Nafta Piła - AZS AWF Poznań na początek play-off mistrzostw Polski siatkarek

Już w piątek derbowym pojedynkiem Nafty Piła z AZS AWF Poznań rozpocznie się faza play-off mistrzostw Polski siatkarek. Poznańskie akademiczki staną przed szansą sprawienia pierwszej niespodzianki tych rozgrywek, bo taką byłaby ich wygrana w Pile.

Początek fazy play-off zaplanowano na 12-13 marca, ale pierwsze derbowe spotkanie w Pile odbędzie się już dziś o godz. 18.30. Drugi mecz - w sobotę o godz. 16. Powodem takiego przesunięcia są zawody judo, dla których w niedzielę zarezerwowano pilską salę przy ul. Żeromskiego.

Winiary Kalisz rozpoczną swój bój z Muszynianką Muszyna zgodnie z planem - w sobotę o godz. 17.30. Drugi mecz w Kaliszu - w niedzielę o godz. 11.

A zatem to AZS AWF Poznań jako pierwszy ma szansę sprawić niespodziankę, bo taką byłaby wygrana niżej notowanego zespołu w fazie play-off. Nafta Piła jest faworytem. To w końcu - obok Stali Bielsko-Biała i Winiar Kalisz - główny kandydat do złota. To jednak powoduje presję, która co roku wytwarza się w Pile. Poznanianki mają luz - znalazły się w fazie play-off i teraz wszystko, co uda im się zwojować więcej, będzie dla nich premią.

Przypomnijmy, że gramy do trzech zwycięstw, a pierwsze dwa mecze oraz ewentualny piąty, decydujący, odbędą się na boisku drużyny, która została rozstawiona z wyższego miejsca po rundzie zasadniczej.

Pary I rundy play-off (w nawiasach miejsca po rundzie zasadniczej):

(1) WINIARY KALISZ - Muszynianka Muszyna (8)

(2) Adriana Bydgoszcz - Stal Mielec (7)

(3) NAFTA PIŁA - AZS AWF POZNAŃ (6)

(4) Stal Bielsko-Biała - Gwardia Wrocław (5)

Nam marzy się, aby w finale mistrzostw Polski zmierzyły się dwie wielkopolskie drużyny - Winiary Kalisz z Naftą Piła albo AZS AWF Poznań. Jest to możliwe, bo zwycięzcy par I rundy play-off złożonych z wielkopolskich ekip wpadną na siebie właśnie dopiero w finale.

Taka sytuacja miała miejsce tylko raz - w 1999 r. Wielkopolska ma na swoim koncie siedem tytułów mistrza kraju, ale ostatni wywalczyła go trzy lata temu. W ostatnich dwóch latach lepsza była Stal Bielsko-Biała.

Wielkopolscy mistrzowie

1946 - Warta Poznań

1997 - Augusto Kalisz

1998 - Augusto Kalisz

1999 - Nafta Piła

2000 - Nafta Piła

2001 - Nafta Piła

2002 - Nafta Piła

Dla zespołu poznańskiego AZS AWF to dopiero druga rywalizacja w fazie play-off o mistrzostwo w całej historii klubu. W zeszłym roku, przy skróconej rundzie play-off (o tytuł walczyły w niej tylko cztery ekipy), AZS AWF Poznań rywalizował poza czołową czwórką o miejsca 5-8. Zajął ostatecznie ósme miejsce. Jedyny start w mistrzowskiej fazie play-off akademiczki zanotowały w 2003 r. - jako liderki po rundzie zasadniczej. Pokonały Bank Pocztowy Bydgoszcz i Stal Mielec i dotarły do finału, gdzie uległy Stali Bielsko-Biała.

Nafta takich faz play-off przeszła już siedem, z czego cztery zakończyły się tytułem mistrzowskim. Do tej pory obie drużyny nie spotkały się w tej fazie, ale pamiętajmy, że rok temu derbowa, bardzo zacięta rywalizacja wielkopolskich zespołów była ozdobą mistrzostw Polski. Wtedy to Winiary Kalisz wyeliminowały Naftę.

Nie ma się co oszukiwać, wbrew zapewnieniom działaczy poszczególnych klubów z Wielkopolski między wszystkimi trzema naszymi drużynami utrzymuje się cały czas pewne napięcie, które z całą pewnością znajdzie przełożenie na duże zaangażowanie w mecze, które mogą doprowadzić do wyeliminowania rywala z Poznania, Piły czy Kalisza.

Wyniki spotkań derbowych w rundzie zasadniczej

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.