowalski (obaj z PKM LOK). Klasa Ice-opti: 1. Patrycja Żeberska (PKM LOK), 2. Łukasz Słodecki (PKM LOK), 3. Łukasz Przybytek (Anvil Dobrzyń).

PUCHAR KOMANDORA PKM LOK. Klasa DN: 1. Roger Rowecki (PKM LOK), 2.Dariusz Kosecki (LKS Charzykowy), 3. Tomasz Groński (PKM LOK).

OTWARTE MISTRZOSTWA LOK. Klasa DN: 1. Ryszrad Mrózek (LKS Charzykowy), 2. Tomasz Groński (PKM LOK), 3. Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)