Turniej dziecięcy o Puchar ?Gazety Wyborczej"

Rozpoczynamy zbieranie zgłoszeń

Telefon dzwoni już od wielu tygodni, a dzwoniący pytają: - Od kiedy będzie można zgłosić drużynę do Turnieju o Puchar "Gazety Wyborczej"? Odpowiadamy: od dzisiaj! Największy turniej dziecięcy odbędzie się w tym roku na boiskach Lecha Poznań 24-26 czerwca.

Turniej, który organizujemy od 1998 r., ma już swoją renomę, historię, specyfikę i charakterystyczne zasady. Przypomnijmy, że nasz turniej miał być ujściem dla zainteresowania dzieci wielkimi imprezami piłkarskimi - Mistrzostwami Świata, Mistrzostwami Europy czy Ligą Mistrzów. Ma też być szansą na spędzenia na sportowo wolnego czasu, którego latem dzieci mają wiele.

Kiedy w 1998 r., podczas francuskiego mundialu, zauważyliśmy jak wiele dzieci biega po podwórkowych boiskach i udaje Ronaldo, Zidane'a, Šukera, pomyśleliśmy: dlaczego nie mieliby tego robić na turnieju? Taki turniej powstał, zdobył popularność i odtąd odbywa się co roku.

Jego zasady są proste - zespoły dziecięce w dwóch kategoriach wiekowych rywalizują pod szyldem ekip-uczestników największej imprezy piłkarskiej w roku. Układ rozgrywek staramy się odtworzyć z zachowaniem zasad takiej imprezy, a zwycięski zespół jako główną nagrodę otrzymuje komplet koszulek drużyny, w którą się wcielił.

Regułą jest, że do naszego turnieju zgłaszają się zespoły o różnych umiejętnościach. Niektórzy nawet ze sobą trenują, inni są typowo podwórkowymi albo skrzykniętymi ad hoc drużynami. Niektórzy pochodzą z blokowisk Poznania, inni - z miejscowości rozsianych po całej Wielkopolsce, od Międzychodu i Wolsztyna, przez Piłę i Kaczory po Pleszew, a nawet małą miejscowość Cieszyn na samej granicy z Opolszczyzną. Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi, bo drużyny, pod szyldem których się gra i jednocześnie skład grup ustala losowanie. W tym roku odbędzie się ono 8 czerwca.

Zbieranie zgłoszeń rozpoczynamy od dzisiaj!

Mamy do dyspozycji jeden weekend, a zatem możemy przyjąć maksymalnie 32 drużyny w każdej z kategorii. Reszta ekip zostanie wpisana na listę rezerwową i zagra tylko wtedy, gdy ktoś się wycofa (takie sytuacje dość często się zdarzają). O dopuszczeniu do turnieju będzie więc decydować kolejność zgłoszeń. Prosimy się spieszyć! W zeszłym roku liczba chętnych drużyn w kategorii starszej osiągnęła bowiem 75, a zatem ponad połowie musieliśmy odmówić udziału.

Zgłoszenia zbieramy pod nr. tel. (0-61) 858 92 30 lub e-mailem: radoslaw.nawrot@poznan.agora.pl

Przypomnijmy - turniej jest całkowicie bezpłatny. Na boisku jednocześnie występuje sześciu graczy (pięciu w polu i bramkarz). Oczywiście mogą grać również dziewczyny, a także - co jest dość nowym problemem - cudzoziemcy. I nie tylko ci z Unii Europejskiej. Jeden opiekun może zgłosić kilka ekip.

Drużyny prosimy o zaopatrzenie się w miarę jednolite stroje dla całego zespołu oraz unikanie niebezpiecznego obuwia z metalowymi korkami.

Zagramy na małych boiskach, a każdy mecz grupowy trwać będzie 2 x 10 minut. Po wyjściu z grupy obowiązywać będzie system pucharowy - przegrywający odpada, 2 x 15 minut z ewentualną dogrywką (5 minut, bez tzw. nagłej śmierci) i rzutami karnymi.

Kategoria starsza w tym roku to dzieci roczników 1990, 1991 i 1992.

Kategorię młodszą tworzą dzieci roczników 1993 i młodsze.

Młodsi gracze mogą zagrać w starszej kategorii, ale nie odwrotnie. W piątek 24 czerwca odbędą się eliminacje grupy młodszej, w sobotę 25 czerwca - eliminacje grupy starszej, a w niedzielę 26 czerwca - decydujące gry.

W tym roku obie kategorie wiekowe rywalizować będą pod szyldem ekip-uczestników Ligi Mistrzów 2004/2005. W przypadku kategorii młodszej będzie to 16 zespołów, w przypadku starszej - 32 drużyny. Ponieważ mecze toczyć się będą na boiskach udzielającego nam gościny Lecha Poznań przy ul. Bułgarskiej, do grona zespołów, które można wylosować, włączymy także "Kolejorza" (w miejsce najmniej popularnego Maccabi Tel Awiw). To nasz ukłon w stronę gospodarzy. Gorąco wierzymy w to, że już za kilka lat nie będziemy widzieli Lecha Poznań w Lidze Mistrzów tylko w naszym turnieju.

Układ grup będzie następujący:

KATEGORIA STARSZA

A. Deportivo La Coruna, Olympiakos Pireus, AS Monaco, FC Liverpool

B. Real Madryt, Bayer Leverkusen, AS Roma, Dynamo Kijów

C. Juventus Turyn, Ajax Amsterdam, Lech Poznań, Bayern Monachium

D. Manchester United, Olympique Lyon, Fenerbahce Stambuł, Sparta Praga

E. Arsenal London, PSV Eindhoven, Rosenborg Trondheim, Panathinaikos Ateny

F. AC Milan, Szachtar Donieck, Celtic Glasgow, FC Barcelona

G. Inter Mediolan, Werder Brema, Anderlecht Bruksela, FC Valencia

H. FC Porto, CSKA Moskwa, Chelsea London, Paris St.Germain

KATEGORIA MŁODSZA

A. FC Liverpool, Juventus Turyn, Bayer Leverkusen, Real Madryt

B. Chelsea London, Bayern Monachium, Arsenal London, FC Barcelona

C. AC Milan, Inter Mediolan, Manchester United, FC Porto

D. Olympique Lyon, PSV Eindhoven, Werder Brema, AS Monaco

Awans zdobywają po dwie najlepsze drużyny każdej z grup. Potem rywalizacja odbywać się będzie pucharowo.

Zdjęcia wszystkich uczestników imprezy wydrukujemy w "Gazecie Wyborczej" zaraz po turnieju.

Zespoły muszą stawić się na turniej w obecności dorosłego opiekuna i musi on im towarzyszyć podczas całej imprezy. I - co bardzo ważne - piłkarze muszą mieć ze sobą aktualne legitymacje szkolne ze zdjęciem. Będą je przed meczem sprawdzali sędziowie i bez legitymacji piłkarz nie zostanie dopuszczony do gry.

Zastrzegamy sobie także prawo ukarania, włącznie z usunięciem z turnieju w każdym momencie każdej drużyny, która będzie postępowała nie fair wobec reszty uczestników imprezy, np. wystawi nieuprawnionego zawodnika. Takiego przypadku nie omieszkamy też nagłośnić w prasie.

Historia naszego turnieju...

to historia wielu niezapomnianych dla biorących w nim udział dzieci meczów - sukcesów i porażek, które ci mali piłkarze zapamiętają do końca życia.

1998 r.

Graliśmy na boiskach TKKF na Winogradach w Poznaniu, a nasz pierwszy turniej zorganizowany na wzór francuskiego mundialu. Drużyny występowały pod szyldem uczestników tych mistrzostw.

Zwycięzcy:

kategoria starsza: Tunezja z Poznania

kategoria młodsza: Austria z Poznania

1999 r.

Zespoły grały pod szyldem uczestników Ligi Mistrzów z tamtego sezonu. Dołożyliśmy jednak Lecha Poznań, który... wygrał!

Zwycięzcy

kategoria starsza: Lech Poznań z Komornik

kategoria młodsza: FC Porto z Winiar

2000 r.

Zespoły grały pod szyldem uczestników ówczesnej Ligi Mistrzów oraz Mistrzostw Europy, które tego lata odbyły się w Belgii i Holandii. Tego lata bardzo padało i musieliśmy zmieniać termin imprezy.

Zwycięzcy:

kategoria starsza: Fiorentina Florencja z Poznania

kategoria młodsza: Słowenia z Winograd

2001 r.

Po raz pierwszy skorzystaliśmy z zaproszenia Lecha Poznań, który udostępnił nam swoje obiekty przy ul. Bułgarskiej. Drużyny grały pod szyldem uczestników ówczesnej Ligi Mistrzów, ale znów z udziałem Lecha Poznań.

Zwycięzcy:

kategoria starsza: Leeds United - drużyna Maczków

kategoria młodsza: FC Valencia z Winograd

2002 r.

Tym razem graliśmy w wielkim upale. Drużyny występowały pod szyldem uczestników mundialu w Korei i Japonii, a zatem była też Polska. Niestety, i tu nie zaszła za daleko w żadnej z kategorii.

Zwycięzcy:

kategoria starsza: Korea Południowa z Podolan

kategoria młodsza: Francja z małej wsi Cieszyn

2003 r.

Na boiskach Lecha przy ul. Ptasiej. Zagraliśmy pod szyldem ekip z Ligi Mistrzów. W efekcie w finale kategorii starszej mieliśmy... derby Moskwy! Wygrał podwórkowy zespół zwołany ad hoc spośród chłopców z okolic ul. Głogowskiej.

Zwycięzcy:

kategoria starsza: Lokomotiw Moskwa z Górczyna i Łazarza

kategoria młodsza: Ajax Amsterdam z Cieszyna

2004 r.

Kategoria młodsza grała pod szyldem drużyn z Euro 2004, a starsza - pod szyldem Ligi Mistrzów.

Zwycięzcy:

kategoria starsza - Ajax Amsterdam z Grunwaldu

kategoria młodsza - Chorwacja z miejscowości Mochy k. Wolsztyna