2,5 tys. zawodników, 10 tys. woluntariuszy, 650 trenerów

2,5 tys. zawodników z 80 krajów wystartuje w rozpoczynających się VIII Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Wśród nich 36 reprezentantów Polski w narciarstwie biegowym i zjazdowym, hokeju halowym oraz łyżwiarstwie szybkim

Sportowców upośledzonych umysłowo wspierać będzie 10 tys. wolontariuszy, 650 trenerów, 800 sędziów, a ich zmagania opisywać tysiąc dziennikarzy. Japońscy organizatorzy przygotowali wioskę olimpijską na każdym z obiektów sportowych, w każdej z nich odbywać się będą zabawy integracyjne dla zawodników. Ponieważ upośledzenie umysłowe bywa sprzężone z innymi schorzeniami, przygotowano specjalny program Healthy Athlets. W wioskach z zawodnikami badania prowadzić będą: okuliści, laryngolodzy, dermatolodzy, ortopedzi i rehabilitanci. Ale najlepszą rehabilitacją dla upośledzonych umysłowo jest sport i udział w zawodach.

Ceremonia otwarcia zacznie się w Nagano dziś o godz 17. Ogień olimpijski z Grecji przyniosła jak zawsze sztafeta strzegących prawa, tzw. bieg z pochodnią (policjanci, strażacy - patrz tekst o biegu z pochodnią). Zawodnicy z 80 krajów złożą przysięgę: "Pragnę zwyciężyć, ale jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Igrzyska skończą się 5 marca.

Reprezentacja Polski na igrzyska w Japonii została wyłoniona 6 kwietniu 2004 r. Wtedy w klubie olimpijskim hotelu Grand odbyło się losowanie kadry spośród medalistów VI Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Specjalnych. W olimpiadach specjalnych istnieje system wyrównywania szans. Przed zawodami odbywają się tak zwane gry obserwowane, podczas których sportowców specjalnych dzieli się na grupy o zbliżonym stopniu sprawności fizycznej. O medale rywalizuje się w tych właśnie grupach.

36 zawodników z Polski wystartuje w Japonii w narciarstwie zjazdowym, biegowym, hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim. 10-18 grudnia w Zakopanem odbył się dla nich obóz przygotowawczy do igrzysk w Nagano.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.